• BIST 107.206
  • Altın 143,369
  • Dolar 3,5533
  • Euro 4,1312
  • Kocaeli 22 °C

Kerbelâ ve günümüz müslümanlarinin hali

M.Zeki CANŞİ
Kerbelâ olayı, Kerbelâ savaşı ya da Kerbelâ katliamı, Miladi 10 Ekim 680 tarihinde (Hicri Takvim'e göre 10 Muharrem 61), bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbelâ şehrinde, İslam Peygamberi Hz.Muhammed'in torunu Hz.Hüseyin bin Hz.Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile,Emevi halifesi I. Yezid'e bağlı ordu arasında cereyan etmiştir.
Bu savaş İslam tarihindeki önemli olaylardan biridir. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in kızı Hz.Fatıma'nınHz.Muhammed’indamadı Hz.Ali'den olma oğlu İmam Hüseyin'in ölümü, İslam âleminde ve özellikle de Şiîlerce her sene Aşûra Günü'nde yâd edilir.
Peygamberimiz Hz.Muhammed'in 632 yılında vefat etmesinden sonra Müslüman toplumunun başına kimin geçeceği kaygısı baş gösterdi. Müslümanların bir kısmı ilk olarak Hz. Ebu Bekir'in halifeliğini kabul ettiler. Hz. Ebu Bekir'den sonra sırasıyla Hz. Ömer bin Hattab, Hz.Osman bin Affan ve Hz.Ali bin Ebu Talib'in halifeliğini kabul ettiler. Bununla beraber bir kısım Müslümanlar Hz.Muhammed'in kuzeni ve damadı olan, çocukluğundan itibaren evinde büyümüş ve onu korumak için kendi hayatını tehlikeye atmış olan Hz. Ali'nin ilk halifelik için daha doğru bir seçim olduğunu düşünüyorlardı.
Müslümanların bir kısmı Hz. Ali'nin yanlış olduğunu düşünmekle beraber kendinden önceki halifeleri kabul ettiğine inanırlar. Bununla beraber kendi halifeliğine kadar hiçbir savaşa katılmayışı diğerlerini halife olarak kabul etmediğine yorulur. Hz.Osman asiler tarafından öldürülünce,Hz. Ali başa geçti. Hz. Osman'ı halife kabul edenler onun katilini bulana kadar Hz.Ali'yi halife olarak kabul etmeyeceklerini söylediler ve Müslüman toplumu ilk kez iç savaşa sürüklendi. İslam Devleti, Hz.Ali ve Muaviye önderliğinde ikiye bölündü. Hz.Ali, 661 yılında Hariciler'denAbd’ûr-Rahmânİbn-i Mûlcem tarafından gerçekleştirilen bir suikastta hayatını kaybetti ve iktidar 20 yıllığına düşmanı Muaviye'nin eline geçti.
 Muaviye, oğlu Yezid'in kendinden sonraki halife olarak kabul edilmesini daha hayattayken garantiye almaya çalıştı. Taraftarlarına Yezid'e bağlılık yemini ettirdi. Yezid başa geçince ilk iş olarak Medine valisine bir mektup yazarak Alibin Hüseyin'e değil, kendisine itaat etmesini, aksi takdirde bunu canıyla ödeyeceğini bildirdi. Bu arada Hz.HüseyinKûfelilerden kendisine bağlılıklarını sunan mektuplar alıyordu. Kûfe'ye gelip halife olduğunu ilan ederse Hz.Hüseyin'i destekleyeceklerini söylüyorlardı. Hz. Hüseyin, bu teklifleri ciddiye aldı ve Kûfe'dekitaraftarlarının gerçekte olduğundan çok daha fazla olduğunu zannetti. Yaklaşık 70 taraftarı ve ailesi ile Kûfe'ye doğru yola çıktı.
Sayıca fazla olmayan Kûfeli taraftarları Yezid'in yandaşları tarafından bastırıldı. Hz.Hüseyin ve beraberindekiler Kerbelâ'daYezid'in 4500'e yakın adamıyla karşılaştılar. Burada meydana gelen savaşta Hz. Hüseyinkatledildi ve taraftarlarının hepsi öldürüldü ve ailesi esir alındı.Öyleki, Peygamberimizin torunu olduğunu bile bile, Hz. Hüseyin’in başınıvahşice gövdesinden ayırarak kent kent dolaştırdılar. 
Değerli dostlar, İslam tarihine kara bir leke olarak geçen bu olayın benzerleri, yine İslam coğrafyasında günümüzde de ne yazık ki mükerreren ve de belki de daha şiddetlice yaşanmaktadır. Görülmektedir ki, Müslümanlar hala bu olaydan ders almamışlar Yahudilerin oyununa gelmeye devam etmektedirler. Yezid olma sevdasından zerre kadar eksilme olmadığı görülmektedir. 
Ne diyelim, Allah akıl-fikir versin. Şuur ve izan versin. 
Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37