1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kimse “Yerim dar” demesin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kimse “Yerim dar” demesin

A+A-
2009 yılındaki yerel seçimlerle birlikte Türkiye’de öncelikle ilimizde uygulanan “İl sınırlarının tamamının Büyükşehir olması, belde belediyelerinin kapatılarak büyük ilçe belediyelerinin kurulması” modelini, birkaç çekince ile birlikte desteklemiştim. Çekincelerim, hala sürüyor. Halıdere, Sarımeşe, Uzuntarla, Kızderbent gibi çok küçük belde belediyelerinin kapatılmış olması ne kadar doğruysa; Hereke, İhsaniye, Değirmendere gibi Türkiye’deki pek çok ilçe belediyelerinden daha büyük ve hareketli olan belde belediyelerinin kapatılmış olması da üzücü ve yanlış bir karardı. 
Ancak, bu yöntem, ilimizdeki 12 ilçe belediyesini çok güçlü hale getirdi. 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki gün ikinci oturumda tamamlanan kasım dönemi toplantılarında, Büyükşehir Belediyesi ile, 12 ilçe belediyesinin 2015 yılı bütçeleri de onaylandı. 
…………..
Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki, bizim şehrimizdeki belediyeler, 1980’li yıllarda batıktı.  90’larda daha da batık hale geldi. Pek çok Belediye, bırakın bölgesine hizmet etmeyi,  çalışanlarının maaşlarını ödeyemiyordu. Bazı Belediye Başkanları, kendilerini riske atarak bankalardan kredi kullanıyor,  işi çevirmeye çalışıyorlardı. 17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketini yaşadığımız günlerde, bu kentteki pek çok belediyenin, enkaz altındaki insanlara müdahale edecek, onları enkaz altından çıkartacak parası yoktu. 
Bazı küçük belediyelerin başkanlarının altında lüks makam otoları vardı da,. Belediye’nin beş kuruş parası yoktu. 
Şimdi öyle değil. İlimizdeki 12 ilçe belediyesinin toplam bütçe büyüklüğü 1 milyar 88 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi bütçesi 1 milyar 723 milyon TL: 13 Belediyenin toplam bütçesi, neredeyse 3 milyar TL: 
……..
Bunlar çok büyük paralar. 13-14 yıl önce hayal edilemeyen paralar. Çok iyi hatırlarım; Sefa Sirmen’in çok büyük gayretleri ile 1990’lı yılların başlarında İzmit Büyükşehir Belediyesi zorlama ile kurulmuştu. Bekirpaşa ve Saraybahçe olarak iki alt kademe belediyesi vardı. İrili ufaklı 40 kadar belediye Büyükşehir’den pay alamıyorlardı.  Belediyeler Birliği kuruldu. İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne Hazineden gelen paradan, diğer belediyelere de nüfusları oranında paylaşım yapılıyordu. Ayda 50-100 bin TL ekstra para alan belediye havalara uçardı. 
Şimdi 13 Belediyemizin bir yıl içinde kullanacakları 3 milyar TL para var. Bu çok büyük paradır. 
Üstelik, bu paralar, devlet tarafından lütuf olarak verilmiyor. Bu kent üretiyor, vergi ödüyor. Bunlardan ayrılan küçük pay, belediyelere dönüyor. Ayrıca, vatandaş olarak her su faturası ile Çevre Temizlik Vergisi ödüyoruz. Son yıllarda Belediyeler, gayrimenkullerine daha fazla sahip çıktı. Kentlerin caddeleri, sokakları bile paralı otopark oldu. Belediyelerin gelirleri arttı,  bütçeleri büyüdü. Bu paralar, bizim, vatandaşın parasıdır.
……..
İlçe Belediyelerinin 2015 yılı bütçelerine baktığımızda, özellikle Gebze Belediyesi’nin çok öne fırladığını görüyoruz. Gebze’nin bütçesi 226 milyon TL. İkinci büyük bütçe İzmit Belediyesi’nin, 160 milyon TL. Bu rakamlara bakıldığında Karamürsel’in 29, Kandıra’nın 18.5 milyon TL’lik bütçeleri çok zayıf gibi duruyor. Ama bu rakamlar da geçmişle kıyaslandığında çok büyüktür. 
Pekiyi, ilçe belediyeleri ne yapıyorlar?.. Hemen hemen hiç biri, bütçelerinden ayırıp, tarihi binaların restorasyonu için aktarmaları gereken payları ödemiyorlar. Kendi kadrolu işçilerinin SSK primlerini, stopajlarını yatırmıyorlar. Bütün işleri, müteahhitlere vermişler. Bütçelerdeki paralar, müteahhitlere gidiyor. İlçe Belediyeleri, kendi ilçelerindeki alt yapı işlerine, geniş caddelerin bakım-onarım işlerine de hiç karışmıyorlar. Ellerinin altında büyük bütçeler bulunan Belediye Başkanları bir bakıyorsunuz Danimarka’da, Ukrayna’da; bir bakıyorsunuz Tayland, Singapur, Çin’de. Dünyayı dolaşıyorlar. 
Vatandaş hizmet istediğinde, “O işe Büyükşehir bakıyor” diyerek kendilerini sıyırıyorlar. 
Son yerel seçim, 30 Mart 2014’de yapıldı. O seçimden buyana  bu kentte Büyükşehir ne yaptı, ilçe belediyeleri ne yaptı?.. 
Yıllık toplam 3 milyar TL’yi bulan bütçe ile, bu kentin uçması, bütün belediyelerin çok büyük işler yapması gerekir. 
Bu kentte çamurlu sokak, harabe bina kalmaması; kent genelindeki bütün sokak köpeklerinin insanları rahatsız etmeyecek şekilde toplanmış olması gerekir. Bu bütçelerle, bu kentteki belediyelerin toplu taşıma hizmetini kendi araçları ile tamamen ücretsiz vermeleri bile mümkündür. 
2015 yılında hiçbir Belediye Başkanı’nın hizmet, proje üretme konusunda maddi açıdan en küçük bir mazereti, bahanesi olamaz. Olağanüstü bütçeler var.. Bu bütçelerin yarısı yatırıma ayrılsa bile çok büyük işler yapılabilir. Üstelik bu bütçelerde öngörülen gelirlerin tek kuruşunun bile riski yok.. Paralar tıkır tıkır belediyelerin kasasına giriyor.. 
Ver çöp müteahhidine, ver çevre temizlik müteahhidine, sonra gez dünyayı. Böylesi büyük bütçelere sahip Belediye Başkanlarının, yan gelip yatma lüksleri yoktur. 
Bugün bizim şehrimizdeki bütün belediyelerin gayet güzel, şık hizmet binaları da var. Bu bütçeleri yöneten başkanlar, en lüks makam otolarına binebilirler. Ama artık biraz da hizmeti düşünmeli, bu paralarla kendi dönemlerinde Belediye Başkanı oldukları bölgelere uzun yıllar halka hizmet verecek eserler bırakmanın heyecanını yaşamalıdırlar. 
Önümüzdeki yıl da 3 milyar TL’lik belediye bütçeleri ortada halkın hayatını kolaylaştıracak hiçbir eser bulunmadan tüketilirse, yazık olur.. Gelecek yıllarda bu kent bir daha böylesi büyük bütçeleri bulamayabilir.
Bu yazı toplam 1504 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum