1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. KEV kongresini bir de benden öğrenin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

KEV kongresini bir de benden öğrenin

A+A-

Kocaeli Eğitim Vakfı’nın (KEV) kongresi, bu dönem olay oldu. KEV, 1980’li yılların sonlarından beri var. İlk başkanı rahmetli Muharrem Eskiyapan’dı. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Sefa Sirmen’in de büyük hakkı vardı ama, Derince Yenikent’teki tesisleri Kocaelispor için Muharrem Eskiyapan inşa ettirmişti. Geçmişte KEV kongrelerinden şehrin haberi bile olmazdı. Yıllardır Sefa Sirmen Başkanı. KEV ne uzadı, ne kısaldı. Sefa Sirmen’in Belediye Başkanlığı- ya da Kent Krallığı- döneminde KEV tesislerini Kocaelispor kullandı-hatta bir ara Milli Takım bile kullandı- bütün masraflarını Belediye karşıladı. O dönem “Yağma Hasan’ın böreği “ dönemiydi. 
2004’de yerel seçimlerle birlikte devran döndü. Bu şehirde bütün güç ve yetki değişti. Sefa Sirmen yine KEV Başkanı kaldı. Kocaelispor bir süre daha KEV tesislerini kullandı. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir süre sonra KEV tesislerindeki masrafı fark etti. Gaz parasını, elektrik-su parasını, bütün giren çıkan yiyecek, içeceklerin parasını, personel maaşlarını Büyükşehir Belediyesi ödüyor, ama KEV tesislerine AK Partililer giremiyordu. O sırada Kocaelispor da büyük bir çöküş içine girmişti. Büyük kavgalar çıktı. Büyükşehir ile KEV mahkemelik oldu. Önce Sefa Sirmen tarafı (KEV) davaları kazanır gibi oldu, Büyükşehir bir süre daha bedel ödedi, ama daha sonra iş tersine döndü. KEV, Büyükşehir’e borçlandı. Bu borç yüzündendir ki, KEV Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerindeki idare binasını bile satmak zorunda kaldı. 
Büyükşehir, KEV tesislerinden elini çekince, Kocaelispor’un masraflarını ne kulüp, ne KEV karşılayamaz oldu. Hatırlayın, bir süre personel maaşı ödenmedi. Maaş alamayan bir işçi intihar etti. Kocaelispor o tesislerden atıldı. KEV, Derince Yenikent’teki binalarını, gelir kazanmak amacıyla otel olarak işletilmek üzere Kadir Kurt’a kiraladı. Bu bambaşka bir hikayedir. Girsem, çıkamam. Aslında KEV önemli bir hayır kurumudur. Gerçekten eğitim vakfıdır. Ama bu kentte siyaset öyle çirkin, öyle kutuplaşmış hale geldi ki. KEV’in Başkanı Sefa Sirmen olduğu için,  vakfın önemli gelir kaynağı olan cenaze çelenklerini bile kimse almaz oldu. Hiç kimse, Fevziye Camii bahçesindeki bir cenazede KEV’e ait bir yapma çelengin üzerine kendisinin ya da şirketinin adını yazmaya cesaret edemedi. İktidara yakın derneklerin, vakıfların çelenkleri varken, Sirmen’in başkanı olduğu KEV’in çelengini kim alır da kendisini  hedef haline getirirdi?. 
Aslında KEV’in öyle zaman zaman söylendiği gibi çocuk okuttuğu, eğitime katkı sağladığı, yoksullara burs verdiği falan da yoktu. KEV Kocaelispor için kurulmuştu,  Tesisler Kocaelispor için yapılmıştı. Ama Kocaelispor kapısından içeri giremez hale geldi. Bırakın binasına girmeyi, önündeki sahada antrenman bile yapamadı.
………..
Bu kısa özetten sonra son aşamaya gelelim. Amatör kümeye kadar düşen Kocaelispor, bu sezon kimseden-ne KEV’den, ne Büyükşehir’den- destek almadan “Halkın takımı” sıfatıyla 3 ncü Lige döndü. Kocaelispor 3 ncü Lige döndü ama,  en azından devlete olan borçlarını 1.5 yıl içinde kapatamazsa, kulüp kapatılacak. 
Kocaelispor’un hiçbir şeyi yok. Tek umut mevcut KEV tesisleri. KEV’in Yenikent’te 50 dönüm arazisi var. Ama imar planlarında Spor Tesisi alanı gözüküyor. Bu haliyle para etmiyor. O bölge konut alanı, yerleşim alanı, ticaret alanı. Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği yaparsa, ya da TOKİ bu araziyi alır da kat karşılığı konut veya iş merkezi yaparsa, Kocaelispor büyük bir gelir sahibi olabilir. Hem borçlarını ödeyebilir, hem geleceğini garanti altına alabilir. 
Ama, Sefa Sirmen KEV’in başında kaldığı sürece, AK Partili siyasi erkin KEV tesisleri için böyle bir imar planı yapma ihtimali yok. TOKİ de Sirmen’in başkanı olduğu vakfın gayrimenkulüne dönüp bakmaz bile. 
Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, bu gerçeklerden hareket etti. “ Verin KEV’i Kocaelispor’a, ben imar planını değiştirebilirim. Ya da bu araziyi TOKİ’ye verebilirim. Kocaelispor’u kurtarırız” dedi. 
Sefa Sirmen ve çevresindekiler ise,  “Olmaz. Biz bu vakıfla üniversite yapacağız. Çocuk okutuyoruz” dediler. Asıl hedef, günün birinde bu iktidar dönemi biterse, gelecekte KEV alanının imar planları değişirse, burada büyük rant yaratmaktı. Sirmen direndi. Bahri Yavuz geri adım atmadı. Kent, KEV Genel Kuruluna kilitlendi.
 

-SON GÜN ÜYELİKTEN NASIL ATILDIM 
Değerli okurlar.. Sefa Sirmen, cumartesi günü yapılan KEV kongresini, bugüne kadar hiçbir seçimde yapmadığı kadar hırs yaptı. Namus meselesi haline getirdi. Sefa Sirmen’in eteğini hiç bırakmayanlar da sürekli O’na gaz verdiler. KEV’de Başkan ve yönetimi topu topu 80 kişi belirleyecek. 
Ben, KEV kongresi öncesinde oyunun rengini ilk açıklayan kişilerden biriyim. Bahri Yavuz’u Sefa Sirmen’den daha çok sevdiğim için değil; gerçekleri bildiğim, işin içinde olduğum için; ancak KEV Başkanı’nın Bahri Yavuz olması halinde Kocaelispor’un kurtulma şansının ele geçirilebileceğini bildiğim için. Gerçek bir Kocaelispor taraftarı olduğum, bu kulübün bu kent için yaşaması gerektiğine inandığım için. 
Bahri Yavuz’a söz verdim. “Oyumu sana vereceğim. Yine KEV mütevelli heyet üyelerinden biri olan ağabeyim Nazif Çanakçılı’nın oyunu da garanti görebilirsin” dedim. Bunları yazdım, açıkladım. 
Cumartesi günü KEV kongresi yapıldı ya. Bir gün önce, cuma günü, ben ve Nazif Çanakçılı KEV mütevelli heyeti üyeliğinden atıldık. Biz vekaletlerimizi Bahri Yavuz’a vermiştik. Ama oy kullanamaz hale geldik. 
Çok sevdiğim, bazen çok kızsam da hep sonsuz saygı duyduğum Sefa Sirmen, beni Tanzer Ünal’a sattı. Ben ve Nazif Çanakçılı üyelikten atıldık, yerimize Tanzer Ünal’ın eşi ve oğlu mütevelli heyete alındı. Yani Bahri’nin iki oyu çalındı, Sirmen’e yazıldı.
Kim bilir, belki ileride imar planlarını değiştirirlerse, Sefa Sirmen ile Tanzer Ünal, o alanı birlikte değerlendirir. Birlikte konut yaparlar, paraları peşin alıp, sonra da üstüne yatarlar. Sefa Bey’in böyle ahlaksızlıkları yoktur da, öteki çok iyi bilir, tecrübelidir. 
Evet, Sefa Sirmen bu KEV kongresine böyle asıldı. Aslında Bahri ile hesap yapıyorduk.  Ancak 30-35 oya ulaşabiliyordu. Sirmen kongreye zaten kazanacaktı. Ama buna rağmen risk almamak adına, beni Tanzer Ünal’a sattı. 
Bir şeyi daha açıklamak istiyorum. Yine Bahri Yavuz için,  KEV üyelerinden çok değerli birini daha ikna etmiştim. İsmini yazmıyorum. Bu değerli insanı 15-20 gün önce aradım. Ankara’da yaşıyor. Durumu anlattım, “Vekaletinizi Bahri için verir misiniz?” dedim.  “İsmet ne demek. Sen kime istiyorsan, ona vekaleti veririm” dedi. Kongreye iki gün kala, Ankara’da bu mütevelli heyet üyesini bulmuşlar. Önüne vekaletnameyi koyup imzalatmışlar. Değerli insan, benim gönderdiğimi sanmış. Bir de bana selam göndermiş. Ama vekaleti alan Sefa Sirmen tarafı olmuş. 
………
Şimdi, Bari Yavuz’a gidecek 3 oy, tam tersi yöne alındı. Yani 6 oy.  Kongrede Sirmen’in listesi 48,  Bahri’nin listesi 29 oy adı. Çıkın Sirmen’den 3 oy, 45. Koyun Bahri’ye 3 oy 32. Asıl sonuç budur sevgili okurlar. 
…………
Ben 1991’den beri her kongrede oy kullanmışım. KEV çıkmazlarında Sirmen ile Karaosmanoğlu arasında arabulucu olmuşum. Şimdi, “1991’den beri İsmet Çiğit ile Nazif Çanakçılı’nın üyeliği geçersizdir” diyorlar. O halde, 1991’den buyana bütün KEV kongreleri geçersizdir. Çünkü biz her kongrede Sirmen’e vekalet verdik. Bizim adımıza oy kullanıldı. 
Bu kongre öncesi böyle bir muamele ile karşılaştığım için, daha da çok, Tanzer Ünal’a tercih edildiğim için gerçekten çok, ama çok kırgınım. Sevgili Bahri Yavuz’u alnından öpüyorum. Çok zor bir iş için, inanılmaz mücadele verdi. Ama şartlar eşit değildi. Ben Sefa Sirmen ile çok seçim yaşadım. İnsanları nasıl etkilediğini, siyaseten hiç kendisine yakın olmayan grupları nasıl ikna ettiğini çok iyi bilirim. Eğer Sirmen 2014’de İzmit adayı olduğunda bu KEV kongresine asıldığı kadar asılsaydı, inanın Nevzat Doğan’ı yener, İzmit Belediye Başkanı seçilirdi. 
KEV benim için bitmiştir. Zaten artık üyesi bile değilim. Sefa Sirmen’e, Tanzer Ünal’a, Kadir Kurt’a, Sirmen’in eteğine yapışıp, bu vakıfta kendilerine menfaat arayanlara helal-i hoş olsun. Sen üzülme sevgili Bahri Başkan. Arkanda halk var. Kocaelispor’u gerçekten seven binlerce insan var. Bu kentte Kocaelispor’u kapattırmayız. 
Sefa Başkanım için de çok üzülerek birkaç söz etmek isterim. Cumartesi günü kazandığı KEV kongresi, hayatında kazandığı son seçim olarak kalacaktır. Değmezdi sevgili başkanım. Biz seni pamuklara sarıp kolladık.  Biz senin için yeri geldi ağladık, yeri geldi, önüne kendimizi attık. Bir KEV için değmezdi. Kazandığınız bu seçim, omuzlarınızda çok ağır bir yük olacak. Bilirsiniz, size pekçok konuda çevrenizdeki diğer kişilerin aksine, “Başkanım bu yanlış olur” diyebilen ender insanlardan biriydim. Hiçbir zaman ve her şeye rağmen, sizi kırmak, üzmek, sizin karşınızda olmak, size zerre kadar saygısızlık yapmak, aklımın ucundan geçmez, haddim de değildir. Ama yanlış yaptınız, büyük bir yanlış yaptınız. Çok gereksiz bir yük altına girdiniz. 
Emin olun, yine size haksızlık yapıldığında, size birileri çıkıp hakaret ettiğinde, ben önünüzde siper olurum. Hiçbir şey beklemeden, hiçbir şey talep etmeden. Siz de çok iyi bilirsiniz ki, insanlar kimi zaman “Kaybederken kazanır”, kimi zaman “Kazanırken kaybeder”
Siz cumartesi günü KEV kongresini kazandınız. Ama bence kazanırken kaybettiniz. Değmezdi Sevgili Başkanım, değmezdi. 

Elektrik kesintisi cep telefonunda 
Bu kent Sedaş’tan çok çekti.. Sık sık elektrik kesilir, uzun süre gelmezdi. Daha kötüsü, elektrik kesildiği zaman bilgi almak için Sedaş’a ulaşamazdınız. 
Şimdi yeni bir uygulama başlatıldı. Sedaş, kentin herhangi bir bölgesinde herhangi bir nedenle programlı elektrik kesintisi yapacağı zaman, bunu abonelerine cep telefonundan kısa mesaj olarak bildiriyor. Ya da, kentin herhangi bir yerinde elektrik kesilmişse, Sedaş yine abonelerine  bu kesinti hakkında bilgi içeren, enerjinin yeniden ne zaman verileceğini belirten kısa mesaj gönderiyor. 
Bu hizmetten yararlanmak için, özel bir başvuruya gerek yok. Adınıza elektrik aboneliği varsa, telefon numaranızı güncelleştirmek için Sedaş’a bilgi vermeniz yeterli. Sedaş, kayıtlı abonelerinin cep telefonlarına mesajları gönderiyor. Elbette çok güzel bir hizmet. Hoş, cep telefonlarımıza sürekli gelen abuk sabuk mesajlardan bıkmış durumdayız. Keşke hiç elektrik kesintisi olmasa da, Sedaş’tan mesaj almasak. Ama 2-3 yıl öncesine kadar elektriğimiz kesildiğinde telefonla ulaşamadığımız Sedaş’tan şimdi elektrik kesilmeden önce cep telefonu ile mesaj alıp, bilgileniyor olmak da az ilerleme olarak gösterilemez. 

THY gelmedi, Türk Yıldızları geliyor
İzmit Belediyesi, 28 Haziran İzmit’in Kurtuluş Bayramı için bu yıl çok özel bir program hazırlıyor. 28 Haziran günü değil ama, 25 Haziran Cumartesi günü; İzmit semalarında Türk Yıldızları’nı izleyeceğiz. 
Türk Yıldızları akrobasi grubu, kendi alanında dünyanın en başarılı filosu. 25 Haziran günü, 8 süpersonik jet birlikte gelecekler. Gökyüzünde, büyük olasılıkla İzmit Körfezi üzerinde heyecanla izleyeceğimiz ve unutamayacağımız bir gösteri sunacaklar. 
Doğrusu, bu muhteşem gösteriyi heyecanla bekleyeceğim. Bunca yıldır, ilimizin havaalanına THY gelsin, Türkiye’nin farklı illerine sefer yapsın diye bekledik, olmadı. İzmit Belediyesi, Türk Yıldızları’nı gösteri için getiriyor. Bu da bir gelişme. Belki birkaç yıl içinde THY de ilimize gelir.

Toplu taşımayı kullananlar için çok büyük kolaylık
Benim internetle işim yok. Öyle akıllı telefonum falan da yok. Toplu taşıma araçlarını da kullanmıyorum. Ama, hem toplu taşıma araçlarını kullanan, hem elinden akıllı telefonu hiç düşürmeyen oğlum geçen gün gösterdi. Hayretler içinde kaldım. 
Bizim şehrimizde toplu taşıma sistemini çok eleştiriyoruz ya.. Meğer, devrim niteliğinde uygulamalar da varmış. Oğlum, elindeki telefondan bir internet sitesine girdi. Üzerinde taşıdığı Kent Kart’ın numarasını yazdı. Kent Kart’ın içinde ne kadar kredi kalmış, ekrana geldi. Bu işin basit tarafı. Yine cep telefonundan İzmit haritasına girdi. Bir minibüs durağını seçti. O durağa en yakın minibüsün konumu, kaç dakika sonra o durağa geleceği gibi bilgiler telefona geldi. 
Ne zamandır uygulanıyor bilmiyorum. Ama İzmit’teki toplu taşıma işinde artık böylesi uygulamalar var. Misal, evinizden veya işyerinizden çıkacak, bir toplu taşım aracına bineceksiniz. Gideceğiniz güzergaha çalışan minibüsün, sizin bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra geleceğini görebiliyorsunuz. Buna göre evinizden veya işyerinizden çıkabilir, durakta hiç vakit kaybetmezsiniz. 
Başka illerde de var mı bilmiyorum. Ne zamandır bizim ilimizde bu uygulama var, bunu da bilmiyorum. Ama müthiş bir şey. Büyükşehir Belediyesi böylesi işler yapıyor da, neden yeterince halka duyurmuyor, neden insanların yaygın olarak kullanmasını sağlamıyor, bunu da anlayamıyorum. 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 6538 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum