1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. KEV iyi niyetini gösterdi, ilk adımı attı; şimdi sıra Büyükşehir’de
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

KEV iyi niyetini gösterdi, ilk adımı attı; şimdi sıra Büyükşehir’de

A+A-
Kocaelispor’un kurtuluşu için 28 Şubat çok önemli bir gündü. Tüm gözler KEV’in olağanüstü kongresindeydi. Doğal olarak oradaydık, baştan sona genel kurulu takip ettik. 1988 yılında kurulan KEV sanıyorum ki, ilk kez bu kadar geniş katılımlı, medyanın akın ettiği kongre gerçekleştirmiştir. İşin içinde Kocaelispor’un çıkarları, geleceği olunca bu tablo çok doğaldır. 79 üyeden 58’inin kongreye katıldığı bilgisi verildi. Çoğunluk için 40 üye gerekiyordu, çok daha fazlası geldi. Böylesi hayati bir toplantıya hiçbir mazereti olmadan gelmeyen üyeleri kınamakla birlikte, gerekli duyarlılığı gösterip gelenlere teşekkür etmek istiyorum. Kocaelispor tarihi oradaydı. Eski başkanlar, yöneticiler, en zor günden bu yana hizmet edenlerle doldu küçük salon. Büyüklerimize hürmetlerimizi ilettik, saygılarımızı sunduk. Yıllardır görmediğim İshak Kolaylı Ağabeyle yan yana oturdum. İshak Ağabey torunuyla gelmişti. 1989 yılında başkanlık yapan Mustafa Turan Ağabey de ne epeydir karşılaşmamıştık. Ayaküstü sohbet ettik. Mesleğe başladığımdan bu yana beni yakından takip ettiğini söyledi. Sevindim, teşekkür ettim. 

SATIŞIN VAKFIN LEHİNE OLMASI ŞARTI
Aslında KYÖD’ün büyük sosyal tesisi var. Ben kongre orada olacak sanıyordum. Küçük salona davet ettiklerinde şaşırdım. Bu kadar kişi nasıl buraya sığacak diye. Fotoğraflarda görmüşsünüzdür çok kişi ayakta kaldı. Allah’tan konuşmalar uzun tutulmalı, bir saatte bitti kongre. Yoksa o küçük salonda patlardık. Zeynel Başlak Ağabeyin sunumuyla başladı kongre. Divan başkanlığına beklendiği gibi gerek kanunları, yasaları, Kocaelispor tüzüğünü çok iyi bilen, değerli büyüğümüz Feridun Güray seçildi. Feridun Ağabey önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir gün önce gelen yazılı genel kurulla paylaştı. Genel müdürlük satış veya devir için mutlaka bir gerekçe istiyordu ki, bu gerekçe tesisin imarının olmaması olarak gösterildi. Haklı bir gerekçeydi. Genel müdürlüğün ikinci şartı ise satış veya devrin vakfın lehine olmasıydı. Bu şartta sıkıntı vardı. 

ONAR YÜZDE 20’YSE SIKINTI OLUR 
Genel kurul satış veya devirle ilgili yetkiyi yönetim kuruluna verdi, satıştan gelecek paradan Kocaelispor’a yardım yapılmasını da oy birliğiyle kabul etti. Bunlar beklenen şeylerdi. Belki birkaç kişi karşı çıkabilir diye düşünüyorduk. O da olmadı. Kabul etmeyen tek bir üye bile yoktu. Bu durum sevindiriciydi. Ancak asıl önemli olan yapılacak yardımın miktarı, oranıydı. Sevgili Metin Alan bu konunun da kongrede kararlaştırılması gerektiğini söyledi. Zaten beklenti de bu yöndeydi. Divan başkanı sevgili Feridun Güray Ağabey, kanunlara göre yardım onarının yüzde 20’yi geçemeyeceğini söyleyince doğal olarak ortam gerildi. Karşı çıkanlar, bu oran çok az diyenler oldu. Tam o noktada tartışmalar sürerken konuyla ilgili donanımlı bilgiye sahip olan Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz söz aldı. Yavuz, sonradan edinilmiş mallarla ilgili gelir aktarma yetkisinin yönetimde olduğunu, bunu bizzat Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün söylediğini belirtti. 

SİRMEN’İN SAMİMİ OLDUĞUNA İNANIYORUM
Yardım miktarı yüzde 20 midir, yoksa Yavuz’un söylediği gibi tüm yetki yönetimdedir, bu konu genel kurulda netleşmedi. Önümüzdeki süreçte yapılacak görüşmelerle belirsizlik ortadan kalkacaktır. Eğer Feridun Ağabeyin dediği gibi yüzde 20’yse miktar bu ciddi bir sorun yaratır. Diyelim ki tesisi 50 milyona sattık, Kocaelispor’a gelecek para 10 milyon olur ki bu hayal kırıklığı yaratır beklentileri boşa çıkartır. Dilerim ki, Başkan Yavuz’un dediği gibidir, tüm yetki yönetimdedir.  KEV Başkanı Sefa Sirmen iyi niyetli, samimi olduklarından söz etti ve yasalar çerçevesinde yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Sirmen’in, “İmkan varsa satıştan gelecek tüm parayı aktarırız” sözü çok önemliydi. Kimileri öyle söyler ama yapmaz falan diye düşünebilir. Ben Sirmen’in bu sözlerinde samimi olduğuna inanıyorum. Zaten iyi niyetli olmasa yönetimiyle birlikte bu olağanüstü kongre kararını almazdı. Yeter ki gelir aktarma yetkisi yönetimde olsun. Sirmen ve yönetimi mutlaka gereğini yapacaktır.

BÜYÜKŞEHİR İMAR İZNİNİ VERMELİ 
Tabi ki, genel kurulda Sirmen altını çizdi. Tesisin asıl değerini bulması için imar iznine ihtiyaç var. Bunu sağlayacak kurum da Büyükşehir Belediyesi. Büyükşehir imar izni verirse, tesisin değeri doğal olarak artacaktır. İş artık Büyükşehir-KEV veya Sirmen- Karaosmanoğlu olayından çıktı, Kocaelispor’un kurtuluşu, geleceği söz konusu. Bu durumda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu gereğini yapmalı, tesise imar iznini vermelidir. Tesis gerçek değerinden satılmalı ki, işe yarasın Kocaelispor’u kurtaracak kaynak sağlansın. Artık sen ben kavgasını, kısır çekişmeleri bir tarafta bırakacağız, kentin ortak paydası, sevdası Kocaelispor için gereken adımları atacağız. Sirmen ve KEV genel kurulu ilk adımı attı, satıştan gelecek paranın Kocaelispor’a aktarılmasını kabul etti. Şimdi sıra Büyükşehir Belediye Başkanı’nda. O da bir adım attığında, yani imar izni verdiğinde üzerine düşeni yapmış olacaktır. Tabi ki, sürecin hızlı ilerlemesi gerekiyor. Zira torba yasadaki faiz affından yararlanmamış için mayısa kadar vergi borcunu peşin olarak yatırmak zorundayız. Gözümüz kulağımız bir taraftan Büyükşehir’den gelecek müjdeli haberde, diğer taraftan satışla ilgili ihale sürecinde.  Hayırlısı diyelim.  
Kurtar mı, Altın mı?
Kocaelispor’a futbolcu ve teknik adam olarak önemli hizmetleri olan, kulübün tarihine adlarını altın harflerle yazdıran iki isim Güvenç Kurtar ile Erhan Altın, bu akşam Ptt 1.Lig’in zorlu maçında birbirlerinin rakibi oluyor. Altın yönetiminde iyi bir sezon geçiren Samsun 33 puanla 6’ncı sırada. Kurtar ile adeta hayata dönen Adanaspor ise 25 puanla 13’ncü basamakta. Altın’ın Samsunspor’u ilk 6’daki yerini sağlamlaştırmak, Kurtar’ın Adanaspor’u ise alt sıralarla ilişkisini tamamen kesip gözünü yukarılara çevirmek istiyor. Adana’daki maçtan nasıl bir sonuç çıkacağı merakla bekleniyor. Bakalım Kurtar mı, Altın mı sevinecek? Saat 19.00’daki maçı TRT Spor naklen yayınlayacak. Öyle sanıyorum ki Adanalı ve Samsunlular gibi iki teknik adamdan dolayı ilimiz futbolseverleri de maçı ilgiyle takip edecektir. 
Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum