1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kitap Fuarımız açılıyor…
Kitap Fuarımız açılıyor…

Kitap Fuarımız açılıyor…

Büyükşehir Belediyesi, ilk ikisini yüz akıyla tamamladığı Kitap Fuarı etkinliğinin üçüncüsünü yarın başlatıyor. Yarından itibaren, 22 Mayıs'a kadar Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, ilk ikisini yüz akıyla tamamladığı Kitap Fuarı etkinliğinin üçüncüsünü yarın başlatıyor. Yarından itibaren, 22 Mayıs'a kadar Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi'nde 315 yayınevi, 25 sahaf ve çok sayıda sivil toplum örgütü stant açacak. Onbinlerce kitap, okumayı sevenlerin gözleri önüne serilecek.

Sadece kitaplarla buluşmayacağız. Fuarın devam ettiği dokuz gün boyunca çok sayıda konferans, panel ve söyleşi de düzenleniyor. Bu etkinliklere Ahmet Ümit, Doğu Ergil, Ece Temelkuran, Mehmet Altan, Erhan Afyoncu, İlber Ortaylı, Muzaffer İzgü, Turgut Özakman, Ataol Behramoğlu, Sunay Akın, Ayşe Kulin gibi ülkemizin çok tanınmış isimleri katılacaklar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Kitap Fuarı'nın organizasyonuyla ilgilenen ekibin çok çalıştığını, renkli, yoğun bir program hazırladıklarını kabul etmek gerekiyor. Ama Kitap Fuarı'nda üç yıldır tanıtım ayağı biraz eksik kalıyor.

Geçtiğimiz iki ay içersinde İzmir ve Bursa'da Kitap Fuarları düzenlendi. Bu fuarlar sırasında ulusal basının ilgisi İzmir ve Bursa'ya çevrildi.

Bizim Büyükşehir Belediyesi şehirde her hafta yeni bir gazete yayınlanmaya başlayınca yerel basına reklam vermekle baş edemez oldu. Artık etkinliklerini duyurmak amacıyla yerel basını kullanmıyor. Hadi burasını anladık. Ama Kitap Fuarı gibi önemli bir organizasyon için ulusal basın mutlaka kullanılmalıydı. En azından düzenli kitap ilavesi yayınlayan Radikal ve Cumhuriyet'in bu eklerine ilan verilebilirdi.

Kocaeli'de ciddi bir kitap okur kitlesi var. Kafadan atmıyorum. Türkiye'nin kitap satışı konusunda 1 numaralı sitesi olan idefix.com daki bilgiler incelendiğinde bu görülüyor. Kocaeli, İstanbul'dan sonra en çok kitap okuyan il durumunda. Kitap Fuarı bu potansiyeli değerlendirmeli. Güzel organizasyon, iyi tanıtımla desteklenmeli.

D-130'u Gölcük'te tünele almak

Türkiye için çok önemli bir seçime gidilirken siyasi partiler, özellikle AKP büyük projeler vaad ediyor. İlimiz de bu projelerden nasibini alıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün önceki akşam bir yerel televizyon programında Kocaeli-2023 vizyonu adına ortaya koyduğu projeler içinde bence en önemlisi “D-130 karayolunu Gölcük içinde tünele alma” projesiydi.

Aslında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Derince Tüneli ve Seka Tüneli'ni yapmadan önce Gölcük'te D-130 sorununu çözmesi, baştan başa bu yolu tünele alıp, Gölcük merkezini rahatlatması gerekirdi.

Şimdi, 2023 vizyonu kapsamında bu proje konuşuluyor. Bakan Ergün, Bayındırlık Bakanlığı'nda konu üzerinde çalışmaya başlandığını da açıkladı. Gölcük'ün tam ortasından, boydan boya geçen D-130 karayolunu tünel içine almak kolay değil. Çünkü bu çalışma yapılırken araçların kullanacağı alternatif yol bulunmuyor. Büyükşehir Belediyesi'nin D-130 karayolunda devam eden Bahçecik Tüneli inşaatı bile, yükü çok ağır olan bu yolu perişan etti. Gölcük içinde D-130'u boydan boya tünel içine alacak bir projenin inşaatı nereden baksanız 2-3 yıl sürer. Bu süreçte, araçlar hangi yolu kullanacak?..

Olsun, “Gölcük Tüneli” projesinin hayali bile güzel. Hem teknoloji çok hızlı ilerliyor. 2023 yılına da epey zaman var. Şimdi hayal gibi gelse de o zamana kadar bu proje hayata geçebilir. Çünkü bizim Gölcük Tüneli'nin inşaatı ne kadar zor olursa olsun, İstanbul'daki Çılgın Kanal projesi kadar güç bir iş değil…

Cephanelik binalarla dolacak

İzmit'i seven pek çok kişinin pembe hayalleri vardı. İzmit'in en yakınında boş kalan son büyük arazi parçası olan 800 dönümlük Cephanelik arazisinde kentin nefes alacağı, insanların piknik yapabileceği, belki çok büyük bir oyun parkının, belki çok büyük bir hayvanat bahçesinin, belki ulusal çapta çok görkemli bir kültür-sanat merkezinin yapılabileceği düşünülüyordu.

Ne yapılırsa yapılsın, Cephanelik alanında yoğun yapılaşma olmayacağı, en fazla tek katlı, iki katlı binaların bu alana konulacağı planlanıyordu.

Ama İzmit kabına sığmıyor. 800 dönümlük Cephanelik alanı da artık yapılaşmaya açılıyor.

Önce İl Genel Meclisi Cephanelik alanından iki büyük parçayı İzmit Belediyesi'ne tahsis etti. Bu arazilerden birinde İzmit Belediyesi futbol stadı yapıyor. Diğerinde Kadın Merkezi yapılacak.

Cephanelikte kalan diğer arazilerde de çok büyük bir Bölge Hastanesi'nin, diğer bölümlerinde yeni okul binalarının yapılacağı açıklandı.

Yani, İzmit'in burnunun dibindeki son büyük boş arazi olan Cephanelik arazisi de yapılaşmaya kurban gidiyor. Keşke, okullar, hastane için başka alanlar bulunabilseydi. 800 dönümlük Cephanelik arazisi, doğal yapısı, ağaçları ile bütün olarak kalsa, büyük bir Hayvanat Bahçesi, Disneyland türü büyük bir eğlence parkı olarak değerlendirilebilseydi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.