1. HABERLER

  2. PERDE ARKASI

  3. Kentimizde bir film daha
Kentimizde bir film daha

Kentimizde bir film daha

Kentimizde Filinta, Niyazi Gül Dörtnala gibi dizi ve filmlerden sonra yeni bir film daha çekildi.

A+A-
Türk sinemasının yüksek bütçeli filmlerinden biri Kervan-1915 olacak. Önümüzdeki sonbahar döneminde vizyona girmesi planlanan Kervan-1915 isimli film, Katırcı Salih’in 250 kişilik bir kafileyi Giresun’dan Halep’e götürmesinin hikayesini anlatıyor. Murat Han, İpek Tuzcuoğlu, Haldun Boysan’ın rol aldığı filmin sahnelerinin büyük bölümü Kandıra Cebeci bölgesinde çekildi. Filmin son sahneleri de Giresun ve Divriği’de çekilecek.

Filmin konusu 

Yıl 1915, Giresun Meydanı. 100 kişilik Ermeni kadın ve çocuktan oluşan kafile eşyaları ortada, başlarında Osmanlı inzibatı bekleşmektedir. Katırcı Salim göç ettirilecek bu insanları Halep’e götürmek için ihaleye katılmıştır. Ancak fitneci bir katırcı onun özel yaşamını dedikodu konusu yapmış, Salim ve Ahmet, Ermeni kafilenin arasına karışan Dursun’u aramaktadır. Ahmet kovalamaca sırasında Suzan’ı görür ve âşık olur. Suzan da Ahmet’ten etkilenir.
Image023 copyDursun bulunup cezalandırılır. Salim ihaleyi kazanır, katar yola çıkar. Savaş yollar tekinsiz kılmıştır. Yol dağlara doğru yükseldikçe sıkıntı artmakta, çocuklar, hamileliğini gizlemiş kadınlar zaten zorlu olan yolculuğu daha da sıkıntılı hale getirmektedir. Yağmurdan dolayı bir hayvanın ayağı kayar. Birbiri ardına yürüyen katırlar neredeyse aşağı yuvarlanacakken Salim’in dirayeti sayesinde kurtulurlar. Bu arada Suzan yardan aşağı kayar, sürekli onu takip eden Ahmet kendini Suzan’ın ardından bırakır. Sarmaş dolaş düşerken bir dal sayesinde kurtulurlar ve atılan urganla yukarı çekilirler. Dindar bir kadın olan Suzi’nin annesi Anuş bu duruma çok sinirlenir. Kızının bu Müslüman gence olan ilgisi karşısında olay çıkarır. Katırcı Salim de emanetin telsim alındığı gibi teslimini bozabilecek bu duygusallığa duygudaşlık kuramaz ve Ahmet’i tokatlar. Bundan sonra iki genç daha dikkatli davranarak ilişkilerini yol boyunca sürdürürler.
Suzan’ın annesi Anuş, Ahmet’i Paşa’ya şikâyet eder. Ahmet on gün hapsedilir. Katırcı Salim bugüne kadar hiçbir adamını geride bırakmadığı için büyük bir hana yerleşir ve bekler. On gün sonra Ahmet hapisten çıkmıştır ama ortalıkta yoktur. Salim ve adamları onları ararken bir atın üzerindeki Ahmet ve terkisindeki Suzan çıkagelir. İki gencin yüzleri gülmektedir. Ahmet ağasına ve arkadaşlarına selam verdikten sonra atını ufka doğru sürer.
Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.