1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kentsel dönüşüm neden durdu?
Kentsel dönüşüm neden durdu?

Kentsel dönüşüm neden durdu?

İbrahim Karaosmanoğlu 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde işbaşına gelince “Kentsel dönüşüm” lafı ortaya atıldı. Özellikle İzmit'te geçmiş yıllarda imar planları, yapılaşmalar konusunda çok

A+A-

İbrahim Karaosmanoğlu 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde işbaşına gelince “Kentsel dönüşüm” lafı ortaya atıldı. Özellikle İzmit'te geçmiş yıllarda imar planları, yapılaşmalar konusunda çok önemli yanlışlar yapılmıştı. Şehrin bazı bölgeleri gecekondularla, plansız binalarla dolmuş, bazı sokaklara araba giremez olmuştu. Alt yapısı olmayan bölgeler vardı. Bu nedenle kentsel dönüşüm gerçekten önemli ve gerekliydi.

Büyükşehir işe Cedit-Erenler-Topçular bölgesinden başladı. Önce itirazlar, tepkiler oldu. Ama neredeyse kimse mağdur edilmeden sorun çözüldü. Sağlıksız bölgelerdeki binalar kamulaştırıldı, yıkıldı. Yeni siteler, modern yapılar inşa edildi.

Ama İzmit'teki kentsel dönüşüm hareketi, Cedit-Erenler-Topçular bölgesi ile sınırlı kaldı. 28 Haziran'da, Tavşantepe'de başlatılan çalışmalar sonuçlandırılamadı. Geçtiğimiz hafta Tavşantepe'nin Kireçocakları bölgesinde bir kıvılcım, üç evi yok etti. Plansız yerleşim nedeniyle itfaiye evlerin yakınına girip müdehale edemedi. Garip insanların her şeyleri yandı. Canlarını zor kurtardılar.

Büyükşehir'in Kentsel Dönüşüm projelerini kararlılık ve cesaretle sürdürmesi lazım. Tavşantepe, Kireçocakları, Serdar, Yenidoğan, Yenimahalle'de gerçekten çok sıkıntılı bölgeler var. Oralarda insanlar bu çağa yakışmayan ortamlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle kentsel dönüşüm hareketini hız düşürmeden devam ettirmek gerekiyor…

Lastik-İş'in organizasyon gücü

Türkiye genelinde ve ilimizde açlıktan, susuzluktan kıvranan Somali halkına yardım için kampanyalar açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali'ye yardım kampanyalarına önem verdi, destekledi.

Ülkemizdeki hemen herkes, kendi ekonomik gücüne göre bu kampanyaya katılmak için yarıştı. Kimisi, cep telefonundan (SMS) gönderdi, kimisi cuma namazı çıkışı cami avlusunda kurulan tezgahlara cebindeki bütün bozuk paraları bıraktı.

Ramazan Ayı’nın bitmesiyle birlikte kampanyanın ateşi düşmüştü. Geçen hafta gelen bir katkı Somali’yi tekrar hatırlamamızı sağladı. Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan Vali Topaca'yı ziyaret edip, sendika üyelerinin bağışları ile toplanan 60. 600 TL'yi kampanya için teslim etti.

“Binlerce lastik işçisinden 60 bin 600 TL toplanması çok abartılacak bir şey değil” diye düşünenler çıkacaktır.

Önemli olan Lastik işçisinin örgütlülük gücü. İşçi ile sendika arasındaki bağın sağlamlığı. Lastik-İş'ten daha büyük, daha fazla üyeye sahip sendikalar var. Ama üyeleri ile bu yakınlığa sahip değiller. Karacan liderliğindeki Lastik-İş sözleşme pazarlığı dönemlerinde üyelerinin haklarını savunuyor, onların daha yüksek gelire ulaşması için çaba harcıyor. Gün gelir de sendika herhangi bir nedenle üyesinden destek isterse, bunu da fazlasıyla alabiliyor.

Türkiye'de bir sendikanın herhangi bir nedenle üyelerinden 60 bin TL para toplamış olması önemli. Lastik-İş yönetimini de, üyelerini de bu nedenle kutlamak isterim.

Süleyman, Kuzey'i dövdü

Yeni sezonda yeni yerli dizilerle kıyasıya rekabete giren özel televizyonlar arasındaki ilk büyük yarış, geçen çarşamba gecesi yaşandı. O gün de bu sütunlarda Show TV'deki Muhteşem Yüzyıl ile Kanal-D'deki yeni dizi Kuzey-Güney arasındaki rayting yarışının önemini anlatmaya çalışmıştım.

Çarşamba gecesi, iki dizinin izlenme ölçümleri büyük titizlikle, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde yapıldı. Her 15 dakikada bir sonuçlar alındı. Ortalamaları hesaplandı. Buna göre, Show TV'de yayınlanan, geçen sezondan devam eden Muhteşem Yüzyıl 9. 7 rayting oranı alırken, Kanal D'de bu sezon yayınlanmaya başlanan Kuzey Güney 5. 5 raytingte kaldı.

Kaba bir hesaba göre, o gece aynı anda Muhteşem Yüzyıl dizisini yaklaşık 6 milyon kişi izlerken, Kuzey Güney dizisini 3. 5 milyon civarında kişi ekrandan takip etmiş. Türk izleyicisinin tercihinin, tarihten, saray entrikalarından yana olduğu ortaya çıktı.

Bu arada 2003 yılından beri yayınlanan ve her dönemde büyük ilgi gören Kurtlar Vadisi dizisi yarın yeni kanalı TNT’de yeni sezona başlıyor. Dizi bugüne kadar Türkiye’nin dört büyük kanalını dolaştı. Bu kez ciddi bir risk alıp genel raytingi düşük TNT kanalı ile anlaştılar. TNT kanalı Kurtlar Vadisi sayesinde büyük kanallar arasına girmeyi hesaplıyor. Dizinin yaratıcısı Şaşmaz Kardeşler de “Bizim izleyicimiz, nerede olsak bizi bulur” düşüncesinde.

Bekleyip göreceğiz... Kurtlar Vadisi yine Perşembe’nin birincisi olarak kalırsa yeni kanalına ilk birinciliğini kazandırararak çok önemli bir iş başarmış olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.