1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Kitabına değil; Kitaba uymak için "Okumak"
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kitabına değil; Kitaba uymak için "Okumak"

A+A-
Şu toplumun haline bakıyor musunuz? Piyasada kendini bilmez mebzul miktarda insan dolaşıyor. Kendisini bilmeyenin Rabbini bilmesi beklenemez. Nitekim bir hadis-i şerifte peygamberimiz “Men arefe nefsehu, fekad arefe rabbehu” Türkçesi; “Nefsini bilen Rabbini bilir” buyurmaktadır.
Kendini ve haddini bilmenin yolu da kitap okumaktan geçer. Adalelerimizi ve kaslarımızı geliştirmek için nasıl ki egzersizlere, sportif aktivitelere ihtiyaç varsa; beynimize egzersiz yaptırmanın yegâne yolu da kitap okumaktır. 
Moderniteyi yakalamış toplumlara baktığımız zaman, kitap satın alma ve okuma oranı bir hayli yüksek. Buna mukabil geri kalmış toplumların tamamı ise, kitaplarla pek arası olmayan toplumlardır. Dikkat edilirse, çıkan tüm arızalar da bu toplumlardan çıkmaktadır.
 
İnsanların bazen kendisiyle baş başa kalması, kendisini dinlemesi ve iç muhasebe yapması hem rabbini tanıması açısından ve hem de bu vesileyle erdemli insan olmak açısından önem arz etmekte. Erdemli insan olmak da ancak ilim-irfan sahibi olmakla mümkündür. İlim irfan ile iştigal eden insanların entrikalara, dalaverelere ve maniplasyonlara ayıracak ne vakti olur ve ne de böylesi sapkın yollara tenezzül etme gibi bir girişimi olur. 
Kendisini ve rabbini bilen insanlar da adaletle hükmetmeyi esas alır. Adaletsizliğe azıcık kapı araladığı zaman kemikleri sızlar ve hemen geri vites yapma ihtiyacını hisseder. Adaleti ve hakkaniyetli davranışı içselleştirememiş insanların zücaciye dükkânına dalan fil misali etrafı tarumar eder ve ne yaptığının da farkına varamaz. Onun için her an müptela olabileceğimiz bu gayri adil hastalıklı ruh haline dikkat çekmek için âlemlerin terbiyecisi (Rabbül âlemin) olan Allah, her cumada hutbede imamın bize “Allah adaletle hükmetmemizi emreder” ayetini hatırlatır. 
İlim-irfan ile iştigal eden tarihteki büyüklerimize bir bakın. Göreceksiniz hepsinin ortak paydası faydalı ilim olmuştur. Bu sayede, nefislerini terbiye etmişler ve ruhlarını zenginleştirmişlerdir. Onun için Peygamberimiz: “Mevtül alimi; ke mevtül alemi”  Türkçesi: Alimin ölümü; alemin ölümü gibidir” Buyurmuşlardır. Alim olmanın yolu da kitap okumaktan geçmektedir. 
Hülasa her türlü derdin devası: kitabına uydurmak değil; kitaba uymaktır. Onun için de okumak, okumak ve yine okumaktır!        
Bu yazı toplam 584 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.