1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK’ten Doğu Türkistan için sağduyu çağrısı
KESK’ten Doğu Türkistan için sağduyu çağrısı

KESK’ten Doğu Türkistan için sağduyu çağrısı

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına konuşan Kamil Yüce, Doğu Türkistan için sağduyu çağrısında bulundu.

A+A-

Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) dün Uygur Türkleri ile ilgili açıklama yaptı. Büro Emekçileri Sendikası(BES)Kocaeli Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasında Çin’in Uygur Türkleri’ne yaptığı iddia edilen baskılar değerlendirildi. KESK adına basın açıklamasını BES Şube Sekreteri Kamil Yüce okudu. Yüce açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler KESK’liler olarak;  yeryüzünde nerede ve ne adı altında olursa olsun , tüm halkların kardeşliği, kendi özgünlüğü , zenginliği, ve kendini yönetme iradelerinin evrensel hukuk ilkeleri ile güvence altına alınmasını, bu demokratik modelin aynı zamanda halklar ve inançlar arasında savaşın ,şiddetin ve otoriterleşmenin de önüne geçeceğini savunuyoruz. Doğu Türkistan sorununda acil olarak öncelikle ; uluslararası basın ve medya ajanslarının rahat ve serbestçe bölgede çalışma yapmalarının ve özgür Dünya’ya objektif haber verebilmesinin önünün açılması gerekmektedir. 
HABERLERDE BİLGİ KİRLİLİĞİ
Seçimler, demokratik eylemler, kitle örgütlerinin faaliyetlerine sınırlama konup konmadığı gibi hususlarda, uluslararası gözlemci heyetlerinin de aynı faaliyetleri yürütebilmelerinin önünün açılması gerekmektedir. Çin hükümeti, bunu yapmadığı sürece demokratik yönden inandırıcılığı her daim zayıf olacaktır. Zira Doğu Türkistan’a dair yapılan haberler ve ajans bilgileri , çok büyük bir bilgi kirliliği ve dezenformasyona açık bir içerik taşımaktadır. Bu haberlerin doğruluğunun teyidi mutlaka özgür basının bizzat orada olması ile sağlanabilir. Bir başka vahim konu ise ; ülkemizde güya Doğu Türkistan halkı ile dayanışma amaçlı gerçekleşen ancak sonuçları itibari ile saçmalık ve despotizmin dışa vurumundan öte gitmeyen milliyetçi hezeyancı eylemlerdir.Sokakta çekik gözlü insan avına çıkmak, özel mülke zarar vermek ve nefret dilinden başka bir şey konuşmamak , özgürlük istemek değil , bir sorunu daha ağır bir sorun oluşturarak ezme yöntemidir ki ; Dünyamız bu yöntemin bedelini birkaç kez milyonlarca ölüm ile ödedi. Faşizm ve faşist dil, halkların birbirini boğazlamasından başka hiçbir işe yaramaz. Bu sebeple Türkistan konusunda tüm halkımızı sağduyulu olmaya ve halkların kardeşliği dilini konuşmaya çağırıyoruz. Unutmayın halklar her zaman kardeştir.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.