1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kişi başına 17.676 TL
Kişi başına 17.676 TL

Kişi başına 17.676 TL

Rakamın, palavra olması mümkün değil. Geçen cuma günü akşamı Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlenen 2011 yılı Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü töreninde Kocaeli

A+A-

Rakamın, palavra olması mümkün değil. Geçen cuma günü akşamı Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlenen 2011 yılı Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü töreninde Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıkladı.

17. 676 TL geçen yıl ilimizde kişi başına ödenen vergi miktarı.

Kocaeli’nin resmi nüfusu 1. 5 milyon kişi civarında. Bu nüfusun içinde henüz emekleyemeyen bebekler, çok yaşlı insanlar da var. İlimizden devlete ödenen toplam gelir vergisi ile, kurumlar vergisi miktarları Kocaeli’nin nüfusuna bölündüğünde, kişi başına 17. 676 TL çıkıyor.

Üstelik, bu kentte hepimiz biliyoruz ki, çok vergi kaçıran var. Daha önemlisi, bu kentte üreten, bu kenti kirleten kimi büyük sanayi kuruluşları, bu kentin parasını adeta hortumla çeken Alışveriş Merkezlerinin tamamı, vergilerini Kocaeli’de ödemiyorlar. Buna rağmen, Kocaeli’de yaşayan her insan adına, yılda kişi başına 17. 676 TL vergi devletin hazinesine yatırılıyor.

Rakamın ne denli büyük, ne denli inanılmaz olduğunu daha iyi anlayabilmek için, kıyaslama yapmak lazım.

Yine KSO Başkanı Zeytinoğlu’nun, resmi rakamlara dayanarak verdiği bilgiden yazıyorum. Devletin Türkiye’de 780 bin kilometrekarelik vatan sathında, 73 milyon vatan evladından topladığı bütün vergileri,  bu ülkenin nüfusuna böldüğünüz zaman, kişi başına vergi miktarı 2. 855 TL.

Yani, Kocaeli’de yaşayan insanların kişi başına ödediği vergi miktarı, Türkiye ortalamasının 6. 2 katı fazla.

Karşılaştırmak için bir rakam daha verelim. Devlet hazinesine ödenen kişi başına vergi miktarı sıralamasında Kocaeli 1 nci. 2 nci sırada ise İstanbul var. Kocaeli’nin devlete her birey başına ödediği vergi 17. 676 TL. 2 nci sıradaki İstanbul’un ise kişi başına ödediği vergi 6. 932 TL. Yani, Kocaeli’de yaşayan insanların, İstanbul’da yaşayan insanlara göre devlete katkısı, 2. 5 kat fazla.

Bu rakamlar, hiç kuşkusuz biz Kocaelililer için gurur kaynağıdır. Yine bu rakamlar,  bireysel olarak Kocaeli’de yaşayan insanların vergi konusunda çok düzgün, çok namuslu olduğunu, bu kentte yaşayıp da kazanan her insanın  devlete vergisini kuruşu kuruşuna ödediğini  göstermez.

Hiç kuşkusuz  Tüpraş’ı çıkartırsanız, Gebze’deki büyük fabrikaları  bu kentten alıp götürürseniz, Kocaeli’nin ödediği vergi miktarı düşecektir.

Ama vergisini Sakarya’da öden Sedaş’ı, İstanbul’da ödeyen Ford Otosan’ı, bu kentte üretip, vergiyi İstanbul’a yatıran diğer dev firmaları düşünürseniz,  Kocaeli’deki kişi başına vergi miktarının 20 bin TL’nin üzerine çıkabileceğini de hesap etmeniz gerekir.

Bu kadar yüksek vergi ödüyor olmak demek, bu kente yaşayan insanların zengin olduğu, bir eli yağda, bir eli balda yaşadığı anlamına gelmiyor.

Alsınlar Tüpraş’ı götürüp başka yere koysunlar. Kocaeli kenti, devlete ödediği kişi başına vergi miktarında gerilesin. Hatta son LYS sınavında 81 il içinde 75 nci olmuşuz ya;  devlete ödenen vergi miktarında varsın 81 nci olalım.

Ben razıyım. Çünkü o zaman, üretmek adına bu kent bu kadar kirlenmezdi. Bu kentin tarım alanları, vahşi sanayiye böylesine peşkeş çekilmezdi.

Bu kentte İzmit Körfezi’nin her köşesi iskelelerle, limanlarla, bunların çevresi paslı, hurda metallerle dolmazdı.

Bu kentte hava kirliliği olmaz, bu kentte trafik bu hale gelmezdi.

Kocaeli, kişi başına vergi ödemede gerilerde, hatta son sırada olsa, bu şehir böylesine taşınamaz bir iç göçle karşı karşıya kalmazdı.

“Kocaeli’den kişi başına 17. 676 TL vergi ödüyor. Bu kentte yaşayan herkes çok zengin” diye düşünüp, bu ülkede ne kadar büyük Alışveriş Merkezi markası varsa, hepsi kalkıp bu şehre gelmez, bu kentin esnafı perişan edilmezdi.

Kocaeli kenti, devlete kişi başına 17. 676 TL vergi öderken, bu olumsuzlukları yaşıyor. Türkiye adına bu yükü taşıyor.

İyi de karşılığında bu kent ne alıyor?..

Trafik, toplu taşıma mı düzene girdi?.. Hayır, eskisinden çok daha kötü durumda. Belki 30 yıl beklersek, metromuz olacak..

Bir futbol takımımız, ya da  bir basketbol takımımız mı var?.. Hala yağlı güreş pehlivanlarımızla övünüyoruz.

Gurur duyacağımız, ulusal veya uluslararası organizasyonların yapıldığı bir spor tesisimiz, kompleksimiz mi var? Türkiye’nin her yerinde yapıldı, bir tek bizde yok..

Hala bir havaalanını açamadık. Türkiye’nin her köşesinde onbinlerce kilometre duble yol yapıldı da 11 yıldır biz D-130 karayolunda Gölcük-Karamürsel arasını bitirtemedik.

yol inşaatlarımız, spor salonu inşaatlarımız “Ödenek yokluğu” nedeniyle patlamış durumda.

Kocaeli’de her insan başına devlete 17. 676 TL vergi ödeniyor. Bu rakam, Türkiye ortalamasının 6 katı daha fazla.

Elbette gururluyuz. Elbette bu devleti, bu ülkeyi sırtımıza alıp taşımaktan rahatsızlık değil, mutluluk duyarız. Ama karşılığında ne alıyoruz. Türkiye’nin her yerindeki duble yolları, modern spor tesislerini, kültür ve kongre merkezlerini, Giresun ile Ordu arasındaki deniz üzerine inşa edilen 150 milyon TL’ye malolan havaalanını biz yapıyoruz.

Karşılığında iç göç alıyoruz. Daha çok kirleniyor, trafikte daha çok sıkışıyor, bu kentin esnafı büyük AVM’ler karşısında her geçen gün biraz daha eriyor.

Bu kentin kulübü, devlete vergi borcu var diye kapanıyor.

Bu kentte eğitim çökmüş.. Okulları devlet değil, çevreyi kirlettiği, tarım arazilerini işgal ettiği bilinen sanayiciler yapıyor. Bu kentin hastanelerinde hala yeterince  yoğun bakım ünitesi bulunmuyor..

Kişi başına yılda 17. 676  TL vergi.. Çok büyük rakam.. Helal-i hoş olsun.. Kazanalım, daha fazlasını da verilim. Elbette bu vatan, bu ülke bizim. Terörle mücadele için harcanan  paraları da biz ödüyoruz. Milletvekillerinin, bakanların, bürokratların maaşlarını da biz ödüyoruz. Bütün duble yolları, bütün olimpik spor tesislerini biz yapıyoruz. Bizim elimizde ne var?.. Bunu soruyorum.

Sizi bilmem ama, ben bir Kocaelili olarak bu tabloyu içime sindiremiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.