1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. KEV konusunda somut, umut veren bir gelişme
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

KEV konusunda somut, umut veren bir gelişme

A+A-
Kocaelispor Başkan ve yönetimi yaklaşık iki ay önce KEV Tesisleri’ni geri almak için bir mücadele başlatmıştı. Kentin her köşesine giden, sivil toplum örgütleri ve spor kulüplerini ziyaret eden yönetim büyük destek almıştı. Yönetim ziyaretlerinde tesislerin Kocaelispor için yapıldığını anlattı, emanetin artık geri verilmesi gerektiğini haykırdı. Kocaelispor’un önünde devlete ait borçlardan kurtulmak için ciddi bir fırsat vardı. Torba yasa kapsamında peşin ödemeyle 60 milyonluk borç 33 milyona iniyordu. Yarı yarıya bir indirim, af söz konusuydu. Kocaelispor başkanı bu tarihi fırsattır dedi ve peşinat için gerekli olan kaynağın sadece tesislerin satışından geleceği düşüncesiyle harekete geçti. Kentin her köşesinde KEV’in sahibini geri verilmesi konuşulmaya başlandı. Bu bağlamda KEV Başkanı Sefa Sirmen ve yönetiminin gereğini yapması istendi.

YÖNETİMİN KARARLILIĞI 
 Yönetimin ayağa kalkmıştı, üstelik çok da kararlıydı. Başkan Yavuz “Bu yoldan asla dönmeyiz” mesajını net ve sert bir şekilde vermişti. KEV Başkanı Sirmen ve genel kurulun Kocaelispor yönetiminin bu mücadelesi, halkın haykırışı karşısında kayıtsız kalması söz konusu değildi. KEV yönetimi önce yazılı bir açıklama yaptı, “Yasal zemin oluşması halinde gereğini yapmaya hazırız” diye.  Kocaelispor yönetimi bu açıklamayı yeterli görmedi ve KEV yönetimine, “İşin yasal yönüne biz halledeceğiz, siz tesisleri sahibine geri verin, gerisine karışmayın” haberi gönderdi. Yeniden bir durum değerlendirmesi yapan KEV yönetimi de konuyu genel kurulu taşımaya karar verdi. 28 Şubat-7 Mart tarihleri için olağanüstü kongre kararı alındı. Tesisin satışı veya devri genel kurulda görüşülecek, bir yerde genel kuruldan yetki istenecek. 

SİRMEN KENARA ÇEKİLİYOR
KEV Başkanı Sefa Sirmen daha önce de “Ben kenara çekileyim, Büyükşehir Belediye Başkanı vakfın başına geçsin, nasıl istiyorsa öyle yapsın” önerisi getirmişti. O dönem Karaosmanoğlu bu öneriye olumlu yanıt vermemişti. 28 Şubat-7 Mart tarihlerindeki kongrelerde Sirmen’in aday olmayı düşünmediği, Karaosmanoğlu başkanlığında bir oluşumun vakfın yönetimini alması beklentisi içinde olduğu duyumlarını aldım. Karaosmanoğlu yine olumlu bakmazsa, başka bir isim başkanlığında yeni bir yönetimin göreve geleceği, KEV Tesisleri’nin Kocaelispor’a devri veya satışıyla ilgili sorunu yeni yönetimin çözeceği belirtiliyor. Başka bir anlamda, benim anladığım Sirmen aradan çekilmek istiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun bugüne kadarki çözüm önerilerine olumlu bakmamasında Sirmen’in KEV’in başında olması önemli bir faktördü. İşin içine siyaset girdiği için bir yerde iş tıkanıyordu.

ÇÖZÜM ADINA ÖNEMLİ ADIM 
Sirmen’in kongre kararı alması, bir yerde kenara çekileceğinin mesajını vermesi bence çözüm adına atılmış somut bir adımdır. Kamuoyundaki genel kanı bu işi çıkmaza sokan ismin Sirmen olduğu yönünde. Son dönemde Sirmen’e yönelik tepkiler de artmaya başladı. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz da ziyaretlerinde sert mesajlar vermeye başladı. Bu gidişle yakında Yavuz ile Sirmen arasında çok sert tartışmalar yaşanabilir, tatsızlık olabilirdi. Sirmen’in kongreyle birlikte kenara çekilme kararının zamanlaması yerinde. Sirmen’in önerdiği gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, KEV’in başına geçerse, bu devir-satış işi kısa süreçte sonuçlanır. İktidar gücüyle Büyükşehir Belediyesi gereken yasal yolları bulur, tesis Kocaelispor’un olur. 

YETKİ SIKINTISI OLMAZ
Karaosmanoğlu yine bu işe sıcak bakmadığı takdirde Kocaelispor’un efsane başkanlarından aynı zamanda KEV genel kurul üyesi İsmail Kalkandelen önderliğinde bir yönetim oluşumu sağlanabilir. Karaosmanoğlu, Kalkandelen ve Yavuz bir araya gelerek sorunu çözebilir. Bu noktada KEV genel kurulundan satış veya devirle ilgili bir onay çıkması şart. Başka bir anlamda genel kurul seçilecek yönetime bu konuda yetki vermek durumunda. Ben bu konuda bir sonun çıkacağını sanmıyorum. KEV genel kurul üyelerinin tamamına yakını aynı zamanda Kocaelispor’da başkan ve yöneticilik yapmış isimler. Hepsi de Kocaelispor’un kurtuluşu için tesislerin satışının şart olduğunu biliyorlar. Genel kurulda satış veya devirle ilgili yetkiyi mutlaka yönetime vereceklerdir. Belki birkaç kişi hayır diyebilir ancak genel kuruldan yüzde 90 yetki kararı çıkar diye düşünüyorum. 
Sonuç olarak; KEV Tesisleri’nin gerçek sahibine verilmesiyle ilgili somut, umutlu gelişmeler var.  28 Şubat veya 7 Mart tarihi Kocaelispor’un kurtuluşu için bir milat olacak gibi. Heyecanla bekliyoruz.  
Amatörde asıl yarış şimdi başlıyor
Amatör kümede normal sezonların ardından asıl mücadele, asıl yarış şimdi başlıyor. Play-Off’lar perdelerini açıyor. Önce 1.Küme sahne alıyor. İlk maçlar bugün oynanıyor.  Kimi direkt Süper Lig’e çıkmanın eşiğinden dönmüş, kimi son anda Play-Off umuduna tutunmuş.  12 güçlü takım kıyasıya bir yarışa tutuşacak. 6’şar maç sonunda da işin rengi belli olacak, 12 takımdan sadece 3’ü sevinecek. Hakemlerin sonuca etki etmediği, gerek sahada, gerekse tribünlerde dostluğun öne çıktığı bir mücadele olsun, hak edenler kazansın. Tüm takımlara yürekten başarılar. 
Bu yazı toplam 430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.