1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıç fırça attı, CHP çok kızdı
Kılıç fırça attı, CHP çok kızdı

Kılıç fırça attı, CHP çok kızdı

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında yine AKP ve CHP grupları arasında tartışmalar yaşandı. Meclis Başkanı Fahim Kılıç, CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Kaçar’a, “Demagoji yapmayın” diye çıkıştı. Bun

A+A-

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında yine AKP ve CHP grupları arasında tartışmalar yaşandı. Meclis Başkanı Fahim Kılıç, CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Kaçar’a, “Demagoji yapmayın” diye çıkıştı. Bunun üzerine CHP’li Meclis Üyeleri, Meclis Başkanı’nın bu sözüne tepki gösterdiler.

ELMAS: “TARLAYA MI GELİYORUZ, MECLİSE Mİ?”

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı Valilik 100. Yıl Salonu’nda devam etti. Valilik binasında yapılan çalışmalar yüzünden İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanı Ahmet Elmas, “Bu tozun, inşaatın arasında meclis toplantısı yapıyoruz. Toplantıyı İzmit Belediye Meclis Salonu’nda yapabilirdik. Tarlaya mı geliyoruz, meclise mi belli değil” diyerek sitem etti.

TURİZM KONUŞULDU

Toplantıda ana gündem maddesi, restore edilen Redif Binası’nın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi oldu. Meclis, yaptığı oylamada önergeyi Eğitim ve Kültür Komisyonu’na havale etti. Ardından AKP’li Meclis Üyesi Muhammed Karaosmanoğlu, ilimizdeki turizm potansiyelinin açığa çıkarılması için bir sunum yaptı. Karaosmanoğlu, “İlimizde yayla turizmini, deniz turizmini ve kültür turizmini geliştirebiliriz. Yaylalarımıza baktığımız zaman Serindere olsun, Aytepe olsun, Kuzu Yaylası ve Menekşe Yaylası olsun birçok geliştirilebilir yaylalarımız var. Deniz turizmine baktığımız zaman Kandıra’nın birçok koyu var. Kandıra’da olan kum Akdeniz’de bile yok. Kandıra’da deniz turizmini geliştirmemiz gerekir. Kültür turizmine baktığımızda Ilıca Suyu, Amerikan Koleji, Taş Camii’nin restore edilmesi ve birçok tarihi binanın restore edilmesi gerekir” dedi.

ZAMBURKAN SUNUM YAPTI

Karaosmanoğlu’nun turizm ile ilgili sunumunun ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kocaeli’de gerçekleştirilen ve hala devam etmekte olan kültür ve turizm ile ilgili çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Karaosmanoğlu’nun aksine Zamburkan ilimizdeki turizm çalışmalarının hızlı bir şekilde yürüdüğünü söyleyerek, “Yaylalarımız zaten turizm alanı içerisinde. Yaylalarımıza her hafta sonu özellikle İstanbul’dan binlerce insan akın ediyor. Deniz turizmi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. 1 ay içerisinde gerekli kamulaştırmalar ve yatırımcıya teşvikler tamamlanıyor. Kandıra’nın birçok koyunda yeni oteller yapılacak, sahiller geliştirilecek. Kandıra Belediyesi’ne bu konuda destek veriliyor. Kültür turizmi konusunda çalışmalarımız büyük oranda tamamlanıyor. Gebze’de Sultan Orhan Camii’nin restorasyonu tamamlanıyor. İzmit Çukurbağ’da kazı çalışmalarına devam ediliyor ve burada kamulaştırma çalışmaları da yapıyoruz. Tavşanlı’da ki tarihi evlerin restorasyon çalışmaları konusunda projelerimiz var. Buradaki tek sıkıntımız kamulaştırma. Şu ana kadar sadece bir evin sahibi ile sözleşme imzaladık. Tavşanlı’da 60’ın üzerinde tarihi ev tespit ettik” diye konuştu.

HADDAHANE CURUFU MECLİSİ KARIŞTIRDI

Yapılan sunumların ardından Zamburkan’a çalışmalar hakkında detaylı sorular soruldu. Sunumun ardından CHP’li Mehmet Kaçar geçtiğimiz günlerde mecliste konuşulan haddahane cüruflarını yine gündeme getirdi. Kaçar, “Bu demir çelik ve haddahane cürufları TÜBİTAK sınırları içerisinde bulunan bir sahile atılıyor. Bu konuda bir çalışma yapılmalı. Bu zararlı atıkların tespit edilmesi ve artık bu alana cüruf atılmaması için çalışma yapılmalıdır” dedi. Bunun üzerine Meclis Başkanı Fahim Kılıç, “Mehmet bey, bu alan ile ilgili gerekli mercilere sorular yönelttik. Bu alana bu cüruflar belediyenin izni ile atılıyor. Ayrıca çevre müdürlüğü tarafından bu alana atılan cürufların zararlı olmadığı tespit edilmiştir” dedi.

KILIÇ: “BURADA ŞOV YAPMAYIN”

Bu sözlerin üzerine Kaçar tekrar söz alarak, “Bu atıkların zararlı olmadığını nasıl tespit etmişler? Bu cüruflar suya, toprağa karışıyor. Hurdanın üretilmesi ve çeliğin üretimi aşamasında ton başına yaklaşık 14 kg EAOT ve 100 kg cüruf olmak üzere 2 önemli atık çıkmaktadır. EAOT halihazırda çelik üretim tesislerinde durağan katı atık yığınları elde edebilmek için genelde cüruf ile karıştırılarak depolanmaktadır. Sızdırmaz membranlar olmadığından oluşan sızıntı sığ yer altı suyunu, hava ve toprağı kirletmektedir” dedi. Başkan Kılıç ise bu konuşmanın ardından Kaçar’a “Mehmet bey, şovunuz bittiyse toplantımıza geçelim. Burada demagoji yapıyorsunuz, şov yapıyorsunuz. Yapmayın” diyerek sert bir dille uyardı. Kılıç’ın bu sözlerinin ardından tartışmaya İsmail Öney de dahil oldu ve tartışma giderek büyüdü.

TARTIŞMA GAZETELERE TAŞTI

Atıklar ile ilgili tartışmaların ardından bu kez CHP’li Ahmet Uzun ile Meclis Başkanı Fahim Kılıç arasında tartışmalar yaşandı. Uzun, POSCO ile ilgili gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin meclise çağırıldığını, bilim adamlarının ve üniversitenin öğretim görevlilerinin de meclise davet edilmesi gerektiğini savundu. Başkan Kılıç, gazetecileri POSCO için Güney Kore’ye giderek yerinde inceledikleri için çağırdıklarını söyledi. Uzun, “Bir şeyin zararlı olup olmadığını tespit etmek için oraya gidip o zehri solumak mı gerekir? Bilim adamları bununla ilgili bilimsel açıklamalarını yapsın. Neden çekiniyorsunuz bilim adamlarından?” dedi. Tartışmalarla sona eren toplantının ardından çevreciliği ile bilinen CHP’li Meclis Üyesi Nurhan Atalay, meclis çıkışında tüm üyelere fidan hediye etti. Atalay’ın bu jesti mecliste havayı bir anda espri ve kahkahalara bıraktı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.