1. HABERLER

  2. Kızılayı, kayyumdan kurtarmalıyız
Kızılayı, kayyumdan kurtarmalıyız

Kızılayı, kayyumdan kurtarmalıyız

Türkiye’de her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arası 7 gün Kızılay Haftası olarak kutlanıyor.

A+A-

Bu yılki kutlamalar yarın sona erecek. Çevremizde Kızılay Haftası ile ilgili bir etkinlik, kutlama veya herhangi çalışma şuana kadar göremedik. Bunun nedeni şüphesiz son dönemde Kızılay Kocaeli Şubesi’nde yaşanan olaylar. Muzaffer Şişmanoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu yaklaşık 3 ay önce zimmet suçlamasıyla görevden uzaklaştırıldı. Haklarındaki suçlama ile ilgili süreç ne aşamada bilmiyorum ama yerlerine kayyum ataması yapıldı.

Üyeleri arasında bu kentte saygın, yardımsever ve herkes tarafından bilinen insanlar olan Kızılay Kocaeli Şubesi’ni yöneten kayyum heyetini bu kentte sanırım kimse bilmiyordur. Nereden geldiler, ne iş yaparlar, ne kadar daha bu kuruluşun başında kalacaklar bilmiyoruz. Ama geride bıraktığımız Kızılay Haftası’ndaki sessizliğe bakılırsa, bu kentle çok fazla ilgileri, bağları yok.

Bizler 17 Ağustos 1999’da büyük deprem felaketini yaşamış bir kent olarak, Kızılay’ın önemini çok iyi biliyoruz. Bugün dünyanın dört bir köşesinde yardıma muhtaç insanların yanında olan Kızılay’ın yaşamasının gerekliliğini en iyi anlayan biziz. Ama Kızılay Kocaeli Şubesi’nin kayyum heyeti belli ki, ne bizim hassasiyetimizi ne de Kızılay’ın hatırlanması ve hatırlatılmasının gereğini çok iyi anlamış değil. Bizim kentimizde de yardım bekleyen, özellikle içine girdiğimiz bu ağır kış aylarında ısınma, barınma ve gıda gibi yardım malzemesi bekleyen çok fazla insan var.

Kızılay Haftası’nı bile kutlamaktan aciz bu kayyum heyetinin, bu insanlara yardım eli uzatabildiğinden nasıl emin olacağız? İzmit’in göbeğinde Kızılay İşhanı gibi büyük bir binanın mülkiyetini elinde bulunduruyorlar. Bu binanın kira gelirinin bir kısmı genel merkeze gidiyor, bir kısmı buradaki muhtaç insanlar için kullanıyor. Bu kayyum heyetinin, kira gelirleri ve bağışlarda Kocaeli’nin haklarını yeterince koruduğuna nasıl inanacağız?

Muzaffer Şişmanoğlu ve yönetimi 3 ay önce görevden uzaklaştırıldı. Kızılay’ın içinde çok önemli insanlar var. Kızılay bu kent için gerekli, doğru düzgün ve şeffaf şekilde yönetilmesi, yaşaması gereken bir kuruluş. Şişmanoğlu’nun ardından kapısına kilit vuracak değiliz. Ben Kızılay üyeleri arasındaki bu değerli insanlardan, bu özel kuruluşu kim olduklarını bilmediğimiz bu kayyum heyetinin elinden biran önce kurtarmasını bekliyorum.

Bütçe tamam, şimdi yatırımlar açıklanmalı

İzmit Belediyesi’nin 2017 yılı bütçesi Kasım ayı meclis toplantısında 220 milyon TL olarak belirledi. Belediyenin bu yılki bütçesi 180 milyon TL’ydi. Yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Bunun nedeni yatırımlara daha fazla pay ayrılması olarak gösterildi. Geçen Kasım ayında yapılan bütçe toplantısını da takip etmiştim. Muhalefetin 2016 bütçesinde yatırımlara az pay ayrılması yönünde itirazı vardı ve şerh koymuşlardı. Yeni yılla ilgili bütçede yatırımlara ayrılan pay yükseltildiği halde yine şerh koyulmasını, bazen sırf muhalefet için yapılmış bir tepki olarak görüyorum.

İzmit Belediyesi’nin bu yılki bütçesinde gerçekleşme oranını neredeyse %100’e yaklaştığı bilgisini aldım. Yılın bitimine 2 ay kala 180 milyon TL’den geçen ay sonu itibariyle 130 milyon TL’si kullanılmış. İzmit Belediyesi bu yıl bütçedeki 165 milyon TL’lik gideri, vergi ve diğer kendi gelirleriyle karşılıyor. Bütçenin bu kadar isabetli olması şüphesiz titiz çalışmanın bir sonucu. İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan’a, paranın kullanımı ve takibi konusunda hakkını teslim etmek gerekir. Gelecek yıl bütçesi 40 milyon TL arttığı halde, bu giderlerin de yine öz kaynaklarla karşılanacağı bilgisini aldım. Bu yıl belediyenin elinde bulunan bazı gayrimenkullerin satışına da şahit olabiliriz.

Başkan Doğan, yeni bütçeden de anlaşılabileceği gibi yeni yılda yatırımlara hız vereceğini açıkladı. Seçim beyannamesindeki projelerin hangilerine öncelik verileceği, neler yapılacağını tam olarak belirtmedi. Bütçe işi tamamlandıktan sonra bu konuda da bir açıklama yaparsa iyi olur diye düşünüyorum.

“Cumhuriyet, eski Cumhuriyet değil”

Bunu ben değil, Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı, gerçek solcular söylüyor. “Pkk”ya “gerilla” diyen, tam ve bağımsız bir Türkiye mücadelesi yerine, bölücü, kutuplaştıran yayımlar yapan Cumhuriyet Gazetesi’nin bugün başına gelenleri tesadüf görmüyorlar. Cumhuriyet Gazetesi, eski Cumhuriyet olsa bunlar yaşanmaz; yaşansa hepimiz sokakta olurduk diyorlar. Bana göre de doğru söylüyorlar.

50.Yıl forma kampanyası şimdi olsaydı, hepsi satılırdı

Kocaelispor’a gelir getirecek projeler Başkan Bahri Yavuz’da bitmez. Son derece anlamlı, taraftarları heyecanlandıran kampanyalar düzenliyor. Son olarak 41 bin hatıra bileti bastırdı. Tanesi 10 TL’den satılan biletlere büyük rağbet var. Özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun, Sırp Kulübü Kızılyıdız’a olan yaklaşık 3 milyon TL’lik borcu karşılama kararı sonrası, birçok kesimi sanki bu işaret bekleniyormuş gibi harekete geçirdi. Hatıra biletlerin hepsi satılacaktır. Tabi bu durumda aklıma geçen sezon içinde düzenlenen 50.Yıl’a özel yaptırılan 1.000 hatıra forma kampanyası geldi. O zaman durum farklıydı. Başkan Karaosmanoğlu, yeşil-siyahlı kulübe desteğini bu kadar açıktan göstermemişti. Tanesi 1.000 TL’den satılan formaların neredeyse yarısı elde kaldı. Başkan Yavuz, bu kampanyayı şimdi yapsaydı eminim o formalar da tükenirdi. Formalar henüz dağıtılmadı. Belki bu işi yeniden canlandırmak, kampanyayı tamamlamak adına yeni bir çalışma başlatmak faydalı olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum