1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kireçlenmeye karşı "akıllı jel!"
Kireçlenmeye karşı "akıllı jel!"

Kireçlenmeye karşı "akıllı jel!"

Akıllı jellerin, cildin altına geçerek eklem kıkırdağındaki sürtünmeyi azalttığı ortaya çıktı.

A+A-
Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Çetin, akıllı jel kullanan kireçlenme hastalarının genellikle 4-5 gün içinde ağrılarının azaldığını söyledi. 
Çetin, yaptığı açıklamada, halk arasında "kireçlenme" diye bilinen "osteoartrit"in en sık gözlenen eklem hastalıkları arasında yer aldığını belirterek, bu hastalıkta en önemli risk faktörlerinin yaşlılık ve aşırı kilo olduğunu anlattı.
Hastalığın sıklıkla dizler, omurga ve kalça gibi yük taşıyan eklemleri etkilediğine dikkati çeken Çetin, "Ağrı, en önemli bulgusu. Hareketle artan ağrı, kişilerin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmelerinde zorlanmalarına ve hatta bu aktiviteleri yerine getiremeyecek derecelerde fonksiyonel kayıplara neden olur" dedi.
Çetin, kıkırdak kaybını onaran ve eski haline getiren tedavi yöntemi bulunmadığını dile getirerek, hastalığın yol açtığı semptomları gidermeyi ve ilerlemesini önlemeye çalıştıklarını kaydetti. 
Farklı otoritelerin, bu hastalıkla ilgili benzer tedavi yöntemlerini önerdiğini aktaran Çetin, "Tüm rehberler, ilaç tedavileri ve ilaç dışı tedavilerin bir arada verilmesini önermektedir. İlaç dışı tedaviler fizik tedavi uygulamalarını, egzersizi, kilo düzenlemesini ve baston, tabanlık, dizlik gibi yardımcı cihaz kullanımını kapsar" şeklinde konuştu.
"Etken madde içermediği için ilaç ilaç etkileşimi de yoktur"
Çetin, tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda son seçeneğin cerrahi müdahale olduğunu söyledi.
"Nano teknoloji ürünü akıllı jeller, 2013'ten beri kullanılıyor" diyen Çetin, şunları belirtti:
"Osteoartrit tedavisinde topikal tedavi yöntemleri arasına konulabilecek akıllı jel, cilde uygulanan ilaçsız, su bazlı. 'Sekuezom' adı verilen nano yapıları içeriyor. Bunun dışında içinde farmakolojik madde yer almamaktadır. Bu nedenle yan etki açısından oldukça güvenlidir. Herhangi sistemik yan etkiye sahip değildir. Ayrıca etken madde içermediği için ilaç ilaç etkileşimi de yoktur. Akıllı jel, osteoartrite bağlı eklem ağrılarının giderilmesi ve fonksiyonlarının artırılması amacıyla kullanılıyor."
Çetin, "Akıllı jel, osteoartrite bağlı ağrısı olan ve mevcut tedavi protokolleri uygulanmasına rağmen ağrıları yeteri kadar düzelmeyen ya da yan etkiler nedeniyle mevcut tedavilerin uygulanamadığı hastalar için uygundur" diyerek, şu bilgiyi paylaştı:
"Akıllı jelin çok küçük parçalı yağ molekülleri, cildin altına geçerek eklem bölgesine ulaşıyor. Osteoartritte temel sorun eklem kıkırdağının bozulmasıdır. Bunun yanında eklemin diğer yapıları da hasar görür. Ayrıca eklem içindeki fosfolipitlerde de azalma olur. Fosfolipitler, eklem kayganlığı ve fonksiyonu için önemlidir. Akıllı jelin içerdiği çok küçük parçalı yağ molekülleri uygulama bölgesinden cildin altına geçerek eklem bölgesine ulaşır. Eklem kıkırdağını kaplayarak sürtünmeyi azaltıcı kaygan tabaka oluşturur ve bu sayede osteoartrite bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı azaltır. Akıllı jel kullanan hastaların genellikle 4-5 gün içinde ağrıları azalıyor." 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.