1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kim ne diyecek?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kim ne diyecek?

A+A-
1 Kasım seçimlerine, dağın zirvesinden kopup, her dönüşünde büyüyüp kalınlaşarak aşağıya doğru yuvarlanan bir kartopu misali gidiyor. Daha doğrusu sürükleniyoruz. Hiç kuşkusuz önümüzdeki günler, 18 Eylül’de aday listeleri açıklanana kadar yerel bir liste heyecanı ve beklentisi ile geçilecek. 
Aday listelerinin belirlenmesinde partilerin kendi içlerinde teşkilat yoklaması, kamuoyu yoklaması yapacak zamanı bile yok. Partilerin genel merkezlerinde aday adayları dosyaları masaya yayılacak, çok saçma sapan kriterler dikkate alınarak listelerde 11’er tane isim sıralanacak. 
Kocaeli çok özel bir kent… Tam anlamıyla Türkiye mozayiği.. 7 Haziran’da bu kentte HDP’nin aldığı, kimilerinin sürpriz saydığı  (77.578) oy var. Aynı HDP 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir adayı için-ki Prof. Dr. Nilay Etiler gibi kaliteli bir isimdi- sadece 24.062 oy almıştı. 
Siyasi partiler, ilimizdeki listelerini hazırlarken, 7 Haziran’da HDP’ye çıkan 80 bin küsur oya göz koyacaklar. Sanıyorlar ki, Kocaeli’de HDP’ye giden bu 80 bin küsur oyun tamamı, bu kentte yaşayan Kürtlerin oyudur. Halbuki öyle değil. Bu kentin varoşlarında zor şartlar altında yaşayan, belki Doğulu ama kendisini Kürt olarak ifade etmeyen binlerce insan da 
7 Haziran’da HDP’ye oy vermişti. Bu gerçeğe rağmen, bugün AKP veya CHP’nin aday listelerinde “seçilebilecek” sırada yer almak için,  Kürt kökenli olmak,  İzmitli olmaktan çok daha geçerli bir meziyet olarak görülmektedir. 
……
Listeler hazırlanacak. 18 Eylül’de ilan edilecek. Kuşkusuz, MHP’nin ilimizde veya bir başka seçim bölgesinde “Aman Kürt kökenli aday bulalım” gibi bir çabası olmayacak. Ama hem AKP’nin, hem CHP’nin bu konuda özellikle ilimizde ciddi bir saplantı içinde oldukları açık bir gerçektir. 
Aday listeleri açıklandıktan sonra, seçime yaklaşık 1.5 ay kalacak. İşte o andan itibaren de bu genel seçimlerde yerel söylemlerin hiçbir anlamı, kıymet-i harbiyesi kalmayacak. Umuyor ve diliyorum ki, bu dar zaman dilimi içinde siyasi parti liderleri miting için ilimize gelmesinler. Çünkü her lider mitingi İzmit için çok büyük sıkıntı yaratıyor. 
Elbette 1 Kasım seçimleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir tavır koyacağı, meydanlara ne kadar çıkacağı, ne kadar seçime asılacağı önemli. 7 Haziran seçimlerine açıkça siyasi parti lideri gibi asılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, o seçimlerde AKP’ye getirdiği oy kadar götürdüğü oy da olduğunu, partinin de tespit etmiş olduğunu sanıyorum. 
………..
Şimdiki sakin ortama aldanmayın.. 1 Kasım seçimleri, çok ama çok sert geçecek. Liderlerin söylemleri önem taşıyacak. AKP sürekli olarak, “Bakın bu ülke siyaseti koalisyon kültürüne sahip değil. İstikrar için tek parti iktidarı şarttır. Gelin, oylarınızı AK Parti’de birleştirin. İstikrarı yakalayalım. Terörü bitirelim, ekonomiyi yeniden rayına oturtalım” diyeceklerdir. 
AKP’nin bu söylemleri halk üzerinde ne kadar etkili olur, bunu 1 Kasım gecesi göreceğiz. Ancak, 7 Haziran seçimlerinde halkın önüne “400 milletvekili verin, Başkanlık sistemini kuralım” hedefi ile çıkan iktidar partisinin, bu defa (277) milletvekilliğine çoktan razı olacağını tahmin ediyorum. Saadet Partisi ile birleşme sağlanırsa-ki ben olacağını tahmin ediyorum- Türkiye genelinde ve ilimizde seçim sonuçlarının önemli oranda etkilenmesi mümkündür. Saadet Partisi ile BBP’nin oluşturduğu Milli İttifak 7 Haziran’da ilimizde  (52.317) oy aldı. Elbette bir birleşme ile bu oyların tamamının AKP’ye gideceğini öngörmek çok yanlış hesaptır. Öyle katı Saadet Partililer tanıyorum ki, birleşme halinde AKP’ye oy vermektense, diğer partilerin herhangi birine desteği tercih ederler. Ama bir miktar-Kürt adayla- HDP’den bir miktar-birleşme ile- Saadet’ten artı oy alacak AKP’nin, yine çok yanlış aday tercihi yapmaz ve mevcut oylarını da (487.362) kaybetmezse  Kocaeli’de 7 hedefine ulaşması çok kolay olacak,. Hatta 8’i zorlayabilecek potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz. 7 Haziran’da CHP ve MHP’nin emeklilere, asgari ücretlilere yönelik vaatlerine  “Bunlar ülkeyi batırır” diye karşı çıkan AKP’nin bu defa özellikle emeklileri zam vaat edeceği de açıktır. Seçim kesinleşince, memura başlangıçta yüzde 4+3 olan teklifini 6+5’e yükselten AKP, “Emekliye iki maaş ikramiye” demese de seyyanen zam mutlaka vaat edecektir. 
………..
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçime yönelik genel stratejisini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’nı yok sayacak. AKP’ye çok yüklenmeyecek. “Bizim bu ülkeyi yönetecek, üstelik sorunların üstesinden gelecek ekibimiz var” mesajı ile halkı ikna etmeye çalışacak. Tabii, bu mesajına Kocaeli halkını ikna edebilmesi için ilimizdeki aday listesini de gözden geçirmesi gerekiyor. CHP, dar gelirli kesimlere yönelik vaatlerinde çıtayı biraz daha yükseltebilir. Ama şu bir gerçek, Kılıçdaroğlu hala “Siz bu terörü nasıl bitirirsiniz?”sorusuna çok somut yanıt veremiyor. 
………
7 Haziran’dan sonraki tavırlarını doğru ya da yanlış bulabilirsiniz ama  7 Haziran’dan buyana önceden belirlediği ilkelerinin arkasında en sağlam şekilde duran parti MHP olmuştur. MHP lideri Bahçeli, Türkeş’in hükümete, yani AKP’nin yanına gitmesiyle önemli bir yara aldı. Ama 1 Kasım seçimlerinde terör konusuna çok yüklenecektir. “Bana tek başıma iktidar verin, bu terörün kökünü kazıyayım” tezi ile halktan oy talep edecektir. 
Bugünlerin sakinliğine aldanmayın. Bu seçim çok ama çok hareketli ve çok sert geçecek. Siz siz olun, kendinizi şimdiden telkin etmeye başlayın ki, bu siyaset sertlikte doruğa çıktığında, başka siyasi görüşlere sahip dostlarınız, yakınlarınız, hatta eş ve çocuklarınızla aranıza düşmanlık girmesin.. Siyaset ne kadar sertleşirse sertleşsin, bizlerin vatandaş olarak sakin kalmamız, çok büyük boyutlara ulaşmasından kaygı duyduğum kutuplaşmadan olabildiğince kendimizi uzak tutmamız gerekecektir. 
Bu yazı toplam 668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum