1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: 'Hükümeti kurmak...'
Kılıçdaroğlu: 'Hükümeti kurmak...'

Kılıçdaroğlu: 'Hükümeti kurmak...'

CHP lideri Kılıçdaroğlu,seçim sonuçlarına değinip partisinin ilkelerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, ''Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu.Ve asıl görev, hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor'' dedi.

A+A-
Seçimden sonra ilk kez kameralrın karşında açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları kaydetti.

TÜRKİYE VE DEMOKRASİMİZ KAZANDI

Bu seçimler sonrası Türkiye kazandı, demokrasimiz kazandı. Bu vesileyle sandığa gidip oy veren bütün yurttaşlarımıza içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Demokrasimizi güçlendirdikleri için.  Geleceğe umutla bakıyoruz beklentisini güçlendirdikleri için.
Kuşkusuz örgütlerimize de teşekkür ediyoruz. Yorulmadan çalışan örgütlerimize. Onlar yorgunluğu hiç düşünmeden çalıştılar. Bütün örgütlerimize içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabii asıl teşekkürümüz STK’lara. Onlar hiçbir beklenti içinde olmaksızın, demokrasi kazansın, seçimler şaibeli bir ortamda olmasın diye günün 24 saatini çalışarak geçirdiler. Sandık başlarında durdular. Bazen aç susuz ama çalıştılar. Katkı veren STK’lara teşekkür ediyoruz. Onları demokrasimizin güvencesi olarak görüyoruz.
SEÇİM KOŞULLARI EŞİT DEĞİLDİ
Bu seçimin bir özelliği eşit olmayan koşullarda gerçekleşmesiydi. Benzer tabloyu 1980 sonrası yapılan seçimlerde de görüştük.
İkinci önemli husus, halkımız hiçbir kişiye, zümreye, aileye imtiyaz sağlanamaz demiştir. Üçüncü özelliği, 12 Eylül darbe hukukuna önemli bir darbeyi indirmiş olmasıdır. Yüzde 10 barajını çekip atmış olmasıdır.
PARTİ DEĞİL ÜLKE ÇIKARI ÖNEMLİ
Seçim atmosferimizden çıktık. Duygularımızla değil, aklımızla hareket etmek zorundayız. Kendimizi, partimizi değil Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Bu çerçevede akılla hareket etmek zorundayız. Devlet, kinle yönetilmez. Biz eğer iktidar olma yolunda önemli adımlar atacaksak, aklımızla mantığımızla hareket etmek zorundayız. Bu bağlamda hiçbir partiyi ve o partiye oy veren yurttaşlarımızı yok sayamayız, yok saymamalıyız.
Eğer siz bir partiyi ve yurttaşları yok sayarsanız demokrasiye olan inancı sarsmış olursunuz. Halkın her kesimi elbette ki istediği partiye oy verecektir. Ama sonuç, hepimizin kabulü olması gerekir. Bu halka duyduğumuz güvenin de bir sonucudur. Eğer tasada ve kıvançta beraber olacaksak, ülkenin çıkarlarını savunacaksak, hiç kimseyi ötekileştirmememiz gerekiyor.
HÜKÜMET KURMA GÖREVİ YÜZDE 60'LIK BLOKA DÜŞÜYOR
Eğer biz toplumun her kesimini kucaklar ve sıcak mesajlar verirsek, ülkede barışın temsili açısından da çok önemli adımları atmış oluruz. Seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Toplumun ortaya koyduğu bir denge. Bütün partilerin bu dengeyi gözardı etmemesi gerekiyor. Ve asıl görev, hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloka düşüyor. Eğer toplumun beklentilerine uygun, onları yok saymayan iradeyi ortaya koymak istiyorsak, 60’lık grubun yada kitlenin beklentilerine uygun bir hükümet kurmak durumundayız.
Daha önce de söyledim, ön yargılarımızla değil aklımızla siyasete bakmak zorundayız. Duygulardan arınmak zorundayız. Bir sonraki seçimi değil Türkiye’yi düşünmek zorundayız. Bir sonraki seçime göre bugünden çalışırsak, demokrasiye yazık etmiş oluruz. Kısır tartışmaların içinden siyaseti çıkarmamız gerekiyor.
Koalisyon tartışmalarının da eski alışkanlıklardan kalan bir anlayışla sürdüğünü görüyorum. Üzülerek izliyorum. Kim kiminle koalisyon kuracak… Bakın ilkeler ve öncelikler konuşulmuyor. Bu 1980 öncesi Türkiye’yi kısır tartışmaların içine çeken bir görüştür, eğilimdir. Siyasetin bu dar kısır alandan çıkması lazım. Eğer biz Türkiye’nin çıkarlarını savunacaksak önce ilkelerimizi ortaya koymak zorundayız. Kim o ilkelere evet diyecektir, o zaman oturulup kim kiminle koalisyon yapacak tartışması daha sağlıklı zemine oturmuş olacaktır.
ÖNEMLİ OLAN KİMLERİN KOALİSYONU DEĞİL, İLKELER
Önemli olan kimlerin koalisyonu değil, koalisyon hangi ilkelerden yola çıkılarak inşa edilecektir? Asıl bunun üzerinde durmamız gerekiyor. 

Örggütülü ödeneği Başbakan kullanır. Yeni bir dış politikaya ihtiyacımız var.  Türkiye saygın bir ülke konumunda olmalıdır. Bunu ancak ve ankcak CHP yapar.

“GİZLİ KAPAKLI OLMAKSI ŞIK DEĞİLDİR"
Koalisyon görüşmelerinin devam ettiği süreçte kendisinin bir numaralı aktör olarak çıkması kabul edemez. Görüşmelerin yapacağı kişi görevlendirdiği kişidir. Koalisyon görüşmelerinin gizli kapaklı olması da şık değildir. Açık ve net düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ülkenin çıkarları her şeyin üzerindedir.  Örtülü ödeneği bir kişi kullanır.Kullanan başbakandır. Yeni dış politikaya ihtiyacımız var.
Hiçbir meydan gençlere yasaklanmamalıdır. gençler enerjilerini meydanlarda boşaltacak. konuşan ve öğreten Türkiye, gelişen Türkiye. Gençleri potansiyel suçlu olarak değil, ülkenin umudu olarak gören anlayış olmalı.
Türkiye'de yasaklar var. Yasakları azalan insan haklarına saygı duyan, özgürlük alanını genişleten bir Türkiye istiyoruz. Konuşmayan değil, konuşan, öğreten Türkiye var.
Medya özgürlüğü olmazsa olmaz koşullarımızdandır.  TRT Genel Müdürü siyasal iktidarın keyfine göre atanmamalıduır. Yeri geldiğinde iktidarı eleştirme özgürlüğüne sahip olmalıdır.
Vergi denetimler, siyasal araç olarak kullanılmamalıdır. Vergi denetimi elamanı siyasi iktidarın sopası olmalıdır.
TBMM'de kesin hesap komisyonu kurulmalıdır. Çağdaş anayasaya ihtiyacımız var. Özgürlükçü anayasaya ihtiyacımız var.
Yargıyı tarfsız ve bağımsız kılmalıyız. Bakan ve onun müsteşarı kurumlarda görev yapmamalıdır. Yargı denetimden uzak olmamalıdır. Demokrasilerde denetim dışı kalan organ olmamalıdır.
Yolsuzluklara hesaplaşmamız gerekiyor. çalıp çırpanları artık bu ülkede konuşmaya yüzlerinin olmaması lazım. Ar damarı çatlamış siyaset istemiyoruz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.