1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu çok bekletti
Kılıçdaroğlu çok bekletti

Kılıçdaroğlu çok bekletti

7 Haziran genel seçimlerine iddialı hazırlanan CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı “Perşembe Pazarı” mitingi ile, İzmit’te son yılların en görkemli toplantısını gerçekleştirdi. Ancak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, açıklanan miting saatinden 2

A+A-
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İzmit mitinginin 13.00’de başlayacağı açıklandı. Ancak Kılıçdaroğlu’nun, milletvekili Oktay Ekşi’nin vefat eden eşinin Ankara’daki cenaze törenine katılması gerekiyordu. Örgüte Kılıçdaroğlu’nun İzmit’e gelişinin gecikeceği bildirildi. Buna rağmen halka miting saati 13.00 olarak duyuruldu. Kılıçdaroğlu, Ankara’da öğlen namazının ardından cenazeye kaldı, saat 14:00 sıralarında özel uçağı ile havalanıp, İzmit’e geldi. CHP Genel Başkanı Perşembe Pazarı alanında kürsüye çıktığında saat 15.200’yi gösteriyordu. 
KALABALIK VE SAMİMİ
Miting, CHP’nin son yıllarda gerçekleştirdiği en görkemli miting olarak tarihe geçti. Perşembe Pazarı alanında, örgütün beklentisinin üzerinde kalabalık vardı. İnsanlar,  özellikle İzmitliler, Kılıçdaroğlu’nu adeta koşarak karşıladılar. İzmit mitingi, CHP açısından her bakımdan umut vericiydi. Ama örgütün hatasından kaynaklanan 2.5 saatlik gecikme, pek çok kişiyi üzdü, yüzlerce kişi Kılıçdaroğlu’nu beklemeden meydandan ayrıldı.
TAM YARIM SAAT KONUŞTU
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, her yerde olduğu gibi İzmit mitinginde de tam yarım saat konuştu. Kılıçdaroğlu, halktan 4 yıl için yetki istedi, “Her CHP’li en az bir arkadaşını CHP’ye oy vermesi için ikna etsin. 4 yılda Türkiye’ye de yoksul, işsiz bırakmayacağım” dedi. Kılıçdaroğlu, emeklilere iki maaş ikramiye, 1500 TL asgari ücret, kredi kartları borçlarının silinmesi vaadlerini tekrarladı, İzmit’te yeni ve farklı birşey söylemedi.

BEN SİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, Geleceği beraber kuracaksak Türkiye’nin üretmesi lazım. Size her alanda söz verdim. Türkiye’yi 21. yy ın yıldızı haline getireceğiz. İşsizlik, yolsuzluk, emeklinin, çiftçini sorunu çözeceğiz. Refahı tabana yayacağız. Kaçaksaraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve halka vereceğim. Kaynak yok diyorlar. Kendi çocuğuna ve yandaşa var emekliye yok. Hiç meraklanmayın. Emekliye para da var kaynakta var. Kendileri gibi emekliler de İsviçre bankalarında hesap açacaklar sanıyorlar. Onlar yandaşlarını ben sizi düşünüyorum. 

ÇOCUKLARI SINAVA GİRMİYOR

13 yılda işsiz ordusu yarattılar. Çocuklarınız KPSS’ye giriyor. Acaba devlet memuru olur muyum diye. Onların çocujları sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyor. Sözüm söz bu ahlaksız düzeni yerle bir edeceğim. Bu ülkenin güzel insanları için çalışacağım. Kişisel çıkar için koşma amacım yok. Siyasetçi kendi değil vatandaşın cebini düşünecek. Ama onlar kuralları değşitirdiler. Kendilerini ve yandaşlarını düşünüyorlar. Benim için yandaş yok vatandaş var. 

İŞÇİ KENTİ KOCAELİ

Kocaeli işçi kenti. İnsanlar çalışıyorlar. Sizin kıdem tazminatınıza da göz diktiler. Sendikaların istemediği kıdem tazminatı düzenlemesi asla parlementodan geçmeyecektir. Örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıracağız. Taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz. Kişiler kadrolu çalışacak. Herkesin iş güvencesi olacak. Kaynağı nereden bulacaksın dediler. Taşeronu aradan çıkarıyorum. Bu ülkede yoksulluğu, işsizliği, yolsuzluğu bitirmek istiyorsak çözüm CHP’dir. Yaşam ve etnik köken üzerinden siyaset yapmayacağız. 

TÜM TİS İŞÇİLERİ

Tüm-Tis işçileri “Kocaeli’de sendika düşmanlığı son bulsun diyor”. Haklılar. Taşeron işçilerin de kadroya alınıp sendikalı olması grev ve toplu sözleşme haklaerının olması savunduğumuz ve savunacağımız temel ilkelerdendir. Kocaeli kamyoncu yurttaşlarımın da en fazla olduğu kent. Onların da dertleri var. Kamyoncu esnafa sesleniyorum. 13 yıl kredi açtın .Oyunu kullandın. Sorunların çözülmedi. 7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağım. Sözüm söz altı okun altına mührümü basacağım de. Kamyon için plaka sınırlaması getireceğiz. Büyük acılar çekiyorlar ama gelir elde edemiyorlar. Yaşanacak Türkiye istiyorsan geleceksin sen de CHP diyeceksin. 

BORÇLU KENT KOCAELİ

Kocaeli yurttaşların aynı zamanda çok borçlandıkları bir kent. Kredi kartı, yüzde 34 faizin altında eziliyorlar. CHP iktidarında en az yüzde 80’ini sileceğiz. Vatandaş rahatlayacak. Bunun devlete yükü yok. Oturacağız bankalarla anlaşacağız. CHP iktidarında AKP için devlet adam gibi nasıl yönetilir kursu açacağım. 7 Haziran’da oyumuzu kullanacağız. Bu yetmez. Sandığa giderken geçen seçim CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı ikna edeceksiniz. CHP yaşanacak bir Türkiye sözü veriyor diyeceksiniz. Sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4 yılda Türkiye’yi uçuracağım. Türkiye’yi cennete çevireceğim. Herkes hakkını alacak. Herkes kazanacak. Hortumcular kaybedecek. Size söz veriyorum gün 12 saatse 12 saat 36 sat ise 36 saat sizin için emek harcayacağım. Alın teri dökeceğim. Döktüğüm her alın teri size helal olsun. Mitingde güvenlik önlemi alan polislerimizin de sorunları var. Çözüm CHP’dir. Ama sakın iktidarın polisi olmayın. Halkın polisi olun. Bu ülkede barış içinde kardeşçe huzur içinde yaşayacağız. Çetık kaşlı insanların sokaklarda gezmesini istemiyorum. Güler yüzle çalışmasını istiyorum. Kavga olmadan yeni bir süreci başlatmak istiyorum. 

HALKI SELAMLADI

Klıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Fatma Hürriyet Kaplan, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Turan Dumlu, Cuma Karavar, Tamer Solakoğlu, Ayhan Mutlu, Rasim Meriç, Asude Fırat Özkan, Kemal Nişancı ve Sabriye Gülşah Şahin, CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva, mevcut milletvekilleri Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan sahneye çıktı. Kılıçdaroğlu partilileri milletvekilleri ve adaylar ile birlikte selamlayarak karanfil attı. 


Murat Yoldaş/Ayşegül Kalaycı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
11 Yorum