1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK, Ford işçilerine sahip çıktı
KESK, Ford işçilerine sahip çıktı

KESK, Ford işçilerine sahip çıktı

Ford Otosan’da başlatılan işten atılmalara tepki gösteren KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına konuşan BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, “Atılan işçiler derhal geri alınsın” dedi.

A+A-

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Kocaeli Şubeler Platformu Ford’da başlatılan işten atılmaları protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Tüm Bel Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasına; BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ve SES Şube Başkanı Mustafa Yıldız katıldı. Basın açıklamasını BES Şube Başkanı Ateş okudu. 


REZİLCE İTHAMLARA MARUZ KALDILAR

Ateş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bizler öncelikle KESK Kocaeli örgütleri olarak ; Ford işçisi arkadaşlarımızın 10 gündür başlatıp yürüttüğü haklı, meşru ve onurlu direnişi başından beri destekledik ve yanlarında olduk. Bu insanlar tamamen insanca talepler ile , yani açlık sınırında ücretlerine isyan ederek, başta işbirlikçi Türk-Metal Sendikasına ve işverenlerine karşı, ayağa kalktılar. Başlarına gelmeyen kalmadı. Direndikleri arazide elektrikleri kesildi, tuvalet ve barınma ihtiyaçlarından Emniyet ve Belediye yetkililerince mahrum bırakıldı. Seka’da, Tekelde, olduğu gibi hem hükümet, hem de terk ettikleri sarı sendika tarafından marjinal, militan, dış güçlerin maşası gibi rezilce ithamlara maruz kaldılar.

ÖRNEK DİRENİŞ SERGİLEDİLER

Oysa bu işçiler geçinemiyordu. Sorun bu kadar basitti. Ne elli bin (50.000 TL!) liradan fazla maaş alan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ne birkaç milyar dolarlık servetin üstünde oturan Koç ailesi, ne de o Fabrikanın Genel Müdürü yaşamlarında hiç 1650 TL ile geçinmek zorunda kalmamıştı. Açlığı, yoksulluğu değil, sömürüyü çok iyi biliyorlardı. Fabrika, işçiler ile görüşmeyi dahi reddetti. Oysa bu işçiler, direnişte dahi Fabrikalarını düşündüler. Bakımcıları, kritik pozisyonda çalışan işçi arkadaşlarını nöbetleşe direnişe çağırdılar. Fabrikaya hiçbir zarar vermediler. Eylemlerinde kimsenin burnu dahi kanamadı. Kimseyi kırmadılar dökmediler. Örnek bir direniş gerçekleştirdiler.Bu kente yakıştılar.

KOÇ GRUBUNUN ÖFKESİ DİNMEDİ

Sonra , baskı, tehdit, yönlendirme ve daha ne sayarsanız sayın bu işçiler tekrar fabrika sahasına girip iş başı yaptılar. Ancak Ford Yönetimi ve Koç grubunun öfkesi dinmedi. Direnişçi işçilerin liderleri olan 12 arkadaşımızı işten attılar. Ve halen işten atmalar günü birlik devam ediyor. Onları açlığa mahkum eden Fabrika yönetimi şimdi sokağa atıyor. Bunu gözünü kırpmadan yapıyor. Bu kentin en güzel ve kritik kıyı sahilini işgal eden Ford yönetimi bu kentin çocuklarının ekmeğine bıçak sokuyor. Daha düne kadar bu gençlerin aidatlarını tıkır tıkır alan ve 50.000 TL’den fazla  maaş alan Genel Başkanlarının sendika hesabına aktaran Türk-Metal Sendikası bu süreci ellerini oğuşturarak izliyor.

OMUZ OMUZA DURUN

Buradan Kesk olarak uyarıyoruz. Çıkartılan işçileri derhal işe alın. Sarı sendikayı derhal o işletmeden çıkartın. İşçilerin özgür iradeleri ile sendika seçme hakkına saygı gösterin. Dibine kadar sömürdüğünüz alınteri bedelini onurlu bir ücret seviyesine çıkartın. Aksi takdirde FORD ve Koç grubunu çok zor günler bekliyor. İçeride işçi kardeşlerimize de sesleniyoruz.Kovulan bu insanlar sizin için sofranız için mücadele ettiler. Bugün sessiz kalırsanız vicdanlarınız sızlar.Yarın aynı kader sizi bulur. Ekmeğinizi evinize götürme umudunuz tamamen biter.Arkadaşlarınıza sahip çıkın.Omuz omuza durun.Sınıf mücadelesi ancak böyle olur. Bizler KESK olarak işten atılan Ford işçilerinin yanında olduğumuzu beyan ediyor Kocaeli’mizde emeği ile geçinen herkesi bu konuda tavır almaya ve destek vermeye devam ediyoruz
Bu haber toplam 1911 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.