• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 12 °C

Kıbrıs I

Uğur BAYRAM
Kıbrıs…
Rivayete göre bakır (copper) madenine ilk rastlanan yer…
Yabancı dilde telaffuzundan mıdır bilinmez (kopıı denilince) kulağa Kıbrıs adını çağrıştırıyor.
Maraş denince sizde ne çağrışıyor?
1974 barış harekâtından sonra kimseye yer, hiçbir yurda yar olmayan Maraş’ın (Hayalet şehir), akla ziyan durumunu haftaya okuyacaksınız.
Pek çoğumuz Maraş’ı biliyor ve canlı şahidi olduğu için oracıkta bırakıyoruz ama yeni nesil, Maraş’ı sadece Akdeniz bölgesinde bir il olarak biliyor! (Birçoğu Kahramanmaraş’ın Akdeniz’e ait olduğunu bile bilmiyor ama konumuz bu değil!)
Akdeniz’in en önemli adalarından biri olan Kıbrıs’ı biraz anlatmak istiyorum sizlere.
Coğrafi olarak Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan adaya en yakın ülke, 70 km. mesafe ile ülkemiz… Yüzölçümü 10.000 km² olan adanın bugün %35’i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, %60’ı Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin, %3 ü İngiltere’nin (sömürgeciler burayı da parsellemişler!) ve  %2’si de Birleşmiş Milletler Barış Gücünün bulunduğu ara bölgeye ait…
Coğrafi olarak Anadolu’nun tabii bir uzantısı, tarihi açıdan da yaklaşık beş yüz yıldır insanı, kültürü, eserleriyle Türk varlığının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs adası Yunan halkının da dediği gibi, tarihi ve kültürel açıdan Yunan kimliğini taşıyor. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı ele geçirmesinden sonra Anadolu’dan mecburi göç hareketiyle yerleştirilen Türkler, 18’nci Yüzyılın sonlarında adada çoğunluğu oluşturmuşlar. 
1878 İngiliz egemenliği döneminden sonra çok defa göçe zorlanan Kıbrıslı Türklerin çoğunluğu, Lozan anlaşmasından sonra Türkiye’ye iltica etmiş. Bu nedenle de anlaşmadan önce yarım milyonu bulan Türk nüfusu 1960’larda 100.000’e düşmüş.
Askeri ve ticari nedenlerle her zaman stratejik bir konumda bulunan ve tarih boyunca birçok devletin istilasına uğrayan ada, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1571 yılında ele geçirilmiş, 1878 yılına kadar da Osmanlı’nın yönetiminde kalmış.
İşte bu tarihten itibaren; ada canavarı, bencil ve kibirli İngilizlerin yönetimine geçen Kıbrıs, 1960 yılına kadar da yine İngilizler tarafından üs olarak kullanılmış.
1963 yılına kadar 3 yıllık bir dönemde Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tarih kitaplarına geçen Kıbrıs’ta Rumlar, Enosis’i gerçekleştiremeyeceklerini sonunda anlamış.
(Enosis: Megalo İdea, yani büyük fikir kapsamında Kıbrıs’ı sadece Rum yönetimine vermek anlamına geliyor)
1967’de patlak veren Kıbrıs krizi, Rumların Enosis inadından vazgeçmeyeceklerinin işareti olunca harekât şart oluyor ve 1973 yılında hükümete gelen MSP-CHP koalisyonunda dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, hiçbir ülkenin desteğini alamayarak Türk halkının haklarını geri almak adına adaya harekât düzenliyor.  
Özellikle dostumuz olduğunu iddia eden ve sadece kendi çıkarları için kılını sallayan ABD, bu harekâta karşı çıkarak 3 yıl boyunca ülkemize askeri ve ekonomik ambargo uyguluyor.
AB kapısında olan ülkemiz ve Yunanistan arasındaki en büyük sorun olan Kıbrıs meselesi, hala çözümlenebilmiş değil. Türk tarafı adanın bir Rum devleti olmadığını defalarca tekrar etse de Rum tarafı ‘siyasi eşitlik’ tezinde yuvarlak cümleler kuruyor!
Ortak yönetimde ise Türk tarafı daha ılımlı bir çizgi çizerken, Rum tarafı hala ‘hep bana, hep bana!’ diyerek dönüşümlü Cumhurbaşkanlığına yanaşmıyor.
Halen adadaki toprağın %35’ini elinde bulunduran Türk tarafının bu hakkını da fazla bulan Rum tarafı, bu oranı %25’lere düşürmeyi planlıyor. Rum tarafı, özellikle adanın en verimli toprağı olan Güzelyurt ve Maraş bölgesini de kendi sınırlarında görmek istiyor.
(Haftaya; Neden Maraş? Terk edilmiş bölge Maraş ile ilgili çok özel bir röportaj)
Bu yazı toplam 142 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37