1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK’ten metal işçilerine destek
KESK’ten metal işçilerine destek

KESK’ten metal işçilerine destek

KESK Kocaeli Şubeler Platformu yaptığı açıklamada direnişte olan metal işçilerine destek olacaklarını ifade etti.

A+A-

Bursa Renaul’ta başlayan ve ilimizde Ford Otosan Fabrikası’na sıçrayan metal grevi ile ilgili KESK Kocaeli Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması Tüm Bel Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleşti. Basın açıklamasını KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ESM Şube Başkanı Yener Çalışkan okudu. Açıklamaya; BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ve SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak katıldı. 

YANLARINDA OLACAĞIZ

KESK Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bursa’daki Renault Fabrikası’nda çalışan, metal işkolundaki işçilerin 15 Mayıs akşam itibariye başlattığı haklı, meşru ve onurlu direnişi ayrıca ilimizde Koç Grubuna bağlı Ford Fabrikası’nda üretimi durduran işbirlikçi teslimiyetçi sendşkal anlayışa karşı  itiraz eden ve bu sebeple işten atılan 100’ün üzerinde işçi arkadaşımızı selamlıyor, yanlarında olduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz. 

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Metal iş kolunda bir süredir devam eden ve toplu satış sözleşmesini kabul etmeyen, onurlu ve insanca yaşanacak bir ücret isteyen işçilerin eylemi özgür ve gerçek toplu sözleşmeye giden yolu açacak niteliktedir. Konfederasyonumuz işbirlikçi ve yandaş sendikaların düşük ücret dayatmasına karşı metal işçilerinini başlattığı ve kamu emekçilerinin de temel taleplerinden olan gerçek ve özgür toplu sözleşme düzeni sağlanıncaya kadar süreceğine inandığımız eylemi her platformda sahiplenecek, dayanışma içerisinde olacaktır. 

PEVRUL’UN MAAŞI NE KADAR?

Halen Türk-İş Genel Sekreterliğini ve Türk Metal İş Sendikası Başkanlığını yürüten Pevrul Kavlak’ın Renault’un onurlu direnişi işçilerine ‘Aramızdaki provokatörleri, ajanları, militanları ayıklayın. Yüz vermeyin, peşinden gitmeyin” şeklindeki utanç verici ifadesi ülkemizde sendikal ağalığın ne hale geldiğinin net kanıtıdır. Anlaşılmalıdır ki işçi sömürüsü sadece işcerevler ile gerçekleşmez. Bunun için öncelikle görevini layığı ile yürüten bir sarı sendikaya ihtiyaç vardır. Bu şahıs önce ajan ilan ettiği işçilerden aldığı aidatlar ile ne kadar maaş aldığını açıklar ise her şey daha net anlaşılacaktır. 

YAŞASIN METAL İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ

Hükümet grev yasaklama ve yandaş yapılanmalar üzerinden baskı kurma politikasından vazgeçmeli, işveren işçilerin taleplerini karşılamalı, işbirlikçi sendikalar direnişçi işçileri ayrılmaya zorlamaktan vazgeçerek kendileri bu alandan çekilmelidir. Bu onurlu direnişe dair kentimizde ve Marmara Bölgemizde yapılacak her türlü etkinliği koşulsuzca yanında olacağımızı destek vereceğimizi beyan ediyor ‘Yaşasın metal işçilerinin direnişi diyoruz”. 
Bu haber toplam 831 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum