1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Kıyafetinize dikkat edin, din tartışmasına girmeyin'
'Kıyafetinize dikkat edin, din tartışmasına girmeyin'

'Kıyafetinize dikkat edin, din tartışmasına girmeyin'

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekili aday tanıtımında adaylara şöyle seslendi: “Kimseyle tartışmayın, kılık kıyafetinize dikkat edin ve kimseyle din tartışmasına girmeyin”

A+A-

24 Haziran seçimleri için genel merkez CHP’den 13 kişilik milletvekili aday listesini belirledi. Kocaeli örgütü belirlenen adaylarını KYÖD’de düzenlenen programla kamuoyuna tanıttı. Programa İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, Milletvekili adayları Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Muhip Kanko, Anıl Acurman, Ebru Küçükaydın, Yeşim Akpınar, Orkun Utkubaş, Sezer Nilgün, Tuğman Kayalı, Zeynep Çiğdem Canbaz, ilçe başkanları ve parti örgütü katıldı.  Adaylardan Ali Güneş ve İsmail Demir mazeret bildirip programda yer almadı.

LÜKS GİYİNİN DEMİYORUM
Açılış konuşmasını İl Başkanı Cengiz Sarıbay yaptı. Sarıbay, “13. Sırada ki adayın 1. Sıradan aday gösterilen Fatma Kaplan Hürriyet’ten bir fark yok. Bende biliyorum listede kırgınlıkların olacağını ama biz bu yolda devam edeceğiz. Geriye bakmayacağız. Bir ağabey olarak sizden dikkat etmeniz gereken hususu sunmak istiyorum. Adaylar gittiği yerde kimseyle tartışmayın. Ellerini sıkın öpün ve oradan gidin. Kılık kıyafetinize dikkat edin. Lüks ve ya pahalı yerlerden giyinin demiyorum. Tişört ve kot giyip gitmeyin. Erkek arkadaşlarımız tıraş olmalı, kadın arkadaşlarımız saçlarını toplamalı. Bunları ben söylemesem olmaz. Bir kere söylerim kulağınızda kalır” diye konuştu.

DİN, ALLAH VE KUL ARASINDA
Vekillere öneri de bulunmaya devam eden Sarıbay, “Gittiğiniz yerlerde nutuk atar gibi konuşmayın. Nutuk atmanızın hiçbir anlamı yok. Genel Başkanımızın açıkladığı programın dışına çıkmayın. Hiçbir adayımızın din ile ilgili tartışmaya girmesini istemiyorum. Din Allah ile kul arasında. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu iftar yemeği düzenleyecek. Bu yemek partililere özel değil, vatandaşlara, STK temsilcilerine, sanayicilere, esnaflara özel. 400 kişi varsa 300’ü partimize oy vermeyen insanlar olsun. 9 Haziran’da Muharrem İnce geliyor. Mitingin ardından Kartepe’de 7 bin kişilik iftar düzenleyeceğiz. Gittiğimiz yerlerde tepkiler olumlu. Biz kazanacağız” açıklamasında bulundu.

BEN KANDIRA’NIN ÇOCUĞUYUM
Sarıbay’ın konuşmasının ardından milletvekili adayları söz alarak kısa kısa kendilerini tanıttı. 5. Sıra milletvekili adayı Avukat Anıl Acurman, “Bu şehirde artık gençlerin söz sahibi olması için yola çıkmak istedik. Partimiz bize çok güzel bir yerden güzel bir fırsat verdi. Bu fırsata layık olmak istiyorum. Sokağa çıktık herkesin derdi aynı. Artık insanlar  kendilerinden vaz geçtiler. Torunları ve çocukları için daha iyi gelecek istiyor. Ülkenin bir değişme girmesini istiyoruz. Gençler olarak harika düşüncelerimiz var. Bugün bizim hayallerimiz yarının gerçekleri olacak. Ben Kandıra’nın bu çocuğun evladıyım. Sizlerden destek istiyorum” diye konuştu.

katilim-2-004.jpgtoplu-043.jpg

TARHAN: “KOCAELİ’Yİ ÇOK İYİ TANIYORUM”
4. sıra adayı Muhip Kanko, “2015 yılında milletvekili aday adayı oldum. Ama listeye giremedim. Bu zaman kadar listeye girmeyen arkadaşlarımın umutlarını kaybetmesin istiyorum. Eninde sonunda mutlaka amaca ulaşacaksınız. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce öncülüğünde yeni bir restorasyon hükümetine aday oldum. Desteklerinizi bekliyorum” dedi. Mevcut vekil ve vekil adayı Tahsin Tarhan, “Daha önce büyükşehir belediye başkan adayı oldum. Kendimi tecrübeli sayıyorum Kocaeli’yi çok iyi tanıyorum ve sorunlarını iyi biliyorum. Yıllardır bizi yönetenlerin bu kente neler yapmadığını biliyorum. 41’in bir değeri vardı. Marka kentiydik. Kocaeli’de efsane belediye başkanları akla geliyordu. Tek yaptıkları, battı çıktı, rant, çarpık kentleşme. Üzülmeyelim eğer biz bu Cumhuriyeti kurduysak ve bu partide yer alıyorsak umut var. Bu ülkede biz varsak özgürlük var, barış var kardeşlik var. Ben inanıyorum Muharrem İnce Cumhurbaşkanı, Kemal Kılıçdaroğlu başbakan olacak” diye konuştu.

HEDEF: MİLLET İTTİFAKI İKTİDAR
Milletvekili ve aday Haydar Akar şu ifadelere yer verdi: “Binlerce 13 kişilik liste yapma olanağımız var. Hepsi bizim arkadaşlarımız. Onlara cesaretlerinde dolayı teşekkür ediyorum.  1977’den beri CHP ilk defa bu kadar yakın. Artık bir an evvel liste tartışmaların bitirmek zorundayız. Hepsi en iyiyi yapmak için çalışıyor. İki tane büyük hedefimiz var. Bunun ilki Muharrem İnce’yi 13. Cumhurbaşkanı yapmak. Muharrem İnce, ince ince dokuyarak geliyor. Bir diğer hedef millet ittifakını bu şehirde iktidar yapmak.

BAŞARI 3 KİŞİDEN İBARET DEĞİL
 Bunu yapabiliriz. Farklı renkleriz fakat adalet konusunda anlaşıyoruz, özgürlük konusunda anlaşıyoruz. Bu kentin sorunları tarihinde ilk defa belki de TBMM’de konuşuldu. Bunu bütün siyasi partileri katarak söylüyorum. Varsa iddiaları gelsinler. CHP’de Kocaeli milletvekilleri değişmedi. Çünkü Kocaeli’de uyum, dayanışma kardeşlik var. Biz halkın ta kendisiyiz. Bizim başarımız 3 kişiden ibaret değil. Hepimizin başarısı. Küsmedik, darılmadık, yarışmadık” Birinci sıra milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet şunları söyledi: “Sadece 13 arkadaşımızla değil adalet inancına inanmış herkesle 25 Haziran sabahı güzel bir Türkiye’ye uyanacağız. Güneşin doğuşunu göreceğiz. Herkesin gücüne, sesine ve cesaretine ihtiyacımız var. Sözümü çok fazla uzatmak istemiyorum. Söyleyeceğimiz sözleri sahada, sokakta milletimize söyleyeceğiz. Yolumuz açık olsun”

(Çiğdem Armağan)

CHP 27’nci dönem milletvekilleri özgeçmiş:

Fatma Kaplan Hürriyet kimdir?
1980 yılı Tekirdağ doğumlu olan Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezunudur. CHP Kocaeli Milletvekilidir. 2014 yılında CHP İzmit Belediyesi Başkan aday adayı olmuştur. Avukat olan Hürriyet, evli ve bir çocuk annesidir.

Haydar Akar kimdir?
1963 yılı İzmit doğumlu olan Haydar Akar, Ortadoğu teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur. Akar, CHP Kocaeli milletvekilidir. Programcılık, analistlik, bilgisayar sistemleri yöneticiliği yapan Akar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tahsin Tarhan kimdir?
1964 yılı Gümüşhane doğumlu olan Tahsin Tarhan, Anadolu Üniversitesi Yönetim Organizasyon Yüksekokulu Yerel Yönetimler Bölümü mezunudur. CHP Kocaeli milletvekilidir. 2014 yılında CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştur. Sanayici olan Tarhan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Muhip Kanko kimdir?
1965 yılı Tunceli Hozat doğumlu olan Muhip Kanko, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde ihtisasını tamamlamıştır. Geçtiğimiz yıllarda CHP İl Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenmiştir. Kalp ve Damar Cerrahisi doktoru olan Kanko, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Anıl Acurman kimdir?
1987 yılı İzmit doğumlu olan Osman Anıl Acurman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Geçmiş yıllarda CHP İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı, CHP Başiskele İlçe Başkan Yardımcılığı, CHP İl Hukuk Komisyonu üyeliği ve CHP İzmit İlçe Seçim Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Avukat olan Acurman, evlidir.

Ebru Küçükaydın kimdir?
1974 yılı İstanbul doğumlu olan Ebru Küçükaydın, Newport Üniversitesi  Davranış Bilimleri-Psikoloji bölümü mezunudur. Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Antalya illerinde gazetecilik yapan Aydın, yüzde 54 ortapedik ve işitme engellidir. Küçükaydın, bir çocuk annesidir.

Yeşim Akpınar kimdir?
1975 yılı Kars doğumlu olan Yeşim Akpınar, Kars Cumhuriyet Lisesi mezunudur. Geçmiş yıllarda CHP İl Delegeliği görevini üstlenmiştir. İşçi olan Akpınar evli ve iki çocuk annesidir.

Orkun Utkubaş kimdir?
1991 yılı Kocaeli doğumlu olan Orkun Utkubaş İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Geçmiş yıllarda CHP İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği, CHP Derince İlçe Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Utkubaş, avukatlık yapmaktadır.

İsmail Demir kimdir?
1956 yılı Kocaeli Karamürsel doğumlu olan İsmail Demir, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Geçmiş yıllarda ilçe sekreterliği görevini üstlenen Demir, 2004 yılında milletvekili adayı olmuştur. Doktor olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali Güneş kimdir?
1974 yılı Erzincan Tercan doğumlu olan Ali Güneş, Haydar Paşa Endüstri Meslek Lisesi
mezunudur. Geçmiş yıllarda Kazımkarabekir Mahalle Temsilciliği, İl Delegeliği ve CHP Darıca İlçe Delegeliği görevlerini üstlenmiştir. Özel bir şirkette Kalite Güvence ve İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışan Güneş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Nilgün Aydın kimdir?
1960 yılı Kocaeli Gebze doğumlu olan Nilgün Aydın, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunudur. 2014 yılında CHP Gebze Belediye Başkan aday adayı olmuştur. Özel bir firmanın yetkili acenteliğini yapan ve ekonomist olan Aydın, evli ve iki çocuk annesidir.

Tuğman Kayalı kimdir?
1958 yılı Sivas doğumlu olan Tuğman Kayalı Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunudur. Geçmiş yıllarda CHP Körfez İlçe Başkanlığı ve Körfez Belediyesi Meclis üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Kayalı evli ve bir çocuk babasıdır. 

Zeynep Çiğdem Canbaz kimdir?
1983 yılı Kocaeli Gebze doğumlu olan Zeynep Çiğdem Canbaz, Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Geçmiş yıllarda CHP Gebze İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve CHP İl Hukuk Komisyonu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Canbaz, avukatlık yapmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum