1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “Kentli köylüye göre daha sağlıklı yaşıyor”
“Kentli köylüye göre daha sağlıklı yaşıyor”

“Kentli köylüye göre daha sağlıklı yaşıyor”

Türkiye’nin kentsel ve kırsal kesimlerde değişen yaşam tarzı ve risk faktörleri ile ilişkili kronik hastalıklardaki değişikliklerin izlenmesi ve önlem alınmasını hedefleyen PURE çalışmasının

A+A-

Türkiye’nin kentsel ve kırsal kesimlerde değişen yaşam tarzı ve risk faktörleri ile ilişkili kronik hastalıklardaki değişikliklerin izlenmesi ve önlem alınmasını hedefleyen PURE çalışmasının ikinci etabı start alıyor. Uluslararası İleriye Dönük Kentsel ve Kırsal Epidemiyolojik Araştırma (PURE) çalışmasının ilk etabına göre sanılanın aksine köy yaşamının kent yaşamına göre daha stresli ve sağlıksız olduğu belirlenmişti.

Projenin ikinci etabı için Terminal Halk Sağlığı tarama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan toplantıda projeyi anlatan Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, çalışmanın Kandıra’nın Özbey, Gebze’nin Pelitli, Gölcük’ün Hasaneyn ve Nimetiye Köyü ile İzmit Çayırköy’de devam edeceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin proje ile ulusal ve uluslar arası sağlık politikalarının şekillenmesinde önemli bir veri tabanına kaynak oluşturacağını ifade eden Daire Başkanı Poyraz, “Türkiye genelinde 7 ayrı ilde daha uygulanan proje çalışmalarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitimci statüsünde yer alıyor. Kocaeli örnekleminde bin 272 kadın ve 822 erkek üzerinde yapılan araştırmada her 100 kişiden 51’inde hipertansiyon, 21 kişide diyabet, 10 kişide de kardiyovasküler hastalıklar görüldü” dedi.

Köylüler daha bilinçsiz besleniyor

Proje kapsamında köylerde ve kentte yapılan sağlık kontrolleri köy halkındaki hastalık oranının daha fazla olduğunu ortaya koymuştu. Çalışma, kent insanının bilinçli olarak beslenip düzenli spor yaptığını gösterirken köy insanının bu bilinçten uzak olması sebebiyle sağlıksız bir yaşam sürdüğünü belirlemişti. Köyde bilinçsiz beslenmeye bağlı olarak yağ ve tuz tüketiminin fazlalığı ve hareketsizlik sağlıksız yaşamda etken olduğu ifade edilmişti.

25 nisan’da başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, ilkini 2008 yılında gerçekleştirdiği çalışmasının ikinci etap çalışmaları 25 Nisan’da başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte yapılan çalışmanın ilki Karamürsel’in Karaahmetli Köyü’nde gerçekleşecek. Burada sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşlar Kocaeli’nin sağlık haritasının oluşmasında veri olacak. Çalışma kapsamında 1371’i kentsel 739’u kırsaldan olmak üzere 2110 kişi 3 yıl aradan sonra tekrar sağlık kontrolünden geçirilerek sağlık durumları gözlenecek.

Öte yandan toplumda şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarının nasıl ortaya çıktığını araştırmak için tasarlanan PURE çalışması 15 ülkeden 120 bin kişi üzerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’de pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’deki çalışmalar 2020 yılına kadar periyodik olarak sürecek.

Risk taşıyanlar bilgilendiriliyor

Projede kan basıncı, nabız, boy, tartı, bel çevresi gibi ölçülere bakılıp, el sıkma kuvveti ölçülüyor. Solunum fonksiyon testi yapılarak akciğer kapasitesi değerlendiriliyor. Kalp elektrosu çekilerek kalp hastalığı riski taşıyanlar bilgilendiriliyor. Kan örnekleri alınarak genel sağlık ve özellikle kalp damar ve metabolizmayla ilgili biyokimyasal testler yapılıyor. Ayrıca genel sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları ve hareket alışkanlıkları ile ilgili sorular sorularak kişinin sağlık karnesi ortaya çıkarılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.