1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kılıçdaroğlu’ndan ilk somut vaat
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’ndan ilk somut vaat

A+A-
Demokrasi ile yönetilen ülkelerde seçime gidilirken, siyaset yelpazesinin farklı yerlerindeki partiler birbirleri ile yarışırlar. Siyasette yelpaze çok geniştir. Muhafazakar, ırkçı, milliyetçi, liberal, solcu, sosyalist, komünist daha pek çok şekilde ifade edilebilecek çizgide partiler yarışabilir. Her siyasi çizgideki partinin kemikleşmiş bir grup seçmeni vardır. Adaylar, o seçim dönemindeki vaatler ne olursa olsun, partinin kemikleşmiş tabanı yine partisine oyunu verir. 
Ancak, her seçim döneminin seçime giden toplum için özel koşulları da vardır.  Hatırlayın 2002 yılı kasım ayındaki genel seçimleri.. Türkiye büyük bir ekonomik kriz içindeydi. İşsizlik patlamıştı. Esnaf, Başbakan’ın yoluna yazar kasasını fırlatıp atmıştı. 
Türkiye borçluydu, itibarsızdı. Bir Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Amblemi Ampul olan Adalet ve Kalkınma Partisi  (AKP), ilk kez genel seçime katılıyordu. Erdoğan insanlara  “Yolsuzlukla mücadele” sözü verdi. Sağlam ekonomi, yatırım, istihdam sözü verdi. “İtibarlı Türkiye” olacak dedi. Demokratik açılımlar, başörtüsü sorunu, Kürt toplumu ile barış, sonraki seçimlerin vaatleriydi. Erdoğan’ın partisi, 2002 seçimlerinde tek başına iktidara geldi.
……………
AKP’nin 12 yılı aşan iktidarı döneminde Türkiye’de önemli değişiklikler yaşandı. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, haberleşmede gerçekleşen gelişmeleri, Türkiye’nin zenginleşmesini,  Türkiye’nin ekonomisindeki iyileşmeyi inkar eden, günaha girer. Ama bugün hala Türkiye’de çok ezilen, çok geniş bir yoksul kesim var. Hepsine kömür dağıtmak, makarna dağıtmak yetmiyor.. Bu seçimler öncesinde özellikle bu ezilen yoksul kesimlere, doğrudan ceplerini ilgilendirecek yeni sözler vermek gerekiyor. 
Yakın zaman önce Yunanistan’da yapılan seçimleri kendisinin “Ateist”(dinsiz) olduğunu da ilan eden Cipras böyle kazandı. Avrupa Birliği’ne kafa tuttu, “Borçları ödemeyeceğim. Gerekirse, Euro’dan ülkeyi çıkartacağım” dedi. Borçları nedeniyle Yunanistan’ı sıkıştıran Almanya Başbakanı Merkel’e kafa tuttu. 
Cipras, büyük sürpriz yaptı, seçimi kazandı. Şimdi, seçim öncesi söylediklerinin bir kısmını unutmuş görünüyor. Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalmaya devam edeceğini söyleyip, Merkel’le kol kola girebiliyor. Ama seçimi kazandı. Başbakan oldu. 
………..
7 Haziran seçimlerine gidilirken, Türkiye’nin gündeminde de önemli konular var. Ayyuka çıkan yolsuzluk iddiaları var. Barış süreci, yöntemi var. Suriye’de Esad mı kalsın, IŞİD mi gelsin konusu var. İç güvenlik yasası, özgürlükler, demokratik açılım konuları var.. 
Ama hepsinden önemlisi, vatandaşın cebidir. Vatandaşın ekonomisidir. İşsizliktir.. Siyaset yapanların, ülkeyi yönetenlerin bu konularda halkın önüne somut vaatler koyması gerekir. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de-hatta belki dünyada- en çok eleştirilen, üzerine ısrarla “Bu adam seçim kazanamaz. Bu adam ülkeyi yönetemez” yaftası vurulmak istenen bir siyasi lider. Dürüst bir siyasetçi olduğu konusunda kimsenin pek fazla kuşkusu yok. Ama ısrarla, “Sadece mevcut hükümeti eleştiriyor. Kendisi iktidara gelirse ne yapacak?.Hangi projeleri var?. Kadrosu kimlerden oluşuyor. CHP iktidara gelse, Kılıçdaroğlu bu ülkeyi nasıl yönetecek?” sorularına hep muhatap oluyor. 
Kılıçdaroğlu, geçen salı günü partisinin grup toplantısında yine uzun uzun mevcut hükümeti eleştirdi. Cumhurbaşkanından girdi, Ankara Belediye Başkanından çıktı. Söyledikleri doğruydu yanlıştı, haklıydı, haksızdı çok fazla bir şey ifade etmiyordu. Çünkü, söylediklerinde yeni bir şey yoktu. Halk zaten bunları biliyordu. Bu kriterlere göre oy verecek seçmenin kararı kafasında yer etmişti. Kılıçdaroğlu, grup toplantısının sonlarında, önündeki dosyanın içinden bir noter onaylı kağıt çıkarttı:
“-Ben Başbakan olursam, yılda iki kez, Ramazan başlangıcında ve Kurban Bayramında bütün emeklilere birer maaş ikramiye vereceğim” dedi. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da halkın büyük bölümünün kendisine çok fazla güvenmediğini, verdiği sözü tutup tutmayacağı konusunda tereddütler olduğunu biliyor. Bu nedenle olsa gerek, elindeki noter kağıdını da salladı:
“-Emekliye yılda iki maaş ikramiye sözümü notere onaylattım. Eğer Başbakan olur da bu sözümü tutmazsam,  bütün siyasi görevlerimden istifa edecek, siyasi bırakacağım. Bunu taahhüt ediyorum” dedi. 
…………
Din iman, özgürlük, barış, hatta genel güvenlik huzur falan elbette bizim ülkemiz siyasetinde önemlidir. Ama en önemlisi, vatandaşın cebine girecek paradır. Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinde oy kullanacak seçmen sayısı 52 milyonun üzerinde.  Hiç kuşkusuz emeklilerin tamamı  seçmen.. Sadece emekli maaşı ile geçinmek zorunda olan ülkemiz emeklilerinin tamamı sıkıntılı. AKP iktidarı döneminde kişi başına gelir yükseldi, sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştı ve kuşkusuz geçmişe göre çok ucuzladı. Ama emekli maaşları yeterli seviyede yükselmedi. Emekliler, ülkenin gelir pastasından hak ettikleri payı alamadılar. 
Bu ülkenin ekonomisinin ulaştığı noktada, bu ülkenin emeklilerine yılda iki kez birer maaş ikramiye vermek hiç zor iş değildir. Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerine giderken “Çılgın projeler” açıklamadı. Boğaz’a 4 ncü köprü, 3 ncü kanal, boğazın altından 4 katlı tünel sözü vermedi. Yılda 2 kez emekliye birer maaş ikramiye vaat etti. Biri Ramazan başında. İkincisi Kurban Bayramı öncesinde. Yani, yıl içinde yaklaşık 3 ay ara ile emekli iki kez ikramiye alacak. Cebi para görecek. Varsa, borçlarını kapatacak. Ufak tefek eksiklerini giderecek. 
Bu önemli bir vaattir. Hemen toplumdaki etkisini gösterdiğini de görmezlikten gelemeyiz. Siyaset, 7 Haziran seçimleri öncesi halkın önüne bu tür somut vaatlerle çıkmalıdır. Umarım, Başbakan Davutoğlu, şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın izinden gitmez, 
7 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’de yıllar sonra yeniden siyasi parti liderlerini birlikte televizyon programlarında izleriz. Kılıçdaroğlu ve CHP 7 Haziran öncesi  “Aile sigortası” projesini kapsamlı olarak açıklayacak. Müteahhit işçilerine, bütün çalışanlara, memurlara, esnafa, sanayiciye; aynı emeklilere yaptığı gibi somut vaatlerde bulunacak. Bu seçim döneminde vatandaş cebine bakacak. Cebine girecek paraya bakacak. Bu açıdan bakıldığında, “Emekliye iki maaş ikramiye. İşte size noter tasdikli sözümdür” çıkışını yapan CHP Genel Başkanının “Kedi olalı bir fare yakaladığını” düşünüyorum.
Bu yazı toplam 324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum