1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. KEV genel kurul üyeleri, Kocaelispor’a ihanet etmez
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

KEV genel kurul üyeleri, Kocaelispor’a ihanet etmez

A+A-

Tamam Play-Off maçıyla yatıp kalkıyoruz, 3.Lig’e çıkmayı çok istiyoruz ancak bir gerçek var ki, bizi eski borç yükünden kurtaracak, üst liglere yol almamızı sağlayacak KEV sorununun çözümü çok daha önemli. Aslında tesislerin satışı ve gelirinin Kocaelispor’a aktarılması konusunda önemli bir yol alındı. KEV genel kurulu her iki konuda yetkiyi yönetime bıraktı. Bu noktaya gelmek, sorunun yüzde 50 çözüldüğü anlamına geliyordu. Malum tesisin gerçek değerine satışı için mevcut spor tesisi imarının Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilmesi gerekliydi. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ve yönetimi bu konuda Bakan, Vali ve Başkan Karaosmanoğlu ile görüştü. Siyasi irade Sirmen’in olmayacağı bir KEV yönetimi şartı ortaya koyarak, “Ancak bu durumda gerekli imar değişikliğini yapabiliriz” mesajı verdi.


İMAR DEĞİŞİKLİĞİ OLMAZSA OLMAZ

İmar değişikliği olmazsa olmaz. Çünkü imar değişikliğiyle tesisin değerini 8-10 katına çıkartmak mümkün. Bugünkü değeriyle satılacak tesisin Kocaelispor’un borçlarına deva olması mümkün değil, ancak imar değişikliği olduğunda satıştan gelecek rakam tüm borcu kapatabilir. Siyasi irade dışında hiçbir gücün imarı değiştirmesi de söz konusu değil. Bu durumda siyasi iradenin ortaya koyduğu şartı yerine getirmekten başka bir yol yok. Yani, mayıs ayındaki kongrede Sefa Sirmen aday olmayacak, Bahri Yavuz başkanlığında bir yönetim göreve gelecek. Bu sağlandığında da siyasi irade imar değişikliğini yapacak. Böylece tesis gerçek değeriyle satılabilecek, Kocaelispor gelecek o kaynakla borcundan kurtulacak. 


SİRMEN OLMAYACAK BİR ŞART SUNUYOR
Siyasi iradenin imar için bir yol açması çok önemli bir gelişmeydi. Bir anlamda siyasi irade Kocaelispor’a elini uzatmış oldu. Şimdi yapılması gereken tek şey Sirmen’in kenara çekilmesi, yani mayıs kongresinde aday olmaması. Bu yönde Sirmen’e çağrılar yapılıyor bir süredir. Sirmen çekilmeye sıcak bakıyor ama olmayacak bir şart sunarak. Sirmen yaptığı açıklamalarda, “Büyükşehir Belediye Başkanı gelsin, KEV başkanlığını kendisine devredeyim. Sonra imar değişikliği yapsınlar, Kocaelispor’u kurtarsınlar” diyor. Sirmen aynı söylemi, teklifi daha önce de yapmış, Karaosmanoğlu kabul etmemişti. Sirmen tarafından tekrarlanan bu teklife Karaosmanoğlu nasıl bir yanıt verir, eski kararında bir değişiklik olmuş mudur diye kamuoyunda bir merak vardı. 
 

“KOŞULSUZ KOCAELİSPOR’A DEVLETMELİ”
Manşet Gazetemi başyazarı sevgili Cemalettin Öztürk kardeşim geçtiğimiz günlerde Karaosmanoğlu ile yaptığı röportajda bu konuyu özellikle sormuş. Dün gazetedeki haberde okuduk, Karaosmanoğlu’nun yanıtını öğrendik. Tahmin ettiğimiz gibi daha önceki kararında bir değişiklik yok. Başkan Karaosmanoğlu özetle şöyle diyor: “Sirmen’in yönettiği bir yerde benim başkanlık yapmam doğru da değil, uygun da değildir. Ben adaylığı falan asla kabul etmem. Yarattıkları enkazın altına girmem. Sirmen, koşulsuz olarak KEV’i Kocaelispor’a derhal devretmeli. Yaptığı açıklamalar, söyledikleri tamamen şov. Doğru konuşmuyor. 2004 yılında ben eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı seçildim o zaman da KEV’i devredeyim demişti. O zaman sıcak bakmıştım. Ama kongre yaptılar kongreye bile beni davet etmemişlerdi. Samimi değil, doğru konuşmuyor”
 

FIRSATIN KAÇMASINA İZİN VEREMEYİZ 
Sirmen, “KEV’i Karaosmanoğlu’na bırakırım” ısrarını sürdürüyor, Karaosmanoğlu da “Tesis koşulsuz Kocaelispor’a devredilmeli” diyor. Karaosmanoğlu’nun KEV’i almama gerekçeleri ve tesisin Kocaelispor’a koşulsuz verilmesi söylemi son derece yerinde. Ancak aynı şeyi Sirmen’in ortaya koyduğu şart için söylemek mümkün değil. Neden bu ısrar, inat, anlamakta güçlük çekiyorum. “Karaosmanoğlu nasılsa teklifimi kabul etmez, KEV bende kalır” düşüncesiyle mi böyle hareket ediyor Sirmen. Yani işi yokuşa sürmek mi istiyor. Başka anlamda derdi üzüm yemek değil de, bağcıyı mı döğmek. Önümüzde fazla zaman kalmadı. Gelecek ay kongre var. KEV’de yönetim değişimi devrimi olmazsa, Kocaelispor’un kurtuluşu için belki de son fırsat kaçırılmış olur. Buna izin veremeyiz.
Sonuç olarak; Diliyorum ki, Sirmen bir an önce hiçbir haklı gerekçesi olmayan ısrarından, inadından vazgeçip KEV’i bırakır, Kocaelispor’un kurtuluş yolunu açar. Yok, eğer bunu yazmaz, mayıs kongresinde yeniden aday olma yanlışına düşerse ben inanıyorum KEV genel kurul üyeleri Sirmen’e gereken cevabı kongrede verecektir. KEV, Sirmen’in tapulu malı değildir, hele hele geçmişte Yeşil-Siyahlı kulübe önemli hizmetler vermiş, sevdalarının samimi olduğumdan kuşku duymadığım genel kurul üyeleri Sirmen’e biat etme adına Kocaelispor’a ihanet edecek kadar kişiliksiz, çapsız değildir. Kocaelispor’un çıkarları, kurtuluşu söz konusuyla gerisi teferruattır.

Bu yazı toplam 1091 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.