1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. Kentin hanımefendisi: Nurdan Sarıbay
Kentin hanımefendisi: Nurdan Sarıbay

Kentin hanımefendisi: Nurdan Sarıbay

Av. Nurdan Sarıbay, giyimi kuşamı, duruşu ve zarafetiyle kentin önde gelen hanımefendilerinden biri. Nurdan Hanım, Cengiz Sarıbay ile nasıl evlendiğini, İzmit’e bakışını, avukatlık mesleğini ve ailesini anlattı…

A+A-

İZMİT’İ ÇOK SEVİYOR

Bu kentte gittiği her yerde zarafetiyle konuşulan, eşinin siyasi kimliğine rağmen asla bir tartışmanın tarafı olmayan bir isim o. İnsan Hikayelerine en çok yakışan kişilerden biri. 1976 yılından bu yana Kocaeli’nde avukatlık yapan Nurdan Sarıbay’dan bahsediyorum. Kendisiyle avukatlığa başladığı bürosunda konuştuk. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, gelmeden yaptığımız sohbet muhteşemdi. Okul yılları, Kocaeli yılları, gençliği, Cengiz Sarıbay ile evliliği, siyaset yıllarını konuştuk.

Tarzı, insanlara yaklaşımı ile gerçekten o dedikleri İstanbul hanımefendisi oluyor Nurdan Sarıbay. Asla yaşını göstermeyen, 4 torun anneannesi diyemeyeceğiniz biri. Gezmeyi seven, iki kızı ve torunları ile zaman geçiren, eşiyle ilk gün ki sevgisini koruyan biri. Eşi Cengiz Sarıbay’ı tarif etmesini istediğimizde gözleri ışıldayan Nurdan Hanım, “Hümanist, insanları kırmayan, sevgi dolu biri” diyor.

Tabi İstanbul’da yaşayan ama sonra evlilik nedeniyle Kocaeli’ne gelen Nurdan Sarıbay, İzmit’i ayrı seviyor. “Artık başka yerde yaşayamam” diyor. Çünkü Kocaeli’nde bir yere ulaşmak kolay. Hala Anadolu kültürünün yaşandığı, sokakta insanların birbirine selam verdiği bir yer olarak görüyor. Kendisiyle daha önce çok teşviki mesaim olmasa da bu röportajdan sonra kentin gerçekten hanımefendisinin Nurdan Sarıbay olduğu kanaatine vardım. Çünkü giyimi, tarzı, insanlara yaklaşımı ile örnek biri. 

 

aile-013.jpg

AİLE BİR ARADA- Nurdan Sarıbay ve Cengiz Sarıbay 43 yıllık evliliklerinde iki çocuk dünyaya getirdiler. Kızları Feyza Sarıbay Olgaç ve Gizem Sarıbay Öztürk, anne ve babalarının yollarında giderek hukuk okudu.

 

ÇOK GÜZEL ANLATTI

Nurdan Sarıbay ile 1976 yılından bu yana eşi Cengiz Sarıbay ile birlikte hizmet verdiği Fethiye Caddesi Gökseller İşhanı’ndaki bürosunda bir araya geldik. Ondan kendi hikayesini anlatmasını istedik. Çok güzel ve naif bir dille anlattı, hikayesini. Tabi biz de merak etiklerimizi sorduk. Anne ve babası aslen İstanbullu olan Nurdan Sarıbay, babasının Tekirdağ’da öğretmenlik yaptığı 1952 yılında doğdu. Doğumu Tekirdağ olsa da 3 yaşında geldiği İstanbul’da okudu ve avukat oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken de eşi Cengiz Sarıbay ile tanıştı. Nurdan Hanım, işte bu tanışmayla başlıyor hikayesini anlatmaya:

 

anilarini-yad-etti.jpg

ANILARINI YADETTİ- Nurdan Sarıbay İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yıllarında çıkarttıkları yıllıklarını bize gösterdi. O yıllarda dostluklarını, sıra arkadaşlarını anlatan Sarıbay, üniversite yıllarının başarılı ve çok verimli yıllar olduğunu söyledi.

 

ÜNİVERSİTEDE TANIŞTILAR

“İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1000 kişilik anfilerde eğitim alıyorduk. Anfide ön sırada yer bulmak zordu. Cengiz ve arkadaşları o zamanlar erken okula gider bize de ön sırada yer ayırırlardı. O şekilde arkadaş grubumuz oldu. O zamanlar başladı, bizim ilişkimiz, ikimiz de başarılı öğrencilerdik. Her yıl ben Haziran döneminde, Cengiz Ekim döneminde sınıfı geçerdi. Ama son yıl o da hırs yaptı ve benimle haziranda okulu bitirdi. Sonra ben İstanbul’da o İzmit’te staj yaptı.

 

artik-anneanne-ve-dede.jpg

ARTIK ANNEANNE VE DEDE ONLAR- 1976 yılında evlenen Nurdan Sarıbay ve Cengiz Sarıbay iki kızlarını okutup meslek sahibi yaptı. Şimdi kendi mesleklerini ilerletirken aynı zamanda torunlarını da sevmeyi ihmal etmiyorlar.

 

ASİSTANLIĞI KABUL ETMEDİ

İzmit’e abileri yaşadığı için Cengiz liseyi orada okumuş ve ardından hukuku kazanıp İstanbul’a gelmişti. Stajını da o yüzden yine İzmit’e gelip yaptı. Ben o dönem çok önemli bir hukukçu olan Nihat Gerez’in yanında Kambiyo Hukuku üzerine staj yaptım. Hatta okulu bitirince Prof. Dr. Nail Postalcıoğlu hocam bana asistanlık teklif etti ama ben Cengiz ile evlenip İzmit’e geleceğim için kabul etmemiştim. Ama çok büyük onur duydum.

 

universite-yemekhanesinden.jpg

ÜNİVERSİTE YEMEKHANESİNDEN: Nurdan Sarıbay ve Cengiz Sarıbay 1970 yılında başladıkları İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tanışıp arkadaş oldu. Üniversite yıllarında birlikte yemekhanede yemek yedikleri bir anıları…

 

43 YILLIK BÜRO

Cengiz Bey ise İzmit’e avukat Hayri Kulumbur’un yanında bu gördüğünüz büroda staj yaptı ve avukatlığa başladı. 1976 yılında evlendik ve ben de burada avukatlık yapmaya başladım. Bizim için bu bina çok nostaljik bir binadır. Uzun yıllarımız ve büyük anılarımız var. Cengiz meslek hayatında benden daha başarılı biridir. Bende Cengiz de doğuştan avukatmışız gibi geliyor bana. Başka mesleği yapamayız gibi düşünüyorum. Ben memur bir ailenin çocuğu, Cengiz’de İstanbullu olmadığı için İstanbul’da kalmamız bizim için iyi olmazdı. Cengiz’in en büyük şansı Hayri Kulumbur’un yanında staj yapması ve abisinin İzmit’te olmasıydı.

 

nurdan-saribay.jpg

NURDAN SARIBAY- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yıllığında Nurdan Sarıbay.

 

ÇOCUKLARIMIZ EMEKLERİ İLE AYAKTA DURUYOR

İki kızım var. İkisi de hukuk okudu ve evlendi. Feyza Sarıbay Olgaç bizim okuduğumuz okulda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini, Gizem Sarıbay Öztürk ise Marmara Hukuk Fakültesini okudu. Gizem aktif avukatlık yerine akademiyi seçti. İTÜ İşletme Mühendisliği İş Hukuku Kürsüsünde Doktor Öğretim Görevlisi. Her iki kızımın ikişer çocuğu var. Biz çocuklarımızı paraya ve gösterişe hiç alıştırmadık. Onların emekleri ile ayakta durmalarını istedik ve gerçekten de ikisi de kendi emekleri ile ayakta duruyor.

 

cengiz-saribay-008.jpg

CENGİZ SARIBAY- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yıllığında Cengiz Sarıbay.

 

HÜMANİST BİRİ

Biz emeği ile geçinen insanlarız. O yüzden işimize sahip çıkmamız gerekiyor. Cengiz çok sorumluluk sahibi, sözünün eri, aşırı hümanist biridir. Onun için insan sevgisini kazanmak her şeyin önünde gelir. En değerli şeyi ona teklif edin insan kırmak pahasına kabul etmeyecek kadar erdemlidir. Çok çalışkan biridir. Sabah erkenden kalkar, yürüyüşünü yapar, işine gider. İşine çok bağlı biri.

 

Politika bana göre değil

Politik bir dönemde çocukluğunu ve gençliğini geçiren Nurdan Sarıbay, siyasette bir dönem aktif olarak yer almasına rağmen “Siyaset bana göre değil” diyerek uzun yıllar siyasetin içinde kalmadı.

 

CHP’Lİ BİR AİLEDEN GELDİM

Hikmet Erenkaya döneminde Saraybahçe Belediye Meclis üyeliği yapan Nurdan Sarıbay, aktif siyaset yapmayı hiç düşünmediğini belirtti. Aslında politik bir aileden gelmesine rağmen bunu tercih etmediğini söyleyen Sarıbay, “Çocukluğumdan bu yana hep siyasete yatkındım. Babam 3 kere müdürlüğünden alındı. Siyasi nedenlerden dolayı hep sürüldü. Çocukluğumda Taksim Meydanında büyük mitingler olurdu. Annem elimizden tutar bizi mitinge götürürdü. Köklü CHP’li bir aileden geliyorum.

 

ÖNEMLİ GÖREVLER YAPTI

İzmit’e Hikmet Erenkaya zamanında Saraybahçe Belediyesi meclis üyesi oldum. Cengiz, İl Başkanı olduktan sonra siyasetle tanıştım. Kadınlar çok partiye gitmiyordu. Ben partiye gidip gelmeye başladım ve böylece birçok kadın arkadaşımız partiye geldi. Bir dönem il yönetimi teklif edildi. İlk seçimde çarşaf liste ile dördüncü, ikinci seçimde ise birinci sıradan yönetici oldum. Hukuk kontenjanından Erenkaya benim meclis üyesi olmamı istedi. İddialı değildim. Bunlar tesadüfi oldu. Saraybahçe’de grup sözcüsü ve başkanvekilliği yaptım. Görevim bitince bir daha yapmak istemediğimi söyledim” dedi.

 

Koltuk altında Cumhuriyet vardı

Cengiz Sarıbay’ın kendisini nasıl etkilediğini de anlatan Nurdan Sarıbay, “Cengiz’e hayranlığım Cumhuriyet Gazetesini koltuk altında taşımasından dolayı başladı. Çok fazla forumlar olurdu okullarda. Fiili olarak fraksiyonlarda yer almadık ama her zaman sola yakındık. Deniz Gezmiş’leri ideallerinden dolayı benimsiyorduk. Öğrenci lideriydi.

Demirel ve Adnan Menderes’e karşıydık. Ben asla sağ fikirli biri ile evlenmezdim. Bizim zamanımızda öncelik siyasi bütünlüktü” dedi.

 

İyi giyinmeyi babamdan öğrendim

İyi giyinmeyi babasından öğrendiğini söyleyen Nurdan Sarıbay, “İyi giyinmek temiz giyinmektir. Bu terbiyeyi babamdan alım Benim marka takıntım yok. Yerli markaları tercih ederim” dedi.

 

BABAM ÇOK TİTİZDİ

Her zaman giyimi konuşulan ve her girdiği yerde tarzı ve tavrı ile dikkatleri üzerine çeken Nurdan Sarıbay’a iyi giyinmeyi kimden öğrendiğini sorduk. “Babamdan” cevabını aldığımız Sarıbay, “Çocukluğumdan beri iyi giyinirim. Benim babam okul müdürüydü. Giyimine çok düşkündü. Her pazar günü kendi ayakkabılarını ve bizim ayakkabılarımızı boyardı. Bizim ve kendi eşyalarını ütülerdi. Kirli ayakkabı, ütüsüz pantolon ve tıraşsız asla çıkmazdı.

 

BİZİ TERBİYE ETTİ

Ortaköy’de müdürlük yaptığında birçok ünlünün çocuğunu okuttu. Hafta sonları bizi alır vitrin gezmeye götürürdü. Annem ne gereği ver dediğinde ise ‘Her şeyi görsünler, görgüleri artar’ derdi. Babam çok çalışkandı. Okuldan sonra özel dersler verirdi. Üniversiteye gittiğimizde biz de özel ders vermeye başladık. Özel derslerden aldığımız parayla üstümüze başımıza bakardık. İyi giyinmenin terbiyesini babamdan aldık. Annem ev işleri ve çocuk bakmaktan gerçekten hiç fırsat bulamıyordu.

 

MARKA TAKINTIM YOK

Babam iyi giyinmeyi şekilcilik değil, temiz giyinme olarak nitelendirdi ve öğrencilerine de bunu salık verirdi. Benim marka takıntım yok. Temiz giyinmeyi tercih ediyorum. Cengiz de çok güzel giyinir ve titizlenir. O bana göre biraz daha lüks giyer. Yurt dışına gittiğimizde mutlaka outletlere gideriz. Ama bizim markalarımız kadar kaliteli markalar yok. Ben yerli markaları tercih ederim. Türkiye’de tekstil çok gelişmiş” dedi.

 

Kötü örnek oluyorsun

Kentte el ele gezdikleri için Cengiz Sarıbay’ın arkadaşlarının Adliye’de kendisine, “Eşinle el ele geziyorsun bizim hanımlar da böyle gezmek istiyor” diyerek takılıyorlarmış.

 

ARKADAŞLIK ÇOK GÜZELDİ

Cengiz Sarıbay ve Nurdan Sarıbay’ın her zaman el ele dolaşmaları ve birlikte gezmelerinin kentte konuşulduğunu söylediğimizde Nurdan Hanım gülümsedi. Aslında bununla ilgili güzel anılarının da olduğunu belirterek anlattı: İzmit’e 8 yıl Kolaylı Apartmanında yaşadık. O zaman İzmit’e arkadaşlık kavramı çok güzeldi. Çok güzel komşuluklarımız var. O zamanlar İzmit’e el ele doluşmak zordu. İlk geldiğimde sokakta dondurma yenmezdi. Cengiz ile el ele dolaştığımız zaman bizi görenler tekrar döner bakardı.

 

CEYAR OLMAK İSTİYORUM

İzmit’e o zaman kulüp kültürü vardı. Akşam olduğunda erkekler kulüplere giderdi. Apartmanda evde eşi olan tek kişi bendim. Komşularım bunu yadırgardı. Nasıl olurdu bir erkek evinde oturur da dışarı çıkmaz derlerdi. O dönem Dallas dizisi çok popülerdi. Komşumuz Mustafa Kolaylı’nın eşi Nurcan Kolaylı bir gün “Cengiz Bey size çok özeniyorum. Bobi’ye benzetiyorum” dedi. Bobby de diyemiyordu. Cengiz bey de espri yaparak, “Ben Baby değil Ceyar (J.R. Ewing) olmak istiyorum” diyerek espri yapmıştı.

 

AVRUPA’YI GEZDİK

Fethiye Caddesi’nde bizi el ele görenler Adliye’de Cengiz Bey’e bize kötü örnek oluyorsun diyorlarmış. “Eşinle el ele dolaşıyorsun bizim hanımlarda böyle gezmek istiyor” deyip takılıyorlarmış. Biz okulda da Cumartesi günleri buluşup gezerdik. Hayatımızda eşle birlikte arkadaşlığımız çok ön plandadır. Biz hem aynı okulu okuduk, aynı mesleği yaptık. Bunun da etkisi var. Biz çocuklarımız evlenene kadar hep birlikte tatile giderdik. Gezmeyi de seviyoruz. Avrupa’nın hepsini gezdik. Amerika ve Uzakdoğu hariç her yere gittik. Ben o yolu çekemem” dedi.

 

İzmitli olmak ayrıcalık

İzmit’e gelin gelen Nurdan Sarıbay, ilk yaşadığı duyguları ve şimdi İzmit’i nasıl gördüğünü de anlattı. Sarıbay, “Cengiz ile evlenme planları yaptığımızda Hatay’a gitmeyeceğimi söyledim. Çünkü ben aileme düşkün biriyim. İzmit’te yaşayacağımızı söyleyince evlenmeyi kabul ettim. İzmit’e mahrumiyet fazla diye önce çok yadırgadım. Zamanla sosyal ve siyasal çevre edinince sevmeye başladım. Şimdi git İstanbul’a yerleş deseler gitmem. Ama İstanbul’a gezmeye gidelim derse giderim. Deprem olduğunda mecbur İstanbul’a taşınmıştık. O zaman anladık İzmit’in farkını. İzmit’te olmak ayrıcalık dedik. Orada kendimizi gariban hissettik. Sonra yeniden İzmit’e taşındık” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.