1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kentin, halkın karşı çıktığı bu yıkım mutlaka ertelenmeli
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kentin, halkın karşı çıktığı bu yıkım mutlaka ertelenmeli

A+A-
Bakan Fikri Işık’ın geçtiğimiz günlerde TV 41’de katıldığı programda İsmetpaşa Stadı’nın haziran ayında kesin olarak yıkılacağını açıklaması sonrasında dikkatler Kocaelispor yönetiminden gelecek açıklamaya çevrilmişti.  Yönetim dün basına uzun sayılabilecek bir bildiri gönderdi. Öncelikle bildiriyi kim, kimler hazırladıysa kutlamak isterim. Bakan’ın açıklamasının sadece birkaç gün sonra böylesine detaylı bir bildirinin yazılması, çok önemli, can alıcı noktalara değinilmesi yönetimin bu konuya verdiği önemin, ne kadar hassas olduğunun göstergesi. Bildiride Anayasa, protokol ve yönetmeliklerden ilgili maddeler tek tek çıkartılarak yıkımın yasal olmadığına vurgu yapılmış. 
PROTOTOL ŞARTLARI YERİNE GETİRİLMEDİ
 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün taşınmazların idaresi maddesinde hüküm çok açık. Amatör kulüplerin ortak kullandığı tesisler alternatif tesis yapılmadıkça yıkılamaz diyor madde. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokol gereği TOKİ’nin yapmakla yükümlü olduğu hiçbir tesisi bitirmediği, hatta kimilerine hiç başlamadığı ortada. Alikahya’daki yeni stadyumda gelinen noktayı bir tarafa bırakalım. Nerede yeni yüzme havuzumuz, nerede 10 bin kişi kapasiteyi spor salonumuz, nerede kamp eğitim merkezimiz? Hadi yeni stadyumda belli bir aşamaya gelindi. TOKİ’nin protokol gereği yapacağını taahhüt ettiği hiçbir tesisin esamesi yok. Demek oluyor ki protokol koşullarına uyulmamış. 
BAKAN BİR ÖRNEĞİNİ GÖSTERSİN, KABUL EDELİM
Bir başka gerçek Kocaelispor taraftarının mağduriyeti. Devlet eğer stadı yıkıyorsa taraftarı açıkça bırakamaz. Ne olacak 20 bin kişi, nereye gidecek? Bu kentte bu potansiyele cevap verebilecek başka bir stadyum var mı?  Tüm bu yasal maddeler bir yana, bildiride belirtildiği gibi bu yıkım işi vicdanlara aykırı. Türkiye’de bir örneği göstersin Sayın Bakan, yine kabul edelim. Pek çok ilde yeni stadyum yapıyor. Ancak hiç birinde yenisi hizmete açılmadan, eskisi yıkılmıyor, yıkılamıyor. Çünkü adil, hak değil, vicdanlara aykırı bir durum. Diğer illerde hak, hukuk, vicdan geçerli de, bize sıra gelince mi bunlar yok sayılıyor. Bunun adı çifte standart değil de nedir, bunun adı Kocaeli ’ye üvey gözle bakmak değil de nedir. Bakan Fikri Işık’a kısa bir süre önce köşemden seslenmiş, Kocaeli Birlikspor olayını bir kez daha düşünün, yanlıştan dönün demiştim.
GERÇEKLERİN IŞIĞINDA HARAKET EDİLMELİ 
 İsmetpaşa Stadı’nın yıkılması konusunda da Bakan Işık’ı Kocaelispor yönetimi tarafından ortaya koyulan gerçekler doğrultusunda bir daha düşünmeye ve yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Sayın Bakan, İsmetpaşa Stadı’nı satın alan şirkete karşı güven kaybı yaşamamak için yıkımın başlaması gerektiğini vurguluyor açıklamalarında. Bir tarafta şirketin güven yaşamaması konusu, öbür tarafta kentin, gençliğin, sporseverin mağduriyeti ile gelecek büyük tepki. İlgili şirketle güven sorunu yaşamak mı, kentin, halkın istemediği bir şeyi yapmak mı?  Siyasi irade, Sayın Bakan buna karar verecek. Umuyorum ki, kentin çıkarları, halkın isteği ağır basacak, aklıselim kazanacak. Kentin, halkın karşı çıktığı bu yıkım ertelenecek,  İsmetpaşa Stadı yenisi hizmete açılmadan yıkılmayacak. 

Güray Davun Ağabeyi kaybettik
Acı haberler üst üste geldi. Önceki gün teknik adam, spor yazarı arkadaşımız Ufuk Öğütveren’in babasını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Dün öğlen Fevziye Camii’ndeki cenazeye katıldım, sevgili Ufuk’a başsağlığı diledim. Merhuma rahmet, Öğütveven ailesine sabır diliyorum. 
GÜRAY AĞABEYİ KAYBETTİK 
İkinci acı haberi dün sabah aldım. İşe gelmek için evden çıktığım sırada bizim camide sela okunmaya başlandı. Bizim imam bir süredir izinde, salayı beldede babası hoca olduğu için “sofu” diye tanınan Hüseyin Baş okuyordu. Hüseyin Ağabeyin sesi çok güzel ve gürdür. Onun okuduğu ezanı, selayı dinlerken tüyleriniz tiken diken diken olur. Sela bitti, Hüseyin Ağabey vefat edenin kim olduğunu söyledi. O an çok üzüldüm. Çünkü iyi tanıdığım ve çok sevdiğim, Acısu beldesinin tanınan, sevilen, spora yakın isimlerinden Mehmet Güray Davut Ağabeydi vefat eden.
KELTEPE KUPASININ KURUCULARINDAN 
 İlk adı Mehmet’ti ama bizler onu Güray Ağabey olarak bilirdik. 1970’li yılların başında o zamanki adıyla Keltepe Kupası ilk olarak Acısu’da düzenlenmişti. Güray Davun turnuvayı hayata geçiren, uzun yıllar geleneksel olarak düzenlenmesinde önemli rol oynayan isimlerden biriydi. O zamanlar Acısuspor’un en önemli futbolcularından biriydi. Sonra yönetici olarak Acısuspor’a büyük katkılar sağladı. Abdullah Sungur’un Belediye Başkanı olduğu yıllar takımın antrenörlüğünü yapan bizim Faruk Baştürk namı diğer Adanalı Faruk arada bir mangal partisine davet ederdi bizi.  En son o buluşmalarda Güray Ağabeyle sohbetlerimiz olmuştur.
BU YILKİ TURNUVA ONUN ADINA YAPILMALI  
Ne zamandır kendisiyle görüşemiyorduk. Meğerse son 6 ayda amansız hastalığa yakalanmış. Bilsem, ziyaretine giderdim. Dün sabah vefat haberini alınca en yakınımı kaybetmiş gibi üzüldüm. Sadece Acısu’nun değil, Kartepe yöresinin çok sevilen, sayılan bir ismiydi. Merhuma Allah’tan gani gani rahmet, ailesine sabır diliyorum. Güray Ağabeyin Kartepe sporuna, Acısu gençliğine hizmetleri unutulmayacaktır. Buradan Kartepe Belediyesi yetkililerine bir önerim olsun. Bu yılki Kartepe Kupası Güray Davut adına, anısına yapılsın, şampiyona kupayı eşi veya çocuklarından biri versin.
AVNİ AĞABEYİN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE
 Ayrıca her yıl Kartepe Kupası’nda en centilmen futbolcuya Güray Davun adına kupa verilsin. Kartepe Kupası’nın kurucusu ve geleneğin bunca yıldır devamında emeği olan bu isim bu şekilde anılsın, yaşatılsın.
 Bu arada, ilginç bir noktayı sizlerle paylaşayım. Bahsettiğim Adanalı Faruk’un mangal partilerine genellikle efsane isim Avni Kalkavan Ağabey de gelirdi. Avni Ağabey ile Güray Ağabeyin sohbetlerine doyum olmazdı. Kaderi bakın ki,  Avni Kalkavan’ın 8’nci ölüm yıldönümünde Güray Ağabeyi ebediyete uğurladık. Mekanları cennet olsun. Onları hiç unutmayacağız.  
Bu yazı toplam 462 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum