1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kilise’den Diriliş Bayramı
Kilise’den Diriliş Bayramı

Kilise’den Diriliş Bayramı

“Diriliş Bayramı biz Hristiyanların Rabbimiz İsa Mesih’in dirilişini kutladığımız bir bayramdır.

A+A-

İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali, Paskalya (Diriliş Bayramı) ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamasında Diriliş Bayramı’nı anlatan Karaali, “Diriliş Bayramı biz Hristiyanların Rabbimiz İsa Mesih’in dirilişini kutladığımız bir bayramdır. Her ne kadar Hristiyan bayramı olarak bilinse de aslında tüm insanlar için önemli bir günü kutlamaktayız. İsa Mesih’in bizim günahlarımız için çarmıhta öldüğüne ve üç gün sonra ölümden dirildiğine inanıyoruz” dedi.

HEPSİ GÜNAH İŞLEDİ

Karaali, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Günah bir insan aracılığıyla, ölüm de günah aracılığıyla dünyaya girdi. Böylece ölüm bütün insanlara yayıldı. Çünkü hepsi günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı. Tanrı’nın planı gereğince insanlık günahtan ancak kusursuz bir kurban kanı aracılığıyla kurtulabilirdi. İşte bu amaçla İsa Mesih insan bedeni alıp yeryüzüne geldi, Tanrı’nın isteği uyarınca da çarmıha gerildi ve üçüncü gün ölümden dirildi.

GÜNAHIN YETKİSİ YOKTUR

Bir zamanlar her birimiz ölümlü insanlarken İsa Mesih’in ölüp, üçüncü gün ölümden dirilmesiyle günahlarımızın bedelini çarmıhta kanı aracılığıyla ödemiştir. Böylece bizler üzerinde günahın hiçbir gücü ve yetkisi yoktur. Çünkü İsa bizlerin günahları için çarmıhta bir bedel ödemiştir. Mesih ölmüş olanların ilk örneği olarak ölümden dirilmiştir. Ölüm bir insan aracılığıyla geldiğine göre, ölümden diriliş de bir insan aracılığıyla gelir. Herkes nasıl Adem de ölüyorsa, aynı şekilde herkes Mesih de yaşama kavuşacak.

KUTLAYALIM

İsa’nın günahlarımız için çarmıhta ölüp, dirildiğine iman eden herkes bu ölüm cezasından kurtulur ve O’nun aracılığıyla sonsuz bir yaşama kavuşur. Elçilerin döneminden bu yana, Rab İsa’nın Diriliş Bayramı kutlanmaktadır. Bu konuda Elçi Pavlus şöyle demektedir: ‘Bizim için kurban edilen Mesih’tir. Bunun için bayramı, ne eski mayayla, ne de kötülük ve kurnazlık mayasıyla, fakat paklık ve kutsallık mayası ile kutlayalım’

HERŞEYİN BAŞLANGICI

Başka bir yerde Mesih’in dirilişi ile ilgili şöyle yazmıştır: ‘Mesih günahlarınız için öldü. Sonra gömüldü. Yine kutsal yazıların çok önceden bildirdiği gibi, üçüncü gün dirildi.’ ‘Mesih’in ölmesi, sonra da dirilmesi bunun içindir; hem yaşayanların, hem de ölenlerin Rabbi olsun diye’ ‘Şimdi Tanrı Tahtı’nın sağında oturmaktadır’ ‘Bedeninin (kilise topluluğunun) başıdır. Her şeyin başlangıcıdır, ölüler arasından ilk doğandır’

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.