1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kılıçdaroğlu’nun şifreleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nun şifreleri

A+A-
CHP, yarın 55 seçim bölgesinde adaylarını belirlemek için resmi ön seçim yapıyor. Malum, bizim ilimizde CHP’nin ön seçimi yok. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun da İzmir 2.Bölgeden liste başı olabilmek için yarışa gireceği ön seçimleri, dışarıdan izleyeceğiz.
Ön seçim farklı bir şeydir. Siyasi partilerin adaylarını belirleyeceği, sıralayacağı ön seçimler, asıl seçimlerden daha heyecan verici, daha çekişmeli geçer. Geçen çarşamba günü İstanbul’daydım.. Şehrin her köşesi,  29 Mart Pazar günü hakim nezaretinde resmi ön seçimde yarışacak CHP’nin aday adaylarının tanıtım afişleri ile doluydu. Neredeyse bütün bilboardları CHP adaylarının-özellikle Mustafa Sarıgül- doldurduğunu gördüm. Ön seçim, partilere hareket getirir. 
Bizim ilimizde “Merkez yoklaması” kararı alındı. CHP’liler neredeyse hiç ortalıkta yok. Hepsi Ankara’ya gidip, parti genel merkez yöneticilerine kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar. 29 Mart’ta Kocaeli’de de ön seçim olsaydı, kentimizde 7 Haziran seçimlerine CHP bambaşka bir havada gidecekti. Bugün bu kentte en çok konuşulan parti CHP olacaktı.
……..
Neyse, bu tartışmaların şimdi bir anlamı yok. CHP Kocaeli listesini, merkez yoklaması ile belirleyecek. YSK’nın takvimine göre, 7 Nisan günü mesai bitimine kadar listenin YSK’ya teslimi gerekiyor. CHP Genel Merkezi, bazı illerdeki aday listelerini, ya da bu illerde listenin 1 nci sırasında yer alacak adaylarını şimdiden açıkladı. “Acaba CHP Kocaeli listesini de 
7 Nisan’dan önce açıklar mı?” diye bir beklenti oluşmuştu. Öncelikle bu konuya açıklık getirelim. Kocaeli için aday listesinin 7 Nisan’dan önce açıklanma ihtimali yok. CHP Genel Merkezi, partinin zaten çok zayıf olduğu, aday adayı bulmak için adeta birilerine yalvardığı illerdeki listelerini, ya da 1 nci sıra adaylarını açıklıyor. Kocaeli,  “Merkez yoklaması” kararı alınmasıyla birlikte sanki CHP açısından “Gözden çıkartılmış il” gibi görünse de, CHP açısından son derece önemli. 
Geçen salı günü CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan ile birlikte bir grup CHP Gençlik Kolları üyesi, Ankara’ya gittiler. Önce, CHP’nin TBMM Grup toplantısını izlediler, sık sık grup salonunda slogan attılar. Genel Başkan Kılıçdaroğlu gruptaki konuşmasını tamamladıktan sonra, Gökhan Orhan başkanlığında ilimizden giden gençleri kabul etti. CHP’liler ile birlikte, muhabir arkadaşımız Deniz Karamert de Ankara’ya gitmişti.  Gençlik Kolları üyeleri ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun görüşmesini izledi. 
……….
Öncelikle bu görüşmede CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Orhan’ın, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na “İlimizde merkez yoklaması kararı almanızı doğru buluyor, destekliyoruz” demiş olmasını yadırgıyorum. İlimizden Genel Başkan ile görüşen herhangi bir CHP’linin, “Biz ön seçim isterdik. İlimizdeki aday listesinin merkez yoklaması ile belirlenmesi kararını yanlış buluyoruz. Ama biz partiliyiz. Genel Merkezin kararını tartışmaz, destekleriz” demesini beklerdim. Bugün “Merkez yoklaması kararını doğru buluyoruz” diyen CHP’li gençler, gelecekte aday adayı olacaklar. O zaman nasıl ve hangi yüzle ön seçim isteyecekler?
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ilimizden giden CHP’li gençlerle yaptığı, kısa süreli, ayaküstü görüşmede Kocaeli Listesi hakkında bazı önemli işaretler de vermiş. Kılıçdaroğlu’nun, “Kocaeli’de bölgesel dengeleri korumak adına merkez yoklaması kararı aldık” sözlerini de bu büyük ayıp için ayaküstü uydurulmuş bir gerekçe olarak görüyorum. CHP Genel Merkezi’nin Kocaeli’de neden ön seçimden kaçtığını, bu kentte herkes gayet iyi biliyor. 
Ancak Kılıçdaroğlu’nun “Kocaeli’de ithal aday olmayacak” sözü var ki, bu önemli bir taahhüttür. Keşke Sayın Genel Başkan, bu taahhüdünü de, “Emekliye yılda iki maaş ikramiye” sözü gibi noter onaylı bir belge haline getirseydi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri ile,  uzun süredir ilimizde bazı CHP’lilerin “Kocaeli listesinin başına dışarıdan biri gelecek. Çok büyük olasılıkla bu isim Bekaroğlu olacak” iddiaları da çürümüştür. Kocaeli’de listenin başına dışarıdan biri gelmiyorsa, bu listenin birinci sırasında Prof.Hurşit Güneş’in bulunması çok yüksek olasılıktır. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisini ziyaret eden partili gençlere yaptığı, bir bakıma kendisini bağlayan çok önemli ikinci bir taahhüt var:”Kocaeli listesinin seçilebilecek sırasında mutlaka bir kadın aday adayımız bulunacak” diyor. 
Kuşkusuz, bu da önemli bir taahhüt. CHP’de önemli bir isme, Kılıçdaroğlu’nun bu taahhüdünün açılımını sordum. Şöyle dedi:
“-Seçilebilecek sırada demek, mutlaka ilk 3 arasında bir kadın aday olacak anlamına gelmiyor. Kılıçdaroğlu, CHP’nin Genel Başkanı. 7 Haziran seçimlerinde partisinin 1 nci çıkmasını, kendisinin Başbakan olmasını hedefliyor. Hedef böyle yüksek olduğunda, Genel Başkanın Kocaeli’den 2-3 milletvekilliği beklediğini düşünmek de yanlıştır. Kılıçdaroğlu’nun Kocaeli için seçilebilecek sırada bir kadın aday vaadi, bence ilk 5-6 isim arasında bir kadın adayın yer alacağına işarettir…”
CHP Kocaeli listesini öğrenebilmek için, bu büyük soru işaretinin ortadan kalkması için 
7 Nisan Salı günü saat 17.00 sıralarını beklemek zorundayız. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun salı günü partili gençlere söyledikleri bazı şifreler vermiştir. CHP listesinde Mehmet Bekaroğlu dahil, dışarıdan ithal bir aday olmayacak. Mevcut 39 aday adayı içinden 11 kişi sıralanacak. İlk 5-6 isim arasında da mutlaka bir kadın aday bulunacak ve bu kadın adaya, “Haydi kızım. Sen koş bakalım. Kapı kapı dolaş, partinin oylarını arttır. Kendini de milletvekili seçtir” diye gaz verilecek. 
Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum