1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kim nerede çalışıyor?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kim nerede çalışıyor?

A+A-
Artık seçim için son bir hafta.. Herkesin elinde pek çok farklı kanallardan yapılmış anketler var.. Bütün siyasi partilerin önde gelen isimleri, milletvekili adayları ile sık sık görüşüyorum. Şu gerçeği altını çizerek söyleyebilirim: 
Vatandaş çok fazla renk vermiyor. Bu nedenle, hiçbir siyasi partinin elindeki anket sonuçları, veriler o partinin yetkililerini ve adaylarını tatmin etmiyor..  İddialı bütün partilerde, “Bu seçim sonunda çok büyük hezimete uğrayabiliriz” korkusundan, “Bu seçimlerde çok büyük zafer kazanabiliriz” umuduna kadar olan geniş bir yelpazede ‘git-gel’ler yaşanıyor. 
“Azdan az, çoktan çok gider” diye bir söz vardır. Tablonun çok net olmaması, kimsenin önünü tam olarak göremiyor olması, en çok iktidar partisini tedirgin ediyor. AKP’lilerde ciddi bir tedirginlik var. Çok fazla ortalıkta gözükmüyor gibi görünseler de, bugüne kadarki bütün seçimlerden daha fazla çalışıyor, daha fazla çaba harcıyorlar. 
Hani ilimizde AKP’nin hedefi 8 milletvekilliği ya.. Bugünden bir pazarlık yapılsa, “Size 7 verelim kabul mü?” denilse, bence kabul ederler. Eldeki veriler çok zor olduğunu gösteriyor olsa da 7 Haziran’da 7’nin altına inmekten çok korkuyorlar.. 
AKP son haftaya girilirken, çalışma yöntemini değiştirdi. Kitlesel çalışmalardan çok artık hücre çalışmalarına yöneldi. Geçenlerde, televizyon programı sayesinde Bakan Fikri Işık ile görüşme imkanı bulmuştum. 
Hiç kuşkunuz olmasın.. Seçime bir hafta kala, bu kentin nabzını elindeki anket sonuçları ile en iyi tutan parti yine AKP’dir. Mahalle mahalle, sokak sokak, sandık sandık olası sonuçlara ilişkin verilere sahipler. Sayın Bakan’a, televizyon programında “Hücre çalışması” yönteminin detaylarını sordum. Şöyle anlattı:
“- Mahalle ve sandık temsilcilerimiz var. Bunlar çok detaylı ve titiz çalışıyorlar. Herhangi bir sandıkta partimize oy veren ve verecek olan seçmenleri biliyoruz. Ne yaparsak yapalım, bizim partimize oy vermeyecek olan seçmenleri de biliyoruz. Arada kalmış, bizim dışımızdaki bir siyasi partiye oy vermeyi düşünen, ama ikna edilmeleri halinde AK Partiye oy verebilecek potansiyele de sahip seçmenleri belirliyoruz. Bu seçmenleri bir akşam, o mahalledeki bir evde toplantıya davet ediyoruz. Ne öğrenmek istiyorsanız sorun, anlatalım diyoruz. En etkili seçim çalışması bu oluyor ve büyük oranda insanları ikna edebiliyoruz.” 
AKP ilimizde son 10 günde bu çalışma yöntemine yöneldi. İknaya yönelik hücre toplantılarının ön planında kuşkusuz Bakan Işık ile Başkan Karaosmanoğlu var. Milletvekillerinden Şeker çok büyük çalışmanın içinde.  AKP, alacağı bir fazladan oyun bile kıymetini biliyor. Bu nedenle hücre çalışmalarına büyük önem veriyor. Işık ve Karaosmanoğlu’ndan sonra bu çalışmalardaki en aktif isim İlyas Şeker.  Ancak Milli Görüş tabanından gelen, mevcut Saadet Partisi yönetimi ile ters düşmüş, Erbakan Vakfı’nı kurmuş ve halen 7 Haziran’da “Kime oy versem?” diye hala düşünen kesimleri hedef alıyorlar. Tabii Erzurumlu hemşerilerle, Gümüşhaneli hemşerilerle, çeşitli nedenlerle bir hayli kırgın olan Trabzonlularla da hücre çalışmaları yapılıyor.
……….
CHP’nin belirgin bir çalışma planı yok. Gebze bölgesinde geride kalmış olduklarını kabullenmiş gibiler. Köylerde vatandaştan sıcak ve yakın tepki görmediklerinin farkına varmış bulunuyorlar. Karamürsel tarafından umutlu, Kandıra tarafından umutsuzlar. Başiskele’de neredeyse hiç yoklar. Gölcük bölgesini tek başına Dumlu üstlenmiş. CHP’li bir adaydan dinledim; “Değirmendere merkezde çok iyiyiz. CHP’lileri Değirmendere’de neredeyse eller üstünde taşıyorlar. Ama yolun öbür tarafına, Yukarı Değirmendere’ye gidiyorsunuz, yüzümüze bakan insan bulamıyoruz” dedi. 
CHP’de 2 nci sıra adayı, AKP’ye benzer hücre toplantılarında, Artvinlileri, Gürcü kökenlileri ikna etmeye çalışıyor. Cuma Karavar, belli bir plan, program olmadan sabah bir yerde, akşam bir yerde kendi kafasına göre koşturuyor. Tahsin Tarhan, sanki biraz kırgın. Büyük çaba harcıyor, ama o da örgütten kopuk çalışıyor. Fatma Hanım, “M.Alipaşa’nın kızıyım”diye ortaya çıktı da, M.Alipaşa’da CHP ne kadar oy alacak diye parti içinde herkes bahse giriyor. CHP’nin eski tüfekleri Sirmen, Erenkaya köşelerine çekilmiş, gelişmeleri izleyerek 
8 Haziran’ın planlarını yapıyor. Prof Güneş, “Kimse olası başarısızlığı benden bilmesin” dercesine, kendi yaptığı programı uygulayarak dolaşıyor. 
……….
MHP’liler, ister istemez, kendi tabanlarında yer alan, ama aday listesine kırılan partilileri ikna etmenin derdine düştüler. MHP’nin ilimizdeki tabanında yer alan pek çok kişi, “İlk iki sıra adayımız buralı değil. Burada oturmuyor, yaşamıyor. Aday adayları arasında içimizden isimler vardı. Neden bunlar ilk sıralara konulmadı” diye açık açık sitem ediyorlar. MHP’de Lütfü Türkkan insan üstü bir çabayla seçimlere hazırlanıyor. Sancaklı, kendi havasında, “Nasıl olsa seçildim” modunda. 
HDP, göze batmadan, kimseye antipatik gelmeden ama çok yoğun şekilde çalışıyor. İzmit’in varoşları, Yukarı Hereke, Gebze, Çayırova, Dilovası HDP’nin en önemli oy depoları olarak görülüyor. HDP, kendilerine, entel sosyal demokrat ve sosyalistler dışındaki insanlardan oy gelmeyeceklerini bildikleri şehir merkezinde neredeyse hiç çalışmıyorlar. Ama yukarıda saydığım bölgelerde çok büyük potansiyel oy depolarının bulunduğunun farkındalar ve kapı kapı, dükkan dükkan dolaşıyor, “Kürt siyaseti”ne hiç girmeden yoksul kesimlere umut dağıtıyorlar. 
Saadet Partililer de ellerindeki mevcudu korumanın çabası içindeler. Özellikle Başiskele ilçesinde çok çalışıyorlar. Tablonun kendileri açısından çok kötü olmadığını düşünerek moral buluyorlar. 
Son bir hafta ama, hala gerçekten çok fazla kararsız var. Ya da kararlı gibi gözükse de,  mevcut kararlarını değiştirebilecek hassas durumda olan pek çok seçmen var. Son bir hafta içindeki bire bir temaslar, hücre toplantıları, nokta atışlar,  kimi partilere hesapta olmayan oyları getirebilir, kimi partilerin “Çantada keklik” gördüğü oyları götürebilir. Zaten sonuçları da bu yüzer gezer oylar belirleyecek.
Bu yazı toplam 511 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum