1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı neye hizmet ediyor?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı neye hizmet ediyor?

A+A-

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın basına yansıyan demeci oldukça şaşırtıcı. Hani bağımsız bir KKTC devleti olarak kalma arzusunu anlarım. Güney Kıbrıs’tan bizi Türkiye’nin elinden kurtarın tarzındaki yaklaşımı gerçekten kardeşlik hukuku, soydaşlık hukuku ile bağdaşmadığı gibi, uğrunda binlerce şehit ile milyar dolarlar harcanan bir KKTC’den beklemek akla ziyan bir şeydir. Hele hele, “ANKARA TARAFINDAN YUTULUP DE FACTO TÜRKİYE İLİ HALİNE GELEBİLİRİZ” sözü, yenilir-yutulur cinsten değil!

Yarım asırlık bölünmüşlükten sonra tek işler çözümün federal bir çatı altında yeniden birleşme olduğunu anlatan Kıbrıs Türk toplumu lideri, bu başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs'ın daha fazla bağımlı hale geleceği "Ankara tarafından yutulabileceğini" ve "de facto Türkiye iline dönüşebileceğini" dile getirdi.

Diyaloğun yeniden başlaması konusunda temkinli iyimserlik içinde olduğunu ifade eden Akıncı, 2017'de BM inisiyatifinde İsviçre'deki Crans-Montana'da yürütülen dörtlü müzakerelerin çökmesine atıfla "Tren Crans-Montana'da raydan çıktı. Bence daha gerçekçi ve karşılıklı kabul edilebilir bir yoldan yeniden başlattık" dedi.

"ANAVATAN-YAVRUVATAN DEĞİL, BAĞIMSIZ VE KARDEŞÇE"

The Guardian'a Erdoğan'ın Türkiye-Kuzey Kıbrıs ilişkisini anavatan-yavruvatan diye tanımlamasına karşı çıktığını tekrarlayan Akıncı, "Ben bağımsız, kardeşçe ilişkiler istiyorum" derken, hükümetin faturalarını ödeyen Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltmak için daha fazla şey yapmaları gerektiğini belirtti. Bunu başarabilmek için de Güney'in desteğine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

"LAİK DEMOKRATİK VE ÇOĞULCU KİMLİĞİMİZİ KORUMAK İSTİYORUZ"

'Kıbrıslı Türklerin kendilerine özgü bir kimliklerinin olduğunu, bunun laik, demokratik ve çoğulcu bir kimlik olduğunu' aktaran Akıncı, "Bunu korumak istiyoruz" dedi.

The Guardian, sivil toplum aktivistlerinin 'Ankara'nın İslamcı etkisini yavaş yavaş artırma kampanyası yürüttüğünden yakındığını', 'bunun karakteristiğinin cami inşa etmek, Kuran kursları açmak ve müfredattan evrim kuramını çıkarmak olarak' görüldüğünü kaydetti. Aktivistlerin 'Türk ordusunun Kuzey Kıbrıs'ta tümden kontrolü ele almasının düşük olasılık olduğu, ama imkânsız olmadığı' görüşünü aktardı.

 

'TÜRKİYE'YE BAĞLANMAK KORKUNÇ"

İngiliz gazetesinin "Kırım tarzı ilhak ihtimali" sorusunu "korkunç" diye yanıtlayan ve "Türkiye'nin kendi çıkarlarına aykırı" diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu belirtti.

Sayın Akıncı’nın tüm bu açıklamalarına baktığımız zaman sanki Rumlarla hiçbir mücadele yapılmamış, Türkiye Kıbrıs’a asker göndermemiş, onların ihtiyaçlarını karşılamak için maddi ve manevi yardımlarda bulunmamış ve onların İngiliz-Rum tasallutundan kurtarmak için çaba sarf etmemiş gibi bir durum ortaya koyuyor. Hele ki, Hatay gibi Türkiye’ye ilhak edilmekten korkmaları, sanki Türkiye’nin Kıbrıs’ın topraklarına ihtiyacı var ve bu manada Türkiye yayılmacı bir tavır sergiliyor. Bu şekilde bir algı içinde olması doğrusu KKTC cumhurbaşkanının kimin ya da kimlerin emrine amade olduğu sorusunu gündeme getiriyor.

Asgari Azerbaycan kadar bir aidiyet duygusu taşımamaları ve hiç değilse onlar gibi “aynı millet, iki farklı devletiz” deme duyarlılığını ve erdemliliğini beklememiz Türkiye olarak en doğal hakkımızdır. Ama gelinen noktada, KKTC cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye’ye ihanet etmekle kalmıyor, aynı zamanda temsil ettiği halkına da ihanet ettiği görülüyor. Durum onu gösteriyor ki,  Türkiye’nin yıllara sari emeği hem de KKTC cumhurbaşkanı eliyle boşa çıkarılmak istenmesinin acı reçetesiyle karşı karşıyayız. Ama unutulmamalıdır ki, bu acı reçetenin faturası evvelen Akıncı’nın kendi halkı tarafından ödenecektir. Bu bile, bizleri muazzep etmeye yeter ve artar sebeptir.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1559 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.