1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KILIÇDAROĞLU, YAPICI MUHALEFET; ŞİKÂYET YA DA YIKICI MUHALEFET!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KILIÇDAROĞLU, YAPICI MUHALEFET; ŞİKÂYET YA DA YIKICI MUHALEFET!

A+A-

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin Genel Başkanıdır. İktidara gelmek adına hükûmeti eleştirmesi, etkinlikler düzenleyerek bir takım önerilerde bulunması ve hatta “Adalet Yürüyüşü” yapması en doğal hakkıdır. Lakin, Türkiye’yi Almanya ya da benzeri bir takım yabancı ülkelere şikayet etmesi, Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığını, yatırım yapılması için uygun bir ülke olmadığı mealinde bir takım sözler sarf etmesi kesinlikle kabul edilebilir bir davranış değildir.

Bakınız, basına yansıyan Sayın Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’yi dış güçlere şikâyet etmesi, muhalefetten ziyade; ihanetin belirtisidir. Bildiğiniz gibi, bu Sayın Kılıçdaroğlu’nun ilk vukuatı değil. Daha önce de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD, Çin, İngiltere ve Belçika'ya da Türkiye’yi şikâyet etmişti. Şimdi ise, Almanya'ya Türkiye'yi şikâyet ediyor... Tarihin en büyük projesinin atıldığı ve Almanya'nın kıskandığı günde bile Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a karşı destek istemesi manidardır.

Yeni Türkiye'yi görmemekte ısrarlı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Essen kentinde Grugahalle Salonu'nda konuştu. Başbakan Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta 20 bin kişilik Lanxess Arena Spor Salonu'ndaki gibi bir salon yerine; 2 bin kişilik salonu tercih eden Kılıçdaroğlu, bir kez daha Türkiye'yi yurt dışına şikayet etti. Yukarıda da ifade ettiğim gibi daha önce de ABD, Çin, İngiltere ve Belçika'ya da Türkiye ile zamanın Başbakanı Erdoğan'ı şikayet eden hatta bu yüzden birçok kez tepki alan Kılıçdaroğlu, yine aynı yönteme başvurdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli projelerinden biri olan 3. Havalimanı'nın temelinin atıldığı ve Almanlar'ın kıskandığı saatlerde, Grugahalle Salonu'nda konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını yadırgadığımı ve toplumun kahir ekseriyeti tarafından da yadırgandığını ifade etmek isterim. 

Peki, ne dedi Sayın Kılıçdaroğlu?

İşte, Türkiye’yi şikâyet eden o talihsiz açıklamaları!:

“ASLA KORKMAK YOK
Türkiye 3. sınıf demokrasiye layık bir ülke değildir. Almanya, Fransa, İngiltere ve Japonya'da olan 1. sınıf demokrasiye, Türkiye halkı da layıktır... Türkiye'de medya özgür değil. 1 yıl öncesine kadar hapisteki gazeteci sayısı 105'ti. Bu hiçbir Avrupa ülkesinde görülmeyen bir şey. Bizim yaşadığımız koşullar sizinkilerden çok farklı. Türkiye'de demokrasi ve özgürlük mücadelesi veriyoruz. Bu konuda destek istiyoruz. Benim ailemin, yakınlarımın ve özgür gazetecilerin telefonları dinleniyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, yılmayacağız, korkmayacağız... Onlar sanıyor ki, baskı kurunca CHP korkacak. Bizim genlerimizde Kuvayı Milliye ruhu yatar, hiç kimseye boyun eğmeyiz biz.
İktidarda olanlar 'ülkeye ileri demokrasiyi getirdik' diyorlar. Boynuna poşu takan öğrenci hapse atılıyor, 14 yaşındaki çocuk seçim meydanlarında terörist diye yuhalatılıyor ve buna demokrasi deniyor. Demokratikleşmenin yolu önce 12 Eylül darbe yasalarını değiştirmekle başlar. Eğer siz bu yasaların arkasında saklanıyorsanız sizden demokrat olmaz. Size namus sözüm, CHP iktidarında 12 Eylül'de çıkan bütün darbe yasalarını alaşağı edeceğiz”
Kılıçdaroğlu, Çankaya konusunda da açıklamalarda bulundu: “Köşk için Cumhurbaşkanı'nın nitelikleri ne olmalı? Hukukun üstünlüğüne, yargının tarafsızlığına, kadın eşitliğine inanan, bireysel hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yana olan; bilgi birikimiyle, zerafetiyle, konuşmasıyla Türkiye'yi temsil edecek biri. Öfke dilini değil barışın dilini konuşacak biri. Herkes bir kez daha şapkasını önüne koysun ve düşünsün”
Şimdi değerli dostlar, yazımın başında da ifa ettiğim gibi, eleştiri muhalefetin en doğal hakkı. Ama ülkesini yabancı ülkelere şikâyet etmesi, işte kabul edilemez olan da budur. Yoksa, eleştirilerine bir lafım yok. Muhalefettir, görevini yapıyor, der geçerim. Ama bu, eleştiri değilİ ihanettir.  
Umarım, akl-i selim sahibi necip milletimiz bu ihanetin farkına varır ve her zaman olduğu gibi, yine gerekeni yapar. 
                                           


 

Bu yazı toplam 1753 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.