Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KIŞ

A+A-

Uzun ve yıpratıcı bir kış yaşıyoruz. Kışın etkisi bütün canlıları doğa şartlarıyla  uyumlu yaşamaya  zorladı. Kentin binaları arasında kalmış sınırlı yeşilliklerde yaşamaya alışmış kuşların belli belirsiz pır pırları kayboldu. Sokak hayvanları dostlarının sağlayabildikleriyle ayakta kalabilen sokak köpeklerinin özgür görünümleri, barınacak yer ve yiyecek arayan zavallılığa dönüştü.  Kentin caddelerinde sağlıklı, canlı görünümlerini sergileyen insanların yerini, kıştan zarar görmeme telaşı aldı. Bütün canlılar kış koşullarına boyun eğip, var olma, canlılığını sürdürebilme mücadelesine girdi.

YEREL  ÇOĞRAFYA

Bulunduğumuz coğrafya  daha da ötesi Kocaeli yereli,  çok ilginç güzelliklere, fırsatlara ve zorluklara  sahiptir. Doğanın bütün güzellikleri, dünya standartlarıyla yarışan üretim düzeyiyle birlikte bu yerelde yaşanır. At boynu görünümündeki dar Kocaeli yarımadasının bir yanında kara deniz, diğer yanında Marmara denizi uzanır. Marmara körfezinin doğusundaki samanlı dağlarının güzelliğinin ve yeşilliğinin Kartepe zirvesiyle anıtlaşması yaşadığımız kentin doğal farklılığıdır.  Karadeniz’n yeşilliğiyle, Anadolu bozkırının çetinliği, Kandıra özgünlüğünde harmanlanmıştır. Yaşamımızı sürdürdüğümüz, kendimizi en verimle gerçekleştirme tutkumuzu hayata geçirmeye çalıştığımız yerleşim yerimiz,  sahip olduğumuz bütün coğrafyayı  yaşadığımız yerellikte hissetmemizi sağlayabilen ayrıcalıktır. 

DOĞA VE  İNSAN 

İnsanın doğayla olan ilişkisi,  bir canlının diğer canlıya sebep olabilmesini, değişimine, gelişimine katkı vermesini, aynı zamanda sonlandırabilmesini de barındırdığı için karmaşıktır.  Coğrafyayı, toprağı, ağacı, taşı, kuşu bilenler,  yoğun yaşanan kış mevsiminden sonra bolluk ve bereketin geldiğini söylerler. Sanki çetin kış koşullarına dayanıp, direnebilen canlıları doğa ödüllendirmektedir. Bir başka yönüyle de doğa şartlarına dayanamayan canlılar diğer canlıların gelişmelerine yardımcı olabilmektedirler. Hiçbir şeyin boşa gitmediği,  belli bir sebep sonuç ilişkisi içinde olduğu doğanın gerçekliğiyle de hissedilmektedir.  Bu sebep sonuç ilişkisi insan yaşamında da benzerlikler göstermektedir. Dayanma, direnme gücünün, kararlılığın başarıyı getireceği, sorunların çözülmesini sağlayacağı kabul edilmektedir.

YAŞADIĞIMIZ DÖNEM

Nasıl doğa olaylarını yok saymak değilse, toplumsal sorumlarımızı da görmemezlikten gelmek mümkün değildir. Birlikte, eşitçe özgürce yaşamayı, çalışmayı, yarışmayı, başarmak zorundayız. Yok saymanın, etkisizleştirmenin kimseye yararı olmayacağı insanlığın sağladığı kazanımlarla, doğa insan dengesiyle gerçeklik durumundadır.  Yaşadığımız bütün sebep ve sonuçlara daha yoğun duyarlılıklarla yaklaşıp, çözümler üretilmesi gereken dönemi yaşamaktayız. Ne kadar fazla olursa olsun bir şekilde baş etmenin, kabul edilebilir hale getirilip, aşılmasını sağlayabilmenin yolunu ve yöntemini bulabilmeliyiz.

Bu yazı toplam 1728 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum