1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kılıçdaroğlu’nu ilimize çağırsaydık
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nu ilimize çağırsaydık

A+A-
Aslında zaman geçtikçe, insana daha da ağır geliyor.. CHP yönetimi, Kocaeli’de adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı almıştı. 
CHP, eğer AKP ve MHP gibi, 81 ilin tamamında, bütün seçim bölgelerinde adaylarını merkez yoklaması ile belirleyeceğini açıklasaydı,  bu karar bu kadar ağır gelmezdi. Elbette CHP genel merkezinin merkez yoklaması kararını hiç içine sindiremeyenler olduğu gibi, ön seçim yapılsa hiç şansı bulunmadığını bilerek bu karar üzerine aday adayı olan ve umutla listeyi bekleyenler de var. 
CHP’nin Kocaeli’de merkez yoklaması kararını almasının, yerel siyaset aktörleri ile ilgilendirilmesini çok doğru bulmuyorum. Evet, bu karar açıklandığında, partinin il ve ilçe örgütleri dik durmamıştır. Parti büyüklerinin çoğu, sessiz kalmayı tercih etmiş, sadece bu kararın tamamen kendilerine yönelik olduğunu düşünen Sirmen ile Erenkaya tepkilerini kamuoyu önünde açıkça ortaya koymuşlardır. 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’yi çok yakından tanıyan bir lider. Nasıl ki Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimizde, özellikle Yuvacık bölgesinde aile bağlarının bulunduğu kişiler, çok güvendiği, inandığı her fırsatta fikir aldığı insanlar varsa ve Erdoğan bu kentin siyasi yapısını ölçmekte hiç zorlanmıyorsa; Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ilimizde özellikle Derince bölgesinde aile bağlarının bulunduğu kişiler yaşıyor. Kılıçdaroğlu’nun bu kentte zaman zaman fikir aldığı, danıştığı aktif siyaset dışı önemli isimlerin olduğu da biliniyor. CHP Genel Başkanı’nın Kocaeli gibi bir kenti, merkez yoklaması ile aday belirlenecek 30 kadar ilin arasına koyması, bence tamamen kendi kararıdır.  30 Mart yerel seçimlerinde bu kentten çıkan 13-0’lık ağır hezimetle yaşadığı derin hayal kırıklığının bir sonucudur. 
Evet, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kendisini ziyaret eden partililere her fırsatta “Ön seçim” sözü vermiştir. Ama bence, 31 Mart 2014 günü sabahı Kılıçdaroğlu, “Ben partinin başında kalırsam, daha da Kocaeli’de ön seçim yapmam” diye kesin kararını almıştı. 
Bu açıdan bakıldığında da Kılıçdaroğlu’nun çok haksız olduğu söylenemez. 
……….
30 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP ilimizdeki bütün belediye başkan adaylarının, bütün meclis üyelerinin ön seçimle belirlenmesi kararını almıştı. Bir yerel seçimde önseçimi göze almak, genel seçimde bunu yapmaya göre çok daha cesur, çok daha yüksek riskler içeren bir karardır. Kılıçdaroğlu, o dönem örgüte güvendi, ön seçim kararı aldı. Sonra ön seçim tarihi yaklaşırken, İzmit’te pişman oldu. İzmit’te ön seçimi iptal etmek istedi. Hatta, Kılıçdaroğlu’nun o dönemde, Kocaeli milletvekili Kaplan’ı görevlendirip, İzmit’ten aday adayı olan Sefa Sirmen’i adaylıktan çekilmek konusunda ikna etmeye çalıştığı biliniyor. Sirmen İzmit adaylığından çekilmedi, Kılıçdaroğlu İzmit’te ön seçimi iptal edip, merkez yoklaması kararı aldı.
CHP’de birileri Kılıçdaroğlu’nun bu kararını, o dönemde de Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’ın üzerine yıkmak istediler. Oysa tam tersine, İzmit’te ön seçim kararından dönülmemiş olmasının mimarları Güneş ile Kuşkan’dı. O dönemde bu tavrı hiç takdir etmeyenlerin, şimdi 7 Haziran seçimleri için merkez yoklaması kararı çıktı diye Güneş ve Kuşkan’a insafsızca yüklenmesi, en azından siyasi ahlak açısından ne kadar doğru olabilir?
Kılıçdaroğlu, 30 Mart’ta Kocaeli’de yanıldığını, yanıltıldığını gördü. 13-0 çok ağır bir hezimetti. Türkiye’de sınırları içindeki yerel yönetimlerin tamamını AKP’ye veren 
3 vilayetten biri bizim ilimiz olmuştu. Üstelik, o seçimlerde bütün belediye başkanı ve bütün belediye meclisi adaylarının tamamını ön seçimle belirleyen tek il de Kocaeli’ydi. 
Siz genel başkan olsanız, önünüze böyle bir tablo gelse, bu tabloyu yaratan kenti cezalandırmaz mısınız?.. Kılıçdaroğlu’nun da böyle düşündüğünü tahmin ediyorum. “Bu Kocaeli örgütü, Kocaeli’deki partililer ön seçimi beceremiyorlar. O halde, bu kentin milletvekili adaylarını oturup ben belirlerim” demez misiniz?..
Tablo böyle çıktı diye, sadece o dönemde parti örgütlerini suçlamak da kolaycılıktır.  
30 Mart’taki bu tablodan, ilimizdeki bütün CHP üyeleri, bu şehirde “Ben CHP’liyim” diye dolaşan herkes suçludur. Şu soruya samimi yanıt kaç kişi verebilir:
30 Mart’ta ilçelerin herhangi birinde-özellikle İzmit’te-başkan aday adayı olup, ön seçimde  kaybedince sanki kendisi aday çıkmış gibi partisinin adayını sahiplenen, partisi için çalışan, hatta seçim günü partisine oy veren kaç kişi vardır?.. 
Ya 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  ilimizde ortaya çıkan tabloya ne demeli?.. Bu kentte “Ben CHP’liyim” diye dolaşan, her seçimde bir yerlere aday adayı olanlardan kaçı, partisinin desteklediği Cumhurbaşkanı adayı için çalıştı, kaçı ağustos sıcağında yurdumuzun güzel köşelerinde deniz kenarında kumlara uzanmış yatıyordu?..
……….
CHP’nin Kocaeli’de adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararını hiç içime sindiremedim. Her geçen gün bu karar daha da koyuyor. Ama gün geçtikçe, düşündükçe, bu konuda Kılıçdaroğlu’na da hak vermiyor değilim. 
Şimdi Sayın Genel Başkan, kendisinin İzmir 2 nci Bölge’de ön seçime gireceğini açıkladı. CHP’liler ve Kılıçdaroğlu, bu kararı çok büyük bir meziyet, siyasi özveri gibi göstermeye çalışıyorlar. Bence, bir siyasi gösteriştir. Türkiye’nin yarısında, Kocaeli gibi bir ilde  adaylarını merkez yoklaması ile belirleyen bir siyasi partinin Genel Başkanı’nın, üstelik kendisi açısından en garanti gördüğü bölgede ön seçime giriyor olması  ne kadar büyük bir siyasi özveri ve demokrasi gösterisi olabilir?.. 
Sayın Genel Başkan, keşke Kocaeli’de ön seçim kararı alsaydı., Keşke, “Ben de kendimi Kocaeli’deki parti üyelerine emanet ediyorum. Kocaeli’den ön seçime giriyorum” deseydi.  Gelecek hafta pazar günü, 29 Mart’ta bu kentte, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya gibi isimlerin de var olduğu bir ön seçimde yarışa girseydi. Bu kenti Sirmen ve Erenkaya yüzünden gözden çıkartmışsa, bu kentte onlarla ön seçim yarışına girip, onları burada sandığa gömseydi de,  CHP Kocaeli’de artık rahat bir nefes alabilseydi. 
Bakın, AKP yarın ilimizde bütün sivil toplum örgütlerinin, derneklerin, odaların başkanlarını temayül yoklamasına davet ediyor. Siyaset tarihimizde ilk kez yaşanacak. Bu ikinci temayülün, aday listesinin belirlenmesinde ne kadar etkisi olur, elbette tartışılır. Ama bir şeyler yapıyorlar. Bir şeyler düşünüyorlar. Bütün partilileri, olabildiğince kentteki bütün insanları işin içine katmaya çalışıyorlar. CHP 30 Mart’ta bu kentte kendi ön seçimini becerememiş, ön seçimle belirlediği adaylarla büyük seçim hezimeti yaşamış bir parti olarak tarihe geçti. Şimdi, bunun bedeli ödeniyor. 
Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum