1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK: “Grev hakkı yasaklanıyor, toplu sözleşme kapsamı daralıyor”
KESK: “Grev hakkı yasaklanıyor, toplu sözleşme kapsamı daralıyor”

KESK: “Grev hakkı yasaklanıyor, toplu sözleşme kapsamı daralıyor”

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eğitim ve Örgütlenme Genel Sekreteri Akman Şimşek, “Grev hakkımız üstü örtülü olarak yasaklandığı gibi toplu sözleşmenin de kapsamı daraltılmaktadır” ded

A+A-

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Eğitim ve Örgütlenme Genel Sekreteri Akman Şimşek, “Grev hakkımız üstü örtülü olarak yasaklandığı gibi toplu sözleşmenin de kapsamı daraltılmaktadır” dedi.

Şimşek, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kocaeli Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda memurların ekonomik, sosyal, demokratik, siyasi, özlük ve mesleki hak ile çıkarların yok edilmesinin hedeflendiğini, toplu iş sözleşmesi ve grev hakkını engelleyen yapısı nedeniyle bu yasaya karşı mücadele ettiklerini söyledi.

ZORLUKLARLA MÜCADELE

4688 sayılı yasaya karşı çıktıkları için gözaltına alındıklarını, tutuklandıklarını, soruşturmalara maruz kaldıklarını ve çeşitli zorluklara karşı mücadele ettiklerini iddia eden Şimşek, “Bizler yasayla ilgili mücadeleyi sürdürürken bazı sendikalar ise yasanın devamı için oyun oynadılar. AKP hükümeti sendikamızın mücadelesi karşısında fazla dayanamayacaklarını anlayınca 4688 sayılı yasada revizyona gidiyorlar. Bu da bir süre kamu çalışanlarının oyalanması anlamına geliyor” diye konuştu.

GÖZ BOYAMAYA YÖNELİK

Anayasanın 53. maddesine yerleştirilen “Toplu Sözleşme” düzenlemesinin göz boyamaya yönelik bir değişiklik olduğunu yeni anladıklarını belirten Şimşek, özetle şunları söyledi: “Özgür bir toplu sözleşme düzeni için gereken yasa çıkartılmadığı gibi yapılan çalışmalarla 4688 sayılı yasanın özü korunmaktadır. Hatta daha da geriye götüren bir yapıya kavuşturulmak istenmektedir. Grev hakkımız üstü örtülü olarak yasaklandığı gibi toplu sözleşmenin de kapsamı daraltılmaktadır.

MÜCADELEYE DEVAM EDERİZ

Toplu görüşme mekanizmasının adı değiştirilerek devam ettirilmektedir. Toplu görüşmelerin temel özelliği hükümete tek yanlı karar alma ve süreci belirleme yetkisi tanımasıdır. Şimdi yapılmak istenen düzenlemede özü itibariyle aynı durum korunmaktadır. Bir yandan toplu sözleşme masasında konuşulacak konular sınırlandırılmaktadır.  Bir yandan grev hakkı engellenmekte, diğer taraftan da hükümet temsilcilerinin ağırlıkta olduğu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu eliyle hükümetin önerdiği zam oranları ve konuları kesinleştirilmektedir. KESK olarak böyle bir yasayı ve yaklaşımı kabul etmeyeceğimizi grevsiz toplu sözleşme ve toplu sözleşmesiz sendika olmayacağını defalarca söyledik. KESK  olarak kamu emekçilerinin talepleri yerine getirilmediği zaman fiili ve meşru mücadelemize her şart altında devam edeceğiz”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.