1. HABERLER

  2. KEV'de sefa sürme devri bitsin
KEV'de sefa sürme devri bitsin

KEV'de sefa sürme devri bitsin

Kocaelispor'un son 12 yılını, diğer bir ifadeyle futbolcuların son model arabalarla dolaştığı günlerden, kent kartını dolduramayan oyuncuların olduğu döneme nasıl gelindiğini her yönüyle yaşayan biriyim.

A+A-

Bugünkü yöneticilerden bile bu dönemi daha iyi bildiğimi söyleyebilirim. Kulübün kuruluşunu gördüm diye söze başlayıp, çöküş döneminde bir maçına bile gelmeyenlere göre yapacağım analiz bu açıdan daha gerçekçi olacaktır.

...

Kocaelispor, 12 yıl önce İbrahim Saral'ın kulübün başına geldiği dönemde ABD'de ikiz kulelerin 11 Eylül'de terör saldırısına uğradığı hali gibiydi. Uçakların dalıp patladığı binanın içinde çıkan yangın kolonları, kirişleri eritip, binaların nasıl olduğu yere çökmesine sebep olduysa, Kocaelispor da aynı durumda içi erimiş, boşalmış, borç sarmalında çökmek üzereydi. Tam bu dönemde ülkede siyasi iktidar bütünüyle değişti. Yerelde, genelde her yerde AK Parti dönemi başladı. Kocaelispor için de bu yeni bir başlangıç anlamına geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun desteğinde İbrahim Saral kulüp başkanı oldu. Bugün geriye dönüp baktığımızda o nazik, dürüst insanın kulübün başında kalması belki de en hayırlısı olacaktı diyebiliriz. Ama Kocaelisporluların kalbi temiz ki, o kadar badireden sonra bile bugün Bahri Yavuz gibi Kocaelispor sevdalısı bir başkan tarafından yönetiliyor.

İbrahim Saral, kulüp başkanı olduğunda sürekli icralarla uğraştı. Ardı arkası kesilmeyen icra dosyalarından başını kaldıramadığından takımla yeterince ilgilenemedi.

Ardından gelen diğer başkanlar da sürekli benzer sorunlarla uğraştı. Her geçen dönem durum daha da kötü hal aldı. Sanki yapılan müdahaleler, dev kulelerin çöküşünü yavaşlatmış ama engelleyememişti. Taraftarlar adına yönetime el koyan Cemal Derya dahil, kulübün başına gelen bütün başkanlar borç batağı yüzünden zor duruma düştüğü bu dönemlerde Büyükşehir'in kapısını çalmıştır. Bir tek Muammer Çelik destek alamamıştır ama diğerlerinin hepsine gerekli destek verilmiştir. Bazen Bakan Işık, bazen valiler, bazen de ilçe belediye başkanları devreye girmiş ve çözüm üretmiştir. İbrahim Saral, Mustafa Ekşi, Serhan Gürkan, Orhan Görsen, Nebil Uzun ve en son Bahri Yavuz.

Şimdi Sırp Kızılyıldız Kulübü'ne olan 850 bin Avro (Yaklaşık 2,8 milyon TL) borç için yine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu devreye girdi. Aslında Başkan Karaosmanoğlu, Kocaelispor'a yardım edip sonra sürekli kötü adam ilan edilmekten bıkmış, borçların dibi olmadığını düşünerek artık yardım etmeyeceğini söylemişti ama AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın enerjisi karşısında O da kayıtsız kalamadı diye düşünüyorum.

Kocaelispor'un içine düştüğü borç batağı son 12 yılda ortaya çıktı diyenler olabilir. Sonuçta transfer yasağına neden olan oyuncular Serhan Gürkan zamanı alınmıştı. Ama şunu hatırlatmak isterim ki, Kocaelispor son 12 yılda inanılmaz derecede artan Spor Toto ve Federasyon gelirlerinden, Vergi ve SGK borçları yüzünden  1 krş bile yararlanamıyor, devlet kesintisi uygulanıyor. Bazen illegal yollardan altyapı yardımı diye alacaklı kurumlar atlatıldı ama 2-3 milyon TL'lik gelir, düzenli olarak kulübün kasasına gelmedi. Vergi ve SGK borçlarının oluşturduğu delik Saral öncesinden kalmıştır. Hiç kapanamamıştır. Ayrıca Kocaelispor bugün Sırp kulübü Kızılyıldız'a olan 850 bin Avro'luk (FİFA cezalarıyla birlikte söylüyorum) borç yüzünden puan silme cezasıyla karşı karşıya kaldı ya, bu ilk değildir. Genç arkadaşlar belki bilmeyebilir, 12 yıl önce Saral döneminde Sefa Sirmen zamanından bir oyuncuya kalan borç yüzünden yine puan silme cezası almıştık, 6 puan silinmişti. Kocaelispor’da icra dosyalarının ne zaman nereden geleceği ve hangi sonuçlar doğuracağı bilinmeden, gözleri bağlı yol almak adeta alışkanlık olmuştu.

...

Kocaelispor kimseye muhtaç olmadan kendi yağıyla da kavrulabilirdi. Ama hiçbir geliri yoktu. Kulübü o parlak günlerde yönetenler, Kocaelispor'a gelir getirecek hiçbir şey yapmadıkları gibi, para toplanıp yeşil-siyahlı takım için inşa edilen Derince'deki tesisleri de Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) üzerine geçirmişti. Sözüm ona, Kocaelispor bir gün batarsa bu tesis alacaklıların eline geçmeyecek, yok olmayacaktı. Bugünkü tabloya baktığımızda vakıf mı tesis için vardı, tesis mi vakfa hizmet ediyordu anlamak imkansız.

Kocaelispor'un çöküş döneminde tesisleri elinde bulunduran KEV'in başında Sefa Sirmen vardı. Sirmen, cezaevine girene kadar KEV'i yönetmeye devam etti. Hatta Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz karşısına çıkıp, '-Başkan sen efsane oldun, bu tesis Kocaelispor'a lazım. Sen siyaset adamısın. Aradan çekil, tesisi biz alıp satalım, borçtan kurtulalım' dediği halde inat etti, yeniden aday olup koltuğu bırakmadı.

KEV, Kocaelispor'un çöküş döneminde ne yapmıştı onu da hatırlatalım: İlk başlarda Kocaelispor bu tesisleri kullanıyor diye belediyeden kira almaya devam etti. O zaman, daha açık ifadesiyle 12 yıl önce 12 bin TL aylık kira alıyordu. Bu kiradan kulübe hiç para aktarmadı. Başkan Karaosmanoğlu bunun üzerine kira ödemesini durdurup, sözleşmenin feshi için mahkemeye gidince bir kısmını peşin olarak Kocaelispor'a aktarmak zorunda kalmıştı. Ama ilerleyen süreçte eskisi para vermeyi kesince Büyükşehir sözleşmeyi feshedip, tesislerden personeli de geri çekti. Kocaelispor yıllarca bakımsız tesislerde, zor şartlar altında barınmaya çalıştı.

Kocaelispor 4 yıl önce tamamı liseli öğrencilerle ligde mücadelede ederken, o oyuncular gazı kesik tesislerde yorganın altına girip birbirlerine sokularak ısınıyordu. KEV öğrencilere burs veren bir kurumdu ya, o liseli çocuklara bir ısıtıcı bile göndermemişti. Onlar öğrenci değil miydi?

Kocaelispor artık tesislerin bakımını yapamıyor, antrenman sahalarında çimleri bile biçemiyordu, oradan ayrılmak zorunda kaldı. KEV yönetimi o güne kadar dönüp bakmadığı tesisleri bir çırpıda hemen kiralayıp, otel yaptı. Tadilat ve bakımı yapıldı. Basketbol salonu, düğün salonu oldu. Havuzu, jakuzisi otel müşterilerinin eğlence alanı oldu. Kocaelispor başkanlarının makamı bugün bildiğiniz otel odası olarak kullanılmaya başlandı. Kupaların sergilendiği salonda şimdi masaj yaptırılıyor. Kocaelispor ara sıra, burada hakkımız var haftada bir-iki gün gelip kalalım dediğinde yaşananları hepimiz biliyoruz. Bugün otelde yer ayrılmadığından futbolcuların bir kısmı belediyeye ait atış poligonunda kalıyorlar.

Bunları en baştan anlatmamın nedenini açıklayayım: Kocaelispor yine büyük bir krizin eşiğinden döndü. Son iki yılda büyük emek harcayıp alın teriyle çıktığı 3.Lig'den; Kızılyıldız Kulübü’ne olan borç yüzünden masa başında küme düşürülecekti. Türkiye ayağa kalktı, Kocaelispor bunu hak etmiyor diye haykırdı. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, yeni bir dönem başlatmış, Yeşil-Siyahlı kulüple Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu arasındaki buzları eritmişti. Başta da belirttiğim gibi AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'la Bahri Yavuz'un enerjisi uyuşuyor. Bu uyum ve futbol kamuoyundan gelen tepkiler de buzların erimesini iyice hızlandırdı. Bahri Yavuz'a bu yüzden Ak Parti'yle yandaş oldu diyecek kadar ileriye gidenler çıksa da bu yeni dönemi başladı. Kötü mü oldu, Kocaelispor şuan her zamankinden daha umutla geleceğe bakıyor. Yıllardır üzerimizde kara bulut gibi dolaşan Sırp sorunu sonunda ortadan kalkıyor. Büyükşehir'in, Kent Konut üzerinden yaptığı reklam anlaşması sayesinde gelecek 850 bin Avro ile borç ödenecek. Bu yüzden yaşananlardan ders alıp geleceğe ona göre yön vermeliyiz.

Bakın ben bugün Kocaelispor'u ağzından düşürmeyip, sürekli sözde destek çağrısı yapan CHP Milletvekili Haydar Akar'ın iki yıl önce Velimeşe'de Kocaelispor'un teknik sorumlusuna kendi partilileri tarafından yumruk atılırken orada olduğu halde kılını kıpırdatmadığını biliyorum. Buna karşılık kritik deplasmanlarda taraftar yasağını kaldıran AK Partililer onun kadar konuşmamıştır. Görüşü ne olursa olsun Kocaelispor'a katkısı olana her zaman hakkını vermeye hazırım. Ama ortada samimiyet olması gerekir.

İkinci olarak, Kocaelispor'a yapılan bu yardım borçların hepsini bitireceği anlamına gelmiyor. Başkan Bahri Yavuz'un da dediği gibi vergi ve sgk borçlarını kapatmak için Kocaelispor'un 25 milyon TL'ye (Vergi barışından faydalanamazsak bu borç 100 milyon TL olacak) ihtiyacı var. Tek kurtuluş hala tesisler. Kocaelispor bu borç kapatılırsa gelirlerine kavuşacak, kimseye muhtaç olmayacaktır.

Sefa Sirmen cezaevine girdikten sonra yerine seçilen Zeynel Başlak'ın geçenlerde gazetemizde çıkan açıklamasını okudum. Gelsinler konuşalım demiş. Açıkça söylüyorum, yine oyalama taktiği. Yıllardır KEV'in başında sefa sürdükleri yetmiyormuş gibi hala gelsinler konuşalım, kimse bizden bedelsiz bu tesisi vermemizi beklemesin diyor. Bu nasıl iş? Malın sahibi Kocaelispor. Şimdi malını geriye istiyor. Siz gidip Kocaelispor'a, buyurun anahtar demeniz gerekirken hala pazarlık çabası içindesiniz.

Bugüne kadar KEV'de bulunan yöneticilere stadı dolduran o minicik taraftarları görmezden gelmelerine rağmen yeterince saygı gösterildi. Ama son kongrede yaşananlar ve bugün gelinen noktada bir ayağı çukurda, göbeği yağdan sarkmış, saçı-başı dökülüp ne dediğini artık kendi bile bilmeyen insanları daha fazla dinlemeye kimsenin tahammülü kalmadı. Kocaelispor ayağa kalkıyor, karşı durmanın anlamı yok.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
13 Yorum