1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Keşke gerek olmasaydı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Keşke gerek olmasaydı

A+A-

Bu gazete dün olayı “Hayırlı hizmet” manşeti ile verdi. KOÜ Umuttepe Yerleşkesinde Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak yapılan Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi, dün itibariyle hasta kabulüne başladı. Aslında 25 milyon TL’ye mal olan muhteşem tesisi, Aracı ailesi adına Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı yaptırdı. Tesis yapılırken, Yaşlı Bakım Merkezi olarak planlanmıştı.  Ancak, Rektör Prof.Dr.Hülagü, hastane bünyesinde Onkoloji Hastanesi’ne daha fazla ihtiyaç olduğunu gördü. Tesis, kanser hastalarının tedavi edileceği merkeze dönüştürüldü.

Elbette güzel oldu. 180 yatak kapasiteli, hasta refakatçileri için özel bölümleri bulunan, Türkiye’de bir örneği daha olmayan bir Kanser Hastanesi. İyi ki yapıldı, iyi ki açılıyor. Ama keşke böyle bir tesise gerek olmasaydı.

İlimizde çok fazla kanser vakası var. Kocaeli Devlet’in Onkoloji bölümü var. Özel hastanelerde var. KOÜ’de de vardı. Ama yetmiyor. Bu nedenle, 180 yataklı yeni Onkoloji hastanesi açılıyor.

Bu kentte yediğimiz besinlerle kanser riski taşıyoruz. Aldığımız solukla kanser riski taşıyoruz. Kanser, özellikle erken teşhis halinde tedavi edilebilir bir hastalık oldu. Ama tedavi süreci de hem hasta, hem yakınları için çok sıkıntılı bir süreç. Bu nedenle özel bölümler gerekiyor. Hem hastaların, daha iyi tedavi edilebilmeleri, hem hasta refakatçilerinin daha konforlu hizmet verebilmeleri için gerekiyor.

Yeni binanın bir bölümü de Palyatif Bakım Merkezi olarak kullanılacak. Bu merkezin önemini de kardeşim Nahit’in hastalığı sorasında Seka Devlet Hastanesi’ndeki Palyatif Bakım bölümünü görünce anlamıştım. Boş yatak bulunamıyor biliyor musunuz? Hasta perişan oluyor, yakını perişan. Palyatif Bakım’da ancak bir hasta vefat ederse bir yatak boşalıyor ve yeni hasta geliyor. Evde bakılamayacak hastalar bu merkezi kullanıyorlar. Dünden itibaren hasta kabulüne başlayan, 19 Mart’ta Cumhurbaşkanı’nın İzmit ziyareti sırasında resmi açılışı yapılacak olan KOÜ Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi’nin ilimizde çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum. Umarım, yetersiz yoğun bakım ünitelerinde olduğu gibi, çok fazla hastaya hitap edecek bu tesiste de hasta kabulü torpille yapılmaz. Böyle bir merkeze ihtiyacı olan bütün hastalar buradan hizmet alabilir.

Bir kez daha Aracı ailesine teşekkür borçluyuz. Böylesi tesislerin yapılmasına sevinmek yerine, bu kentteki kanser yoğunluğuna da çare aramamız gerekiyor.

 

Panolar, binalar doldu; şehir şimdilik temiz

31 Mart seçimleri için resmi propaganda dönemi 1 Mart itibariyle başladı.

Aylar önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçim döneminde partisine gelişigüzel afiş yapıştırılmamasını, parti binaları dışındaki yerlere bayraklar asılmamasını, giydirilmiş arabalarla bangır bangır müzik çalarak şehirlerde dolaşılmamasını talimat olarak söylemişti.

1 Mart’tan itibaren İzmit’teki Billboardlar siyasi afişlerle doldu. Ağırlıklı olarak AK Parti’nin, Büyükşehir Adayı Büyükakın ile İzmit adayı Gönül’ün afişleri var. Herhalde, başta CHP olmak üzere diğer partiler de afişlere çıkacaktır. CHP İzmit adayı Fatma Hanım’ın birkaç binada boydan boya giydirilmiş posterlerini gördüm.

İzmit içinde öyle salkım saçak parti bayrakları yok. Bazı mahalle aralarında muhtar adayları ufak tefek afiş çalışmaları yapmış, duvarları kirletmişler. Ama partilerden, adaylardan gelişigüzel bir tane afiş görmedim.

Yasar değil. Kuralları içinde her türlü propaganda serbest. Ama toplumun duyarlılığının farkında olan siyasetçiler, gelişigüzel kirlilik yaratmıyorlar. Birkaç tane “Bıyıklı” adayın giydirilmiş minibüslerini gördüm. Ama onlar da utandıklarından olsa gerek bangır bangır müzik çalmıyorlar.

Umarım, billboardlarda, Büyükşehir’e ait yasal reklam alanlarında muhalefete de belli ölçüde yer verilir. Yine umarım, şehri kirletmemek, gürültü yaratmamak, trafikte sıkıntıya neden olmamak konusundaki bu duyarlılık 31 Mart’a kadar devam eder. Yine umarım, bundan sonraki her seçim döneminde de bu kurallara uyulur.

 

Yaz tatili planlıyor musunuz?

Henüz Mart ayının başındayız. Daha nisan, mayıs var. Sonra Ramazan.. Ramazan Bayramı’nın tatili ile birlikte 1 Haziran’dan itibaren, Türkiye yaz tatili moduna girecek.

Yaz tatili, her ailenin, her çalışanın en önemli hayali. Şu sıralar ulusal gazetelerde çarşaf çarşaf tatil reklamları var. Hala erken ödeme ve indirim kampanyaları devam ediyor. Yurt içindeki tesisler, yurt dışı turlar pazarlanıyor.

Ama bu yıl yaz tatili, Türk vatandaşları için Türkiye’de bile çok pahalı olacak. Bu Euro fiyatları ile yurt dışı tatili zaten imkansız. Plan yapan, araştıran arkadaşlar var. Akdeniz veya Ege’de lüks bir tesiste iki kişilik ailenin bir haftalık tatili 5 bin TL’den başlayacak. Ülkemize çok turist gelsin diye, Türkiye tatili yurt dışında çok ucuza satılıyor. Zaten paramızın değeri düşük olduğu için, Türkiye yabancılara çok cazip ve ucuz geliyor. Yerli turist ise hem yer bulmakta zorlanacak, hem de çok para harcamak zorunda kalacak.

Bu nedenle, yazın deniz ve güneş planlıyorsanız, şimdiden bir küçük çadır edinin. Bizler için en uygun yaz tatili, hafta sonlarında Kandıra kıyılarına gidip, bir çadırda tatil yapmak olacak. Görürsünüz, bu yaz Kandıra sahillerindeki plajlar insan almayacak.

 

“KGÜE” endeksi

Türkiye’nin bilmediği bir endeks: “Kadın Güçlenmesi Endeksi” ‘KGÜE). İlk kez iki değerli akademisyen tarafından 81 ilde KGÜE hesaplanmış.

Bizim ilimiz pek çok konuda Türkiye birincisidir. Kişi başına ödenen vergide, vergi tahsilat oranında, ihracat-ithalat rakamlarında, içinden en fazla araç geçen il sıralamasında, kanser oranlarında hep ilk 5 hatta ilk 3 içinde yer alırız.

Ama mutluluk endeksinde, büyük sınavlardaki başarı endekslerinde, daha birçok önemli konuda da son sıralarda yer alırız.

Kadın Güçlenme Endeksinde Sinop yine Türkiye birincisi. Bu ili Isparta, Afyon, Kütahya, Balıkesir, Uşak takip ediyor. İstanbul 40’ncı. Kocaeli 81 il içinde 44’ncü sırada.

Bizim ilimizde çalışan kadınlar da, çalışmayan kadınlar da kendilerini güçsüz hissediyorlar. Kocaeli’nin 44’ncü sırada yer aldığı endekste Sakarya 30’ncu, Denizli 20’nci, Tekirdağ 23, Bursa 29’ncu sırada.

Bu kent neden mutsuz ve güçsüz bir kent haline geldi? Biraz bu konular üzerinde kafa yormamız gerekiyor.

 

DUVAR YAZISI

Bu ay sonunda seçim var.

Artık kime oy vereceğinizi

belirlemek için, biraz daha

fazla düşünmenizin zamanı geldi.

Bu yazı toplam 2703 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum