1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KİM NE İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTER?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KİM NE İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTER?

A+A-

Yerel yönetimler seçimi yaklaştı. Hizmete (misyona) talip olanların yanında, etikete (vizyona) talip olanlar ile ranta (komisyona) talip olanlar, görev almak için canhıraş bir şekilde mücadele ediyorlar. Siz bu yazıyı okuduğunuzda, kim bilir belki de birçok başkan adayı belirlemiş olacaktır. Biz yine de diyeceğimizi diyelim.  

Evet, gerçekten siyaset üç şey için yapılır.

  1. Misyon için siyaset,
  2. Vizyon için siyaset,
  3. Komisyon için siyaset.

Hangi partiden olursa olsun, özellikle seçici noktasında olan siyasetçiler, seçimlerini yaparken, kimin ne maksatla belediye başkanı ya da meclis üyesi olmak istediklerini iyicene irdelemeleri gerekir. Bunun için şartlar çok uygun, istihibari bilgilerden istifade edileceği gibi, sosyal medyadan, eşraftan ve emin kimselerden destek alınarak doğru insanlara ulaşmak çok zor değil. Hülasa, toplumun ortak kanaati gerçeğin ta kendisidir. Zira, topyekün bir toplumu yanıltmak pek mümkün olmaz.

“MİSYON” İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTEYENLER:

Eğer üstlendiği bir “misyon”u taşımak ve onun gereklerini yerine getirmek için hizmete talipli iseler, bu hayra alamettir ve bu tür insanlar da, hararetli bir şekilde göreve talipli olmazlar. Çünkü adil olamamaktan, fakir fukarayı gözetememekten, hizmet üretememekten, art niyetli insanlardan baş edememekten, çalmaktan-çırpmaktan ve çaldırmaktan korkarlar ve aslında bir nevi kaçarlar, görev almak istemezler. Allah korkusu tüm hücrelerini sarar. İşte bunların temel hedefi “misyon” sahibi olmalarıdır. Siyaseti ibadetin bir gereği olarak görürler ve ona göre yol alırlar. Kılı kırk yararlar, “halka hizmeti, Hakka hizmet” olarak görürler ve buna göre gereğini yaparlar. Bunları, mutlaka değerlendirmek lazım… Çünkü bunlar, milletin dertlerini kendilerine dert edinen ender insanlardandır. Arayıp, bulup istifade etmek lazım…

“VİZYON” İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTEYENLER:

Vizyon için belediye başkanı olmak isteyenler de, kendilerine “Başkanım, başkanım…” desinler diye, maddi açıdan doyuma oluştuklarından para çarpıp çırpmaktan ziyade; esas dertleri baş köşede olmayı, protokolde en ön safta ve tam da merkezde olmayı, reklam yapmayı, vitrinde olmayı, hürmet görmeyi, el üstünde tutulmayı, ekabir takılmayı, nefsini tatmin etmeyi, herkesin önünde eğilmesini, başkanlığı bir kartvizit olarak görmeyi, koruma ordusuyla gezip etrafa caka satmayı ve hülasa, narsist, egoist ve benmerkezci olarak yaşamayı severler ve bu tür talep ve beklentilerin onların olmazsa olmaz hayallerindendir. Bu tiplerden etrafta mebzul miktarda insan var ve bunlardan da şiddetle kaçınmak lazım…

“KOMİSYON” İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTEYENLER:

İşte en tehlikeli olanlar da bunlardır. Bunların temel hedefi “helal-haram ver Allah’ım, rezil kulun yer Allah’ım” dercesine, Makyavelist düşünceye sahip, bütün değerleri hoyratça tüketen, tek amaçları köşeyi dönmek olan ve bunda da sınır tanımayan gözü aç ebleh insanlar… Yıllardan beri toplum bu tip insanlardan çok çekti ve ne yazık ki, bunlar alttan girer; üstten çıkarlar, şeytanlığın enva-i çeşidine başvururlar, utanmazlar, arlanmazlar ve de ilginçtir, suratına tükürseniz de küsmezler, darılmazlar ve her halükarda bukalemun gibi renkten renge girerek bir şekilde ulaşırlar ve arzuladıklarını elde etmeyi başarırlar. Bunlarda izzet-i nefis yoktur. Dolayısıyla ölçü de yoktur. Hak-hukuk ve adalet tanımazlar, menşe-i ne olursa olsun varsa-yoksa köşeyi dönmektir temel hedefleri bunların. Onun için de en iyi ortam Belediye başkanı olmaktır ve kamu kaynaklarını rezilce kendi süfli emellerini tatmin etmek için harcarlar. Toplum bu tiplerden çok çekti ve bunlar üç aşağı, beş yukarı bilinirler. Çünkü toplumumuz öyle bir toplum ki, otokontrol sistemiyle, kimin ciğerinin kaç para ettiğini gayet iyi biliyor. Dolayısıyla, belediye başkan adaylarını seçerken, piyasadaki sesli azınlıktan oluşan işportacı mantığı ile siyaset yapan müptezellerin ne dediğine değil; sessiz çoğunluğu teşkil eden halkın ne dediğine bakmak ve ona göre karar vermek en doğru olanıdır.

Bu hassasiyetler gözetilip ona göre bir eleme yapılarak karar verilmesi halinde, elde edilecek sonuç hem bereketli olur ve hem de yanılma payı daha az olur.

Mevla’m, taşıdığı misyonun önemini kavramış ve ona göre gereğini yapacak “misyon” sahibi belediye başkanlarını bize nasip eylesin.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum