1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kıdemli hekimlere plaket
Kıdemli hekimlere plaket

Kıdemli hekimlere plaket

Kocaeli'de meslekte 25., 40. ve 50. yıllarını dolduran hekimlere plaket takdim verildi.

A+A-

14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında, Kocaeli'de meslekte 25., 40. ve 50. yıllarını dolduran 53 hekime plaket takdim edildi. Kocaeli Tabip Odası ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ortaklığıyla gerçekleştirilen törende 53 hekime plaketleri protokol mensupları takdim etti.

 

PROTOKOL KATILDI

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, İl Sağlık Müdürü Vekili Coşkun Güler, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, KOÜ Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan, hekimler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

 

genel-(3)-002.jpg

 

SAĞLIK SİSTEMİ DEĞİŞMEKTE

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu, doktorlara karşı gösterilen şiddete değinerek, “Ben size burada doktorlarıma karşı gösterilen şiddete değineceğim. Doktorlarımıza saçma sapan sebeplerden dolayı saldırılıyor ve bu gün geçtikçe artıyor. Siyasetçilerden talebimiz bizleri kapsayan bir yasa çıkarılmalıdır. Şiddeti topyekun önleme amacıyla geniş radikal kararlar alınabilir. Sağlık sistemi bir çıkmaza girmiştir. Sağlık sistemi sürekli değişmektedir, bu değişen sistem işimize odaklanmamıza engel olabiliyor. Hekim maaşları değişmiş, hayat pahalılığı artmıştır” diye konuştu

 

arisoy.jpg

 

NİTELİKSİZ AKADEMİSYEN KİTLE

Hamşioğlu sözlerinin sonunda, “Tıp fakültelerimizde eğitim geriye itilmiş, nitelik ve nicelik ön plana atılmış ve bunun sonucunda tıp fakülteleri sağlık hizmet merkezi haline gelmiştir. Bunun sonunda niteliksiz akademisyen bir kitle oluşmuştur, bu akademisyenlerin kaliteli hekimler yetiştireceğine olan inancım yok diyebilirim. Son zamanlarda artan hacamat sülük gibi tıp dışı tedavi yöntemlerine sağlık bakanlığının göz yumması ve destek vermesi bizi endişelendiriyor" dedi.

 

hazar.jpg

 

ASIL AMAÇ EĞİTİM VE ARAŞTIRMADIR

Hamşioğlu’nun ardından söz alan Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan, “Hekim eğitiminde kaliteden asla ödün verilmemelidir. Çok sayıda Üniversitelerinin ortaya çıkardığı sonuç içler acısıdır. Üniversitelerimizin özgürleştirilmesi gerekir. Üniversite Hastanelerinin asıl amacı eğitim ve araştırmadır. Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanıldığı, herkesin ortak bir çabayla çalışmasının sonucunda refah seviyesi düzeyinde bir sağlık sistemi kurulmalıdır” diye konuştu.

 

koruc.jpg

 

TIP FAKÜLTELERİ NİTELİK YÖNDEN ZAYIF

Utkan’nın ardından söz alan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, “Özellikle son yıllarda tıp fakülteleri artmış fakat nitelik yönünden zayıf kalmıştır, bu fakültelerin nitelik yönünden güçleştirilmesi gerekir. Bilimsel konferans için yurt dışına gittiğimizde oradaki öğrenci ve hocalarımızın ileri düzeyde olduğunu da görebiliyoruz. Yerli ilaç sanayisi güçlenmelidir. Savunma sanayinin önemi gibi Sağlık sanayisinde önemli ve daha da yatırım yapılması gerekir. Hekimlik hayatımızın vazgeçilmez bir değeri olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

ARTIK HASTA ALAN BİR ÜLKE OLDUK

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Özellikle sağlık çalışanlarımıza gösterilen şiddet asla kabul edilemez, bu gibi sorunlar için çalışmalarımız en üst düzeyde devam etmekte. Bir hekime yapılan saldırı hiçbir zaman doğru değildir ve kınanması gerekir. Türkiye sağlık sektöründe önemli değişim ve dönüşüm yaşandı. Hastanelerimizin fiziki yapısı oldukça gelişti. Türkiye’ye tedavi için gelen bir çok insan var. Türkiye artık hasta veren değil, hasta alan bir ülke olmuştur bununda sebebi siz değerli hekimlersiniz” diye konuştu

 

4 BİN 554 YATAK SAYISI

Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Kocaeli’de 624 kişiye bir hekim düşüyor, toplam yatak sayımız 4 bin 554 ve Kocaeli’de sağlık sektöründe çalışan sayımız 20 bin 589'dır. Sağlık alanında ilimizin gelişmiş düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.