1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kılıçdaroğlu Güneş’e “Sıkıldım, kalkalım” demiş
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu Güneş’e “Sıkıldım, kalkalım” demiş

A+A-

Öyle sanıyorum ki, Kocaeli eski Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş’in bu kentte arasının en iyi olduğu kişilerden biriyim. Sık sık arar, hatır sorar. CHP’nin ve Türkiye siyasetinin durumu, gidişatı hakkında karşılıklı konuşuruz.

Kendisi, bugüne kadar hiç kendi ağzından böyle bir şeyi ifade etmedi. Ama bu kentte pek çok sevmeyeni bulunan Prof. Dr. Hurşit Güneş’i ben Türk siyasetinin ve özellikle CHP’nin çok tıkandığı bir dönemde, CHP Genel Başkanlığı’na çok yakıştırıyorum. Her fırsatta bunu kendisine de söylüyorum, “Hadi Hocam bas düğmeye. CHP bu haliyle gitmiyor. Türkiye’nin sağlam muhalefete ihtiyacı var. Sana CHP Genel Başkanlığı yakışır” diyorum.

Prof. Güneş, bugüne kadar, “Ben CHP Genel Başkanlığı’na hazırlanıyorum” demedi. Ama bu yolda çalışmıyor da değil. Sürekli yurt gezileri yapıyor. Her ilde CHP örgütlerini ziyaret ediyor, nabız tutuyor, partililerle tanışmaya önem veriyor.  Önceki gün gazeteye uğradı. Yine uzun uzun konuştuk. Yaptığı yurt gezilerinden söz etti. Gittiği pek çok ilde CHP il başkanları tarafından karşılandığını anlattı. Eskişehir’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen karşılamış. Trakya’da CHP’li Belediye başkanları yere göğe sığdıramamış. Güneş, şunları söyledi:

“-Partide bir değişim isteği var. Ama CHP içinde çok fazla farklılıklar bulunuyor. Bugün itibariyle CHP’de Genel Başkan’a bayrak açmak, O’nu düşürmek mümkün görünmüyor. Ben Muharrem İnce gibi bir hareketin içinde olamam. Ülkeyi geziyorum. Partililerle görüşüyorum. Doğru zamanlama yapmamız lazım. Ama işlerin iyi gittiğini söyleyebilirim.”

Güneş’e göre, hem Kılıçdaroğlu hem Bahçeli, muhalefet yapmıyor, tam tersine AK Parti iktidarına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fayda sağlıyorlar. Güneş, “Ben muhalefet olmak için, CHP oylarını yüzde 25’den yüzde 28-30’a çıkartmak için göreve talip olmam. Ben CHP’yi iktidarda görmek istiyorum. Bu ülkeye hizmet etmek istiyorum. Benim partim iktidara gelsin, ben Başbakan olmayayım. Önemli olan Türkiye’nin geleceğini kurtarmak. Bunun için de elimden geleni yapacağım.” dedi.

GENEL BAŞKAN’LA BİR ANI

Hurşit Güneş’e, 7 Haziran ve 1 Kasım Seçimleri’nde yeniden aday gösterilmemesi çok koymuş. Bunu her fırsatta söylüyor. Güneş, “Ben neden aday yapılmadım” demiyor. CHP Genel Başkanı’nın Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde adaylarını ön seçimle belirlerken, Kocaeli’de neden ön seçim yapmadığını sorguluyor. Güneş, bu aday belirleme yönteminin kendisine yönelik bir hak gaspı olduğunu da her yerde söylüyor.

Gerektiği zaman Genel Başkan Kalıçdaroğlu ile görüştüğünü anlattı. Bir süre önce parti genel merkezinde baş başa 40 dakika süren bir görüşme yapmışlar. Prof. Güneş şöyle anlattı:

“-Sayın Genel Başkanla Türkiye’nin durumunu, ekonomiyi, dış politikayı, terörü konuştuk. Genel Başkan’ın odasında karşılıklı sandalyelerde oturuyorduk. Ben konuyu, Kocaeli’de neden ön seçim yapmadığına getirdim. Sayın Genel Başkan’a açıkça sordum:

Ben milletvekiliyken başarılı değil miydim?. Siz parti adına en önemli konuşmaları Meclis’te bana vermediniz mi?. Demek ki başarılıydım ki, partinin en önemli görevlerine beni seçtiniz. Genel Başkan, kesinlikle milletvekili olarak başarılı olduğumu söyledi. Sonra, “Efendim, sizce ben seçim bölgem Kocaeli’de sevilmiyor muydum?” diye sordum. “Bu nedenle mi ön seçim yaptırmadınız, beni aday göstermediniz diye de devam ettim.”

Prof. Güneş, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu son soru üzerine tavrını şöyle anlattı:

“-Kemal Bey, oturduğu koltukta, şöyle bir sağa, bir sola baktı. Ellerini ovuşturdu. Başını kaldırdı, bana baktı, “Sıkıldım, artık kalkalım” dedi.”

Kılıçdaroğlu ile Prof. Güneş arasındaki son görüşme bu şekilde bitmiş. Gerçekten de 7 Haziran ve 1 Kasım Seçimleri döneminde, CHP’nin Kocaeli’de ön seçim yapmamasının, ön seçim yapmadıktan sonra da bir önceki dönemin  başarılı milletvekili Prof. Hurşit Güneş’i aday göstermemesinin Genel Başkan açısından mantıklı bir izahı yoktur.

………….

Benim hayal kurduğumu, olmayacak bir iddianın peşinden gittiğimi düşünebilirsiniz. Gerçekten yanılıyor da olabilirim. Ama Türkiye siyasetinde muhalefet açısından bu büyük açmaz devam ederken, çok uzak olmayan bir vadede, MHP’nin başına Meral Akşener’in, CHP’nin başına Prof. Dr. Hurşit Güneş’in geleceğine inanıyorum. Daha doğrusu, bunu çok temenni ediyorum.

Düşünsenize, Türkiye’nin en büyük partilerinin birinde CHP’de, Kandıra Çarşı Mahallesi delegesi Prof. Dr. Hurşit Güneş.. MHP’nin başında Gündoğdulu Meral Akşener.. Haydi, hayallerimizi büyültelim, genişletelim. AK Parti’nin, ya da olası bir merkez sağ partinin başında da Derince Çınarlı’dan Nihat Ergün..

Bu ülke ve bu kent, kim bilir nasıl hızla büyük ve gelişirdi değil mi? 

İnsanlık adına büyük acı, büyük bir utanç

İster ülkemizde, ister dünyanın herhangi bir yerinde. Masum insanların canına kast eden her türlü terör eylemi, insanlık adına büyük bir utançtır.

Önceki gece, Fransa’nın Nice Kenti’nde, belki de terör çılgınlığının en korkunç örneklerinden biri yaşandı. Fransızlar, ulusal bayram döneminde ülkelerine yönelik bir eylemden kaygı duyuyorlardı. Bu gerekçe ile Türkiye’deki konsolosluklarını kapattılar. Ama ülkede üstelik “sıkıyönetim” kuralları uygulanıyor olmasına rağmen, Nice’deki bu korkunç terör saldırısını önleyemediler.

İnsanlar, ulusal bayramı kutlamak, havai fişekleri izlemek için toplanmış. Büyük bölümü çocuklar. Bir terörist, kiraladığı büyük bir TIR ile binlerce kişinin arasına dalıyor. 2 kilometre boyunca hiç hız kesmeden ilerleyen TIR, önüne gelen herkesi eziyor. Nice sokaklarında parçalanmış, üzerinden TIR geçmiş insan, çocuk cesetleri.

Böyle bir vahşetin herhangi bir amaç veya hedefle izahı mümkün olabilir mi?.. Böyle bir katliamın dinle, imanla izahı  olabilir mi?.. Nice’deki korkunç terör eylemini duyunca gerçekten çok üzüldüm. Bu son olay, Fransa başta olmak üzere, bütün Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların durumunu da daha sıkıntılı hale sokacaktır. Bütün dünya, bu acımasız teröre karşı kesinlikle birlik olmalı, birlikte savaşmalıdır. Nice’deki katliamda ölü sayısının üç haneli rakamlara ulaşması mümkün. Bu korkunç ve insanlık dışı terörü lanetliyorum. 

Prof. Çakır ile KOÜ sohbeti

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır ile tanışıklığımız birkaç yıl öncesine gider. Sezer Hoca’nın Rektörlüğü döneminde, KOÜ’de Mühendislik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı’ydı. Sessiz, sakin, işini yapan, ortalıkta pek fazla gözükmek istemeyen bir akademisyendir. Bir ara, siyasete merak sardı. Kendisine yakın gördüğü  AK Partiden, Başiskele Belediyesi için aday adayı oldu. Aday göstermediler, kırılmadı.

Prof. Dr. Sadettin Hülagü KOÜ Rektörlüğü’ne atanınca, Prof. Çakır’ı Rektör Yardımcısı yaptı. Siyasi görüşü bellidir. Ama adil adamdır Prof. Çakır. Düzgün adamdır. Geçen gün gazeteye ziyarete geldi. İki dost olarak sohbet ettik. Önce Hoca sordu, “Üniversite dışarıdan nasıl görünüyor?”.

“Bize bir kamu kurumundan fazla şikayet gelmiyorsa, işler iyi gidiyor demektir” dedim. Prof. Çakır KOÜ’nün çok büyüdüğünden yakındı. İçeride bazı konularda direnç gösterildiğini söyledi. Çakır Hoca,  ağırlıklı olarak KOÜ’deki akademisyenlerin yurt dışı bilimsel toplantılara, çalışmalarına katılımları ile ilgileniyor. Bana, “Akademisyenler bildirisinde imzası olan hocaların yurt dışı toplantılarına katılmalarını sınırladım. Gerekçe olarak da açık açık söz konusu bildiriyi işaret ettim. İdare Mahkemesi’ne dava açıp, itiraz ettiler. Ama mahkeme bize hak verdi” dedi.

KOÜ’nün önümüzdeki dönem için öğrenci kontenjanları YÖK tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacak. Prof. Çakır, okula çok fazla yeni öğrenci alınmasından yana olmadıklarını söyledi, “YÖK’ten nasıl kontenjanlar gelecek biz de merak ediyoruz” dedi. Rektör Prof. Dr. Hülagu ile uyumlu çalışma içinde olduklarını anlattı, “Rektörümüzün Cumhurbaşkanı ile olan yakın ilişkisi, Kocaeli Üniversitesi’ne büyük faydalar sağlıyor. Bu sayede gelen katkılarla, borçlar ödendi. Yeni poliklinik binası için proje hazırlandı. Yakında ihaleye çıkacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

KOÜ yönetiminin bir önemli hedefi daha var. Gölcük’teki mevcut Teknopark’ı büyütmek istiyorlar. Bu konuda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde Fikri Işık’tan söz alınmış. Yakında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni Bakanı ile bu konuyu görüşeceklerini, Teknopark için daha iyi binanın projelerini hazırladıklarını anlattı.

KOÜ, ilimizde tartışmasız en önemli kurumlardan biri. KOÜ’yü yönetmek çok kolay bir iş değil. Bu kurumu korumak,  yöneten insanları yıpratmak yerine onlara destek vermek de hepimizin sorumluluğu olsa gerektir. Benim tanıdığım kadarıyla Rektör Prof. Dr. Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çakır güvenilir, iyi ve çalışkan insanlardır. KOÜ’nün önümüzdeki dönemlerde önemli hamleler yapacağına ve Türkiye’deki üniversiteler içindeki yerini daha yukarılara taşıyacağına inanıyorum. 

Karamürsel evlerinin daha iyi tanıtılması lazım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konut’un Karamürsel Dereköy mevkiinde yaptırdığı Gazanferkent Projesi’ndeki evleri inşaatlar 2009 yılında bitmesine rağmen satamamıştı. Şimdi, Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla birlikte Karamürsel bölgesinde emlak piyasası hareketlenince, Büyükşehir elinde kalan 77 daireyi satışa çıkarttı.

Gazanferkent Sitesi, öyle çok cazip bir site değil. Konutların inşaatında işçilik kötü. Yıllardır boş duran evlerde, bloklarda yıpranma da olmuş. Ama Dereköy’deki konutların manzarası, konumu çok güzel. Büyükşehir satışa çıkarttığı 77 konut için belirlediği başlangıç fiyatlarını abartmamış. 101 bin TL’ye (2+1) , 290 bin TL‘ye (3+1) konut var. Ama önceki gün yapılan ihalede sadece 3 konut satılabildi.

Büyükşehir’in, ilk ihaleye beklenen katılım olmadı diye, konut fiyatlarını düşürmemesini tavsiye ederim. Gazanferkent Sitesi’ndeki 77 konut için,  daha geniş çaplı bir duyuruya ihtiyaç var. Önce, bu sitedeki bloklar, konutlar elden geçirilmeli, hatalar düzeltilmeli. Daha sonra, sadece ilimizde değil, İstanbul, Adapazarı, Yalova’da da tanıtım yapılmalı. Bu siteden ev almayı düşünen insanların, gidip o sitedeki boş daireleri incelemelerine olanak sağlanmalı.

Gazanferkent Sitesi’ndeki 77 dairenin satış ihalesi çok paldır küldür yapıldı. Yeterince duyurulmadı. Konut almayı düşünen insanlara gidip evleri görme şansı tanınmadı. Site elden geçirilir, yüzme havuzu başta olmak üzere eksikleri tamamlanırsa, Büyükşehir Belediyesi’nin bu elde kalan daireleri çok rahat satabileceğine inanıyorum. 

Bugün ve yarın plajlar dolacak

Meteoroloji günler öncesinden uyardı. Bu hafta sonu bölgemizde hava çok sıcak olacak. Özellikle bugün bu yılın en sıcak günü olacak. Hava sıcaklığının gölgede 40 dereceye ulaşması, yüzde 90 seviyesindeki nemle birlikte insan vücudunun bunaltıcı sıcaklık hissedeceği belirtiliyor.

Kuşkusuz bu bunaltıcı hava, hafta sonu tatiline de rastlayınca, ilimizdeki plajlar, sahiller de alabildiğine dolacaktır. Büyükşehir Belediyesi kurtarma ekiplerinin özellikle Karadeniz sahillerinde çok dikkatli, çok uyanık olunması gerekir.

KANDIRA YOLU’NDA DENETİM YAPIN

Tabii, önemli bir konu da trafik. Özellikle Kandıra Yolu bugün ve yarın çok hareketli olacaktır. Kandıra Yolu, bu trafik potansiyelini karşılayabilecek kapasiteye sahip. Ama yolda mutlaka denetim olmalı. Kandıra Yolu’ndan jandarma sorumlu. Jandarma Trafik ekipleri, mutlaka hatalı sollama ve aşırı hız konusunda denetim yapmalıdır. Öyle yüzmeye giden insanların içinde bulunduğu her aracı durdurmak, kimlik kontrolü yapmaktan söz etmiyorum. Ama yolun düz çizgili, “sollama yasaklı” bölgelerinde, meskun mahallerde kural ihlali yapanların mutlaka tespit edilip, cezalandırılması lazım. Kandıra Yolu’nda kural ihlali konusunda caydırıcılık sağlanabilirse, kazalar da kesinlikle azalacaktır. 

Bu yazı toplam 4099 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.