1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kentbank Davası düştü
Kentbank Davası düştü

Kentbank Davası düştü

'Bankacılık Kanunu'na muhalefet etmek' ve 'nitelikli zimmet' suçlamasıyla aralarında iş adamı Mustafa Süzer'in de bulunduğu 35 sanık hakkında yürütülen Kentbank davasında, BDDK'nın şikayetinden vazgeçmesi

A+A-

'Bankacılık Kanunu'na muhalefet etmek' ve 'nitelikli zimmet' suçlamasıyla aralarında iş adamı Mustafa Süzer'in de bulunduğu 35 sanık hakkında yürütülen Kentbank davasında, BDDK'nın şikayetinden vazgeçmesi üzerine oy çokluğu ile düşme kararı verildi. Ancak Mahkeme Başkanı Sevil Tosun, BDDK'nın şikayetinden vazgeçmesi ile sanıklar hakkında tüm eylemlerle ilgili olarak düşme kararı verilemeyeceğini belirterek, verilen karara muhalefet ettiğini açıkladı. Başkan Tosun, Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 7 sanık hakkında çeşitli eylemler nedeniyle zimmet suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 35 sanıklı Kentbank davasında Sami Çakır, Yasin Hilmi Yazan, Haluk Bayülgen, Turgay Mutlu Şimayli, Mustafa Selçuk, Hasan Kılavuz, Cevdet Erkanlı ve Mete Kılıç hazır bulundu.

Mustafa Süzer’in avukatı Köksal Bayraktar, iddianamede 23 eylemden bahsedildiğini ancak 18 eylemle ilgili BDDK’nın başvuru şartının başlangıçta gerçekleşmediğini belirtti. BDDK’nın sadece 5 eyleme ilişkin başvurusu olduğunu ifade eden avukat Bayraktar, "BDDK bu 5 eyleme ilişkin başvurudan da vazgeçmiştir. Başvurudan vazgeçtiği için, şikayetten vazgeçme hükümlerinin uygulanması ve düşme kararı verilmesi gerekir." dedi.

Süzer’in avukatlarından Turgut Tavşanoğlu da iddianamede yer alan 23 eylemden sadece 5’ine ilişkin başvuru olduğunu hatırlatarak, "Dolmabahçe A.Ş.’nin hisselerinin satışının zimmet suçunu oluşturmadığı bilirkişi raporu ile de tespit edilmiştir. Seba Turizm A.Ş.’ye verilen kredi ise bankaya el konulmadan 4 gün önce verilmiştir. Üstelik Seba o zaman güçlü bir firma olup verilen kredi tamamen usule uygundur. Şirketin Atlas Yatırım Bankası’na yapılan depo ise Bankacılık Kanunu’na aykırı bir işlem olmayıp Danıştay tarafından da bu husus tespit edilerek Kentbank’a el konulması işleminin iptaline karar verilmiştir." dedi. Avukat Tavşanoğlu, Sermaye artırımına ilişkin 2 ayrı eylemde ise zimmet suçunun oluşmadığını, en fazla gerçeğe aykırı muhasebeleştirme suçunun oluştuğundan söz edilebileceğini söyledi. Bunun da 1 ila 3 yıl hapis cezası gerektiğini belirten Tavşanoğlu, "Buna göre iki eylemle ilgili olarak da zaman aşımı süresi dolmuştur." şeklinde konuştu.

Avukat Nejat Doğan ise "Kentbank hukuken yaşayan bir bankadır. Devir işlemi iptal edilmiştir. Yaşayan hiçbir bankanın yönetimi mahkeme huzurunda yargılanmamaktadır. Aksine mağdur durumdadırlar." ifadesini kullandı.

Sanıklar ile avukatlar, öncelikle beraat ve düşme kararı verilmesini, mahkemenin aksi şekilde düşünmesi durumunda ise sanıklar için lehe hükümlerin uygulanmasını talep ettiler. Ardından da karar için duruşmaya ara verildi.

Yaklaşık 1,5 saatlik aranın ardından Mahkeme Başkanı Sevil Tosun, kendisinin muhalefet ettiği ve oy çokluğu ile aldıkları kararı okudu. Sanıklardan yargılama sırasında öldükleri anlaşılan Hurşit Kemal Cantürk, Hasan Süzer, Turgut Bolu ve Önder Karataş hakkındaki suçlamanın ölüm nedeniyle düşürülmesine karar verildi. Ayrıca Kentbank'ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 31 sanık hakkında ise Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı tarafından mahkemeye, Kentbank ile ilgili tüm müdahillik başvurularından vazgeçtiklerini belirten bir dilekçe verildiği açıklandı. BDDK'nın, yaptıkları tüm yazılı başvurularından vazgeçtiklerini de bildirmeleri nedeniyle sanıklar hakkındaki tüm kamu davalarının düşürülmesine oy çokluğu ile karar verdiklerini açıklandı.

Kararın altında ise Başkan Sevil Tosun, bu karara neden muhalefet ettiğini 9 sayfalık muhalefet şerhi ile anlattı. BDDK'nın müdahillikten vazgeçmesi ile düşme kararı verilemeyeceğini belirten Başkan Tosun, bazı eylemler için bazı sanıklar hakkında zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına, bazı sanıklar hakkında da beraat kararı verilmesi gerektiğini açıkladı. Başkan Tosun, ayrıca aralarında Mustafa Süzer'in de bulunduğu 7 sanık için Bankacılık kanununda belirtilen zimmet suçunu işledikleri için ceza verilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Tosun'un muhalefet şerhinde Mustafa Süzer'in 12 ayrı eylem nedeniyle toplamda 304 milyon 194 bin 725 Lirayı zimmetine geçirdiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.