1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Keşke askerde kalsaydı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Keşke askerde kalsaydı

A+A-
Geçen salı günü gazetedeki işleri bitirmiş, çıkmaya hazırlanıyordum. Bir vatandaş geldi. Gazetenin iyi bir okuyucusuymuş. Ben tanımıyorum. Her sabah, erken saatte evinden çıktığını,  yürüyüş yaptığını, Cephanelik bölgesinde yürüdüğünü anlattı. 
“-Özellikle son günlerde çok hızlandı. Cephanelik alanının görünmeyen kesiminde bütün ağaçları kesiyorlar. Genç, yaşlı bakmıyorlar.. Tam bir ağaç katliamı var. Üstelik, ekonomik değeri olmayan, yakma amaçlı kullanılamayacak küçük ağaçları bile kesiyorlar” diye anlattı. Duyarlı bir vatandaş olarak bölgedeki Belediye zabıtalarına gidip, durumu anlatmış, zabıtalar “Bizim sorumluluğumuzda değil, karışamayız” demişler. 
Cephanelik alanının İzmit’ten görünen kesimine Büyükşehir yeni ağaç fidanları dikiyor. Ama gözükmeyen bölümünde onlarca yıl içinde büyümüş ağaçlar kökünden, dibinden kesiliyor. Salı akşamı duyarlı okurun anlattıklarını, Çarşamba sabahı muhabir arkadaşlara söyledim, “Gidip bin bakım” dedim. Cephanelik alanından önümüze gelen fotoğraflar dehşet vericiydi..Gerçekten bölgede büyük bir ağaç katliamı yapıldığı açıkça görülebiliyordu.
……….
Bu kentte yıllarca, askerin elinde tuttuğu şehir merkezine yakın arazilerin, tesislerin kente verilmesi için çaba harcadım. Hatta zaman zaman, siyasetende güçlü olduğu dönemlerde askerleri kızdırdığımı biliyorum. 
17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketinin ardından M.Alipaşa bölgesindeki Doğu Kışla arazisinin şehre, sivil otoriteye devri sağlandı. Doğu Kışla arazisinin bir bölümünü Büyükşehir Belediyesi gayet güzel değerlendirdi ama, bu arazinin yarısı hala atıl şekilde duruyor.
Eski Kolordu Sineması binasının yıkımına uzun süre direnildi. Yine en çok biz bastırdık. Eski Kolordu Sineması’nın binası yıkıldı ama, yeri değnekçiler yönetiminde açık ve düzensiz bir otopark oldu.
Aynı şekilde uzun yıllar, Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde bulunan, çok eskiyen, hem içindekileri, hem kenti rahatsız eden Jandarma Lojmanlırı binasıyla yıllarca uğraştım. Sonunda, o köhne, çirkin binalar da yıkıldı. Burada açılan arazide D-100 ile İnönü Caddesini bağlayacak bir kavşak yapılacağı söylenmişti. Yıkılan Jandarma Lojmanları binasının İzmit için çok değerli alanı da, yine değnekçilerin eline geçmiş bir otopark oldu. Büyükşehir Belediyesi “Ücretsiz otopark” tabelası koydu. Ama buraya arabanızı bırakın da, değnekçiye para vermeyin bakalım. Dönüştü, arabanızın ya kaportası çizik, ya lastiği yarık, dikiz aynası kırık bulursunuz. 
………..
Askerden kente devredilen gayrimenkuller arasında en değerlisi, hiç kuşkusuz “Cephanelik” dediğimiz alandır. İzmit’in doğusunda, 28 Haziran Mahallesinin bitiminden başlayan 
870 dönümlük muhteşem bir arazidir Cephanelik. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına aitti. Sıkışan, tıkanan İzmit için, benzeri bulunamayacak. Paha biçilemeyecek bir arazidir. 
Cephanelik arazisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına aitti. Aslında askerin bu araziyi vermeye hiç niyeti yoktu. Ama bir dönem çok güzel bir tesadüf gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda, Kocaeli Milletvekili Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koltuğunda İzmit’in çocuğu Özden Örnek oturuyordu. Yine en çok biz bağırdık, biz yazdık. “Cephanelik İzmit’in olmalıdır” dedik. Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu da bastırdı. Ankara’da uzun pazarlıklar, görüşmelerin ardından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 870 dönümlük bu muhteşem araziyi Kocaeli Valiliği’ne devretti. 
Cephanelik arazisinin devri, 2007-2008 yıllarına rastlar. Hemen üzerinde planlamalar yapıldı. Bu arazi, yapılaştırılmadan korunmalıydı. İzmit’in akciğeriydi. Üzerinde binlerce çok farklı çeşitte yetişkin ağaç vardı. Çok uzun yıllar askerin korumasında kalan arazideki ağaçlara kimse dokunamamış, hepsi büyümüştü. 
Kent yöneticilerinin planlamaları sonucu Cephanelik arazisinin 226 dönümlük kısmı sağlık yatırımlarına, 140 dönümlük kısmı eğitim yatırımlarına, 140 dönümlük başka bir bölgesi sosyal ve kültürel tesislere, 80 dönümlük kısmı spor tesislerine ayrıldı. Kağıt üzerinde hepsi işaretlendi. 
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Cephanelik arazisinin 28 Haziran Mahallesine sınır olan, yani şehre bakan taraflarına talip oldu. İl Genel Meclisi’nde tartışmalı görüşmelerin ardından, arazinin bir kısmı İzmit Belediyesi’ne verildi. Zaten, bugüne kadar bir şeylerin yapıldığı tek yer de İzmit Belediyesi’ne verilen bölge oldu. 
Bu alanda Cephanelik Stadı, Kadın Sosyal Merkezi inşa edildi. Kalan muhteşem alan için verilen sözler tutulmadı. Sözde çok büyük Şehir Hastanesi yapılacak, çok büyük eğitim kampüsü kurulacaktı.
Olmadı, yapmadılar, yapamadılar. Olsun varsın, Cephanelik arazisi o ağaçlı, yeşil, bakir haliyle korunsa, kentin geleceğine bırakılsa, bu bile büyük bir kazançtı. Şimdi görüyoruz ki, alan korumasız. Birileri giriyor, üstelik belli ki aletler kullanarak ağaçları kesiyorlar. 
Yazık günah. İzmit’in geleceğine balta vuruyorlar. Şimdi düşünüyorum da, keşke diyorum bu kadar bastırmasaydık, bu kadar istemeseydik. Cephanelik arazisi, hala askerin elinde kalsaydı. Hiç değilse onlar ağaçlarını korurlardı. 
Bu şehir, o cephanelik arazisi gibi muhteşem, paha biçilemez bir alanı bile değerlendiremiyor, üzerindeki ağaçları bile koruyamıyor ya..
Yazık, gerçekten çok yazık.. Korkarım bu dönemden İzmit’in geleceğine değerli, kullanılabilir hiçbir şey bırakamayacağız. 
Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum