1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kimse tıksırıncaya kadar içemiyor
Kimse tıksırıncaya kadar içemiyor

Kimse tıksırıncaya kadar içemiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaklaşan seçimler öncesinde “Ağzımla kuş tutsam bile bu ülkedeki insanların yüzde 40'ı bana ve partime oy vermeyecek. O hâlde bunları yok sayar, geri kalan yüz

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaklaşan seçimler öncesinde “Ağzımla kuş tutsam bile bu ülkedeki insanların yüzde 40'ı bana ve partime oy vermeyecek. O hâlde bunları yok sayar, geri kalan yüzde 60'lık muhafazakâr kesimin tamamını partime çekerim” stratejisini uyguluyor.

İçki konusundaki yeni sınırlamaları, bir dizi filmle ve Kars'taki heykelle ilgili tartışmaları bu stratejinin bir parçası olarak görüyorum. Başbakan Erdoğan, Cuma günü partisinin “Genişletilmiş İl Başkanları” toplantısında bütün bu konulara değindi. Her seçim döneminde aynı türden eleştiri ve saldırılara muhatap olduklarını söyledi, medyayı suçlayıp, “Biz sekiz yıldan beri kimin hayatına karıştık” dedi.

Başbakan sözlerinin devamında “Biz kimseye karışmıyoruz. İsteyenler aksırıncaya, tıksırıncaya kadar içebiliyor” dedi.

Halbuki öyle değil. AKP iktidarı ile geçen sekiz yıl içinde alkollü içki fiyatları olağanüstü oranlarda arttı. Alkollü içki veren lokanta, restoran sayısı azaldı. Belediye tesislerinin, kamu kurumlarına ait sosyal tesislerin tamamında içki yasaklandı. Alkollü içki veren mekânların bulunduğu bölgelerde trafik denetimleri çok belirgin biçimde yoğunlaştı.

Diğer mevzular için bir şey demeyeceğim. Ama Başbakan'ın “İsteyen tıksırıncaya kadar içiyor” sözüne hiç katılmıyorum. İzmit'te içkili mekan sayısı çok azaldı. Mekan bulur da giderseniz içki fiyatları çok arttı. Ne yazık ki tıksırıncaya kadar içme fırsatı bulamıyoruz...

Tunus'ta iktidarı Wikileaks yıktı

Bütün dünya son aylarda Wikileaks isimli internet sitesinin, ABD'li diplomatların ülkelerinin yönetimlerine gönderdiği gizli belgelerden oluşan resmi dökümanları yayınlamasını tartışıyor.

İnternet sitesinde yayınlanan iddiaların bir kısmı dedikodu niteliğinde. Bir kısmının pek fazla önemi yok. Ama bu yayınlar devam ettikçe, bazı ülkelerde bazı siyasetçilerin başının çok ağrıyacağı da ortada.

Wikileaks iddialarının ilk önemli tahribatı Tunus'ta yaşandı. Zaten yoksul bir ülke olan, halkın ciddi sıkıntılar yaşadığı Tunus'ta Devlet Başkanı 27 yıllık diktatör Bin Ali'nin eşi, ülkenin first lady'si Leyla Trabelsi'nin kocasının nüfusunu kullanarak ülkeyi sömürdüğü öne sürülüyor. Devlet Başkanı ile evlenmeden önce ülkede basit bir kuaför olduğu bilinen Leyla Trabelsi'nin son yıllarda ailesini ve kendisini kalkındırdığı, yolsuzluklar sayesinde ülkenin en varlıklı kişisi hâline geldiği ABD büyükelçisinin ülkesine gönderdiği bilgi notlarına dayanılarak iddia ediliyor.

Sonuçta Tunus halkı, isyan etti. Devlet Başkanı, 2014 yılında bir daha aday olmayacağını, temel tüketim maddesi fiyatlarında indirime gideceğini söyledi. Ama isyan giderek büyüdü. Ülkenin her yerinde çatışmalar başladı, insanlar öldü.

Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, bu isyanı durduramayacağını anlayınca, yetkilerini de devredip, ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Suudi Arabistan'a sığındı Wikileaks belgelerini çok önemsemek belki yanlış. Ama fazla da hafife almamak lazım. Bu belgeler daha pek çok ülkede iktidarları, devlet başkanlarını devirebilir.

Hayatımızı değiştirecek iki yasa

TBMM'de geçen hafta bu ülkedeki bütün vatandaşların durumunu etkileyecek, hayatını değiştirecek önemde iki yasa kabul edildi.

Türkiye'de uygulamada bulunan Borçlar Kanunu ile Ticaret Kanunu'nun değiştirilmesi, güncelleştirilmesi gerekiyordu. AKP, yeni Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu üzerindeki çalışmalara 2004 yılında başlamıştı. Taslak, iki yıldan bu yana alt komisyonlarda görüşülüyordu.

İktidar ile muhalefet komisyon toplantılarında her maddenin detayına girdi. Komisyonda uzlaşma sağlandı. Aksi hâlde bu kadar büyük ve kapsamlı bir yasal değişikliğin TBMM Genel Kurulu’ndaki oylaması aylarca sürerdi.

Uzlaşma sayesinde tasarı Meclis'e geldiğinde, hızlı biçimde oylandı. Oturumu yöneten Başkan Vekili “Kabul edenler, etmeyenler” diye sordu. Her madde, ortalama 6 saniyede iktidar ve muhalefet tarafından oy birliği ile onaylandı.

Yeni yasaların çeşitli maddeleri Temmuz 2012'ye kadar geçecek sürede farklı farklı tarihlerde yürürlüğe girecek.

Türkiye'de de herhangi bir konuda hata yapanlar, insanlara zarar verenler ağır maddi tazminatlar ödeyecekler. Toplu taşıma araçlarında yemek yenilemeyecek. Bir kişi, kendi başına Anonim Şirket kurabilecek. Kapı kapı dolaşan, halkı rahatsız ederek mal satmaya çalışanlara izin verilmeyecek.

Bu yasalar ile daha çağdaş bir toplum yaşamı hedeflenirken, yapanın yanına kalmayacağı bir ticari düzen kuruluyor.

Umarım uygulama sırasında bugünden öngörülememiş sıkıntılarla karşılaşılmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.