1. HABERLER

  2. Keşke Topel’e 10 dk.’da bir otobüs seferi yapılsaydı
Keşke Topel’e 10 dk.’da bir otobüs seferi yapılsaydı

Keşke Topel’e 10 dk.’da bir otobüs seferi yapılsaydı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı çok doğru bir karar aldı.

A+A-

Bu ay sonu itibariyle İzmit’ten İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na her gün, her saat başı Büyükşehir Belediyesi Otobüsü çalışacak.

Her gün Sabiha Gökçen Havaalanı’na bu şehirden yüzlerce insan gidip geliyor. Bu hattaki ulaşım, özel sektöre bırakılmıştı. Büyükşehir Belediyesi, özel sektöre göre çok daha makul fiyatla Sabaha Gökçen Havaalanı ile İzmit arasında yolcu taşıyacak.

Bu karar İzmit halkı için çok doğrudur. Sadece İzmitliler değil, Derince, Tütünçiftlik, Yarımca, Hereke’de oturanlar da bu otobüslerle uçağa binmek için Sabiha Gökçen’e gidebilecek; uçakla bir yerden Gökçen’e döndüklerinde yine bu otobüslerle ilimize ulaşabileceklerdir.

Karar çok doğrudur. Önemli bir hizmettir. Ama bir büyük yenilginin de kabullenilmesi anlamına gelir.

TOPEL’E AZ PARA HARCAMADIK

Cengiz Topel Havaalanı sivil ulaşıma İzmit-Trabzon uçuşları ile açılırken, bize söz vermişlerdi. “Şimdilik İzmit-Trabzon uçuşu ile idare edin. Ama çok yakında Türkiye’nin her yerine buradan uçabileceksiniz” dediler. Aylarca bekledik. İzmit-Trabzon seferleri bile aksadı, bazen iptal edildi. Bize dediler ki, “Sizin havaalanınızın sorunları var. Şurada bir tepecik bulunuyor. Uçakların iniş kalkışında sıkıntı yaratıyor. O tepeciği kaldırır. Yine sizin havaalanınızda uçakların kötü havalarda güvenli iniş kalkışı için falanca cihaz yok. Bu cihazdan temin edin.”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cengiz Topel Havaalanı için istenen her şeyi yaptı. Önemli paralar harcadı. “Tehlike yaratıyor” denilen tepecik Büyükşehir Belediyesi tarafından kepçelerle ortadan kaldırıldı. Bakan Fikri Işık devreye girdi. Cengiz Topel’e güvenli iniş kalkış için gerekli cihaz yurt dışından alındı, monte edildi.

Ama bu kentin çok güçlü olması gereken siyaseti, THY’yi Cengiz Topel’e getirmeye ikna edemedi.

Şimdi, bayrakları yere indirdik. Cengiz Topel’e THY’yi getiremiyoruz. O halde, mecbur olduğumuz Sabiha Gökçen’e belediye otobüsü çalıştıralım. Doğrusu benim içime sinmiyor.

MERZİFON’A TARİFELİ UÇAK VAR

Malum, Kocaelispor yarın Çorum’da önemli bir maç oynayacak. Hafta başında Kocaelispor fanatiği küçük oğlum internetten uçak tarifelerine baktı. Çorum’a en yakın havaalanı Merzifon. İstanbul’dan Merzifon’a 50 TL’ye bilet vardı. THY uçuyor. Merzifon’a uçak var, ama İzmit’ten sadece Trabzon’a uçak var.

İzmit’ten bir uçak yolculuğu için Sabiha Gökçen’e gidip gelmek kolay değil. Zaten Büyükşehir Belediyesi de İzmit-Cengiz Topel arası otobüs yolculuğunu 60-90 dakika olarak öngörüyor. Düşünün sabah saat 07.00 uçağı ile Gökçen’den bir yere uçacaksınız. Yurt içi uçacaksanız saat 04.00’de, yurt dışı uçacaksanız bir gece önce, gece yarısı yola çıkmanız lazım. Sabiha Gökçen’den kalkış için uçaklar kuyruk oluyor. Sabiha Gökçen’e inmeden önce havada sıra bekleyen uçaklar, İstanbul üzerinde 4-5 tur atıyor.

Hal böyle.. THY’nin yolcu sayısı düştü. Filosunda yüzlerce uçak var. Yolcu sayısı düştüğü için THY filosundaki 5 uçağı seferlerden çekip, hangara koymuş. Yani THY’nin elinde fazla uçak da var. Gelin, İzmit’ten sefer yapın. Miami’ye, New York’a, Vegas’a demiyoruz. Erzurum’a, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir’e yapın. Merzifon’a, Kastamonu’ya giden THY, neden İzmit’ten uçmaz. Kocaeli siyaseti devlet şirketi THY’ye nasıl bu hizmeti dayatamaz..

Şimdi biz, Cengiz Topel’in bunca emeğe, bunca masrafa rağmen atıl bırakılmasını sineye çekmiş, Büyükşehir Belediyesi İzmit-Sabiha Gökçen arasında otobüs çalıştırıyor diye seviniyoruz. Sevgili İzmitlim. Biz çok ihmal edildik. Çok itilip kakıldık. Hala bunu idrak edemiyoruz. Saat başı Cengiz Topel’e otobüs kaldırmak yerine, keşke Cengiz Topel’e her 10 dakikada bir araba kaldırıp, yolcu taşıyabilseydik.

Sirmen’in dosyası nereye takıldı?

Sefa Sirmen.. İzmit siyasetinin gelmiş geçmiş bu kente en çok hizmet üretmiş sembol siyasetçisi. Bugün kullandığımız suyun,  gazın İzmit’e gelmesini sağlayan, bugün 3’üncü kümede olan Kocaelispor’u kentin gururu yapan, bugün yenisini yapmak için çırpındığımız çöp yakma tesisini yıllar önce yapan adam.

Geçen Haziran ayının sonlarından beri “hükümlü”. 100 milyon dolara mal ettiği doğalgaz şirketi 500 milyon dolara satılmış. Ama siyasetin de baskısıyla, FETÖ’cü yargı, Sirmen’i yolsuzlukla suçlayıp, hapse attırmış. Sirmen hakkında hüküm veren yargıçlar şimdi FETÖ’den içeride. Sirmen hasta, yaşlı. Bu şehre hizmet etmiş ve hapiste yatıyor.

Ankara’da bazı dostları Sirmen’i uğradığı haksızlıktan kurtarmak için hukuk mücadelesi veriyorlar. Yargıtay Başsavcılığı’na başvuru yapıldı. Yeniden yargılama istendi. Yargıtay Başsavcılığı 18 Ekim’de bu konuda resmi yazı yazmış. İlimiz Ağır Ceza Mahkemesi’ne “Sirmen dosyasını bana yeniden gönderin” demiş. Resmi yazı, 22 Ekim’de, yani Ankara’dan çıktıktan 4 gün sonra ilimize ulaşmış. Ama aradan neredeyse bir ay geçti. Hala Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi’nden Yargıtay’a Sirmen dosyası gitmemiş.

Dosya Yargıtay’a gitse, çok büyük olasılıkla, “yeniden yargılama” kararı çıkacak. Çünkü Sirmen’e yapılan haksızlık, kurulan kumpas ortada. Ama dosya bir türlü Ankara’ya gitmiyor. Bu işleri takip eden Ankara’daki arkadaşım, “Birileri Sirmen olabildiğince içeride kalsın diye işleri yokuşa sürdürüyor” diye anlattı. Gönderin şu dosyayı yargıtaya hukuk işlesin. Adam yaşlı, adam hasta. Adam T Tipi Cezaevi’nde kendi kendini kahrediyor. Sirmen’e bu muamele reva görüldükçe, bir daha bu şehre hizmet edecek adam da bulamayacağız.

Huzurevi için iyi haber

Bu gazetenin bu kentte en çok okunduğu yerlerin başında Cezaevleri ile Huzurevi’ni gösterebiliriz. İzmit Huzurevi’nde barınan pek çok yaşlı okurum var. Bunlarla da diyalog halindeyim.

Malum, aylar önce arkasındaki inşaatın hatasıyla, Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi binasının üzerine istinat duvarı çöktü. Valiliğin elinde mevcut huzurevi binasının ağır hasarlı olduğunu gösteren bir rapor var. Valilik, bu rapor gereği huzurevi binasını boşalttı. İzmit Huzurevi’nin yaşlıları aylardır Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan, engelli çocuklar ve yaşlıların bakıldığı rehabilitasyon merkezinde barınıyorlar. Burada çok rahatsızlar. Hiçbiri tek kişilik odalarda kalamıyor. Sosyal hayatları kısıtlı. Hasta çocuklar ve yaşlıların arasında kalıyorlar.

Geçen gün, İzmit Huzurevi sakinlerinden biri olan, 80’li yaşlardaki emekli öğretmen okurum ziyarete geldi. Çok uzun yıllardır gazeteye gelir, gider. Sağlığında Ruşen Hakkı’nın yanına gelir, şiir sohbetleri yapardı. Bir işi nedeniyle huzurevinden çıkmış, Gündoğdu’dan şehre inip gazeteye bana uğramış. Nedir durumunuz diye sordum, “Zor durumdayız. Bir tek halimizle siz ilgileniyorsunuz. Teşekküre geldim” dedi.

Ancak iyi haberler de aldım. Huzurevi sakini yaşlı okurum şunları anlattı:

“-Yemeklerimiz gayet güzel. İsteyen istediği dergiyi, kitabı, gazeteyi alıp, okuyabiliyor. Ama yeni ve gerçek bir huzurevi ortamına ihtiyacımız var. Sayın vali, FETÖ’cülerden el konulan eski bir öğrenci yurdu binasını bizim için hazırlatıyormuş. Sık sık o binaya gidip, tadilat çalışmalarını takip ettiğini, duvarların badana rengi konusunu bile seçtiğini duyuyoruz. Umutla, yeni bir huzurevi binasına geçip, huzur bulmayı bekliyoruz.”

Sayın valimizin bu önemli sorunu bu yılsonuna kadar halletmesini, huzurevi sakinlerinin 2017 yılına yeni ve modern, tek kişilik odalarda kalabildikleri huzurevi binasında girebilmelerini diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum