1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “KO-MEK bizim arka değil, ön bahçemizdir”
“KO-MEK bizim arka değil, ön bahçemizdir”

“KO-MEK bizim arka değil, ön bahçemizdir”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapılan toplantısında çoğunluğunu imar konularının oluşturduğu 128 maddelik gündem görüşüldü. Meclis toplantısında üyeler

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapılan toplantısında çoğunluğunu imar konularının oluşturduğu 128 maddelik gündem görüşüldü. Meclis toplantısında üyelerin bir oturumluk huzur haklarının Somali’ye yardım olarak gönderilmesi ve Meclis üyelerinin Eylül ayında Gürcistan’a yapacağı inceleme gezisine onay çıktı.

CHP’li Fahri Örengül, Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerde verdiği iftar yemeklerinin amacına uygun olup olmadığını ve Belediyeye maliyetini sordu. Ramazan organizasyonlarına daha önce iftar çadırları kurarak başladıklarını ancak veriminin azaldığını bu nedenle 12 ilçede birer gün geniş katılımlı iftar yemekleri verdiklerini belirten Karaosmanoğlu, “İftar yemeklerine her kesimden vatandaşlar geliyor, fakir fukara da geliyor eş dost da geliyor. Bu yıl yaptığımız daha güzel, iftar davetimiz umumi, insanların kaynaşmasına vesile oluyor. Meclis üyelerinin de fakirlerin iftar yemeklerine katılması tavsiye ediyorum” dedi.

Örengül, Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan sendika krizinde işçinin ne yapacağını şaşırdığını belirtti, işçiye sendika konusunda baskı yapılıp yapılmadığını sordu. Karaosmanoğlu da işçiye sendika konusunda kesinlikle bir baskının söz konusu olmadığını söyledi, “Sendikaların iç meselelerine karışmadık, sendikaların kendi aralarındaki mücadelelerinin içinde olmadık” şeklinde konuştu.

SARIGÜLLE 41 KART’I ÖVDÜ

CHP’li Şaban Sarıgülle, Büyükşehir Belediyesi’ni 41 kart projesi nedeniyle kutladığını söyledi, gıda projesinin giyim içinde yapılmasını önerdi. Karaosmanoğlu bunun için de çalışmaları olduğunu açıkladı.

CHP’li Meclis üyeleri adına Meclis Grubu Sözcüsü Fahri Örengül, KO-MEK ihalesi ile sorular yöneltti. Örengül’e yanıt veren Karaosmanoğlu, ihalede en küçük bir eksiklik olmadığını belirtti, “Açık ihale yapıldı, herhangi bir firmayı kayırılmıyor, yaptığımız iş doğru. Ben firmanın sahiplerini tanımam. 38 yerde 30 bin kişi eğitim görüyor, şimdiye kadar 220 bin kişi sertifika aldı Nerede tereddüdünüz varsa bize bildirin, üzerine gidelim. Adrese teslim ihale olmuyor, sizin de bildiğiniz firma varsa çağırın gelsin ihaleye katılsın” diye konuştu. Karaosmanoğlu, Örengül’ün KO-MEK’in arka bahçeniz eleştirisine, “KO-MEK bizim arka bahçemiz değil, ön bahçemizdir” yanıtını verdi.

Örengül, eğitimle ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin ciddi paralar harcamasına ve öğrencilere bilgisayar dağıtmasına rağmen eğitimde Kocaeli’nin sınıfta kaldığını söyledi. Kocaeli’de eğitimde başarısızlığın masaya yatırılmasının ortak sorumluluk olduğunu belirten Karaosmanoğlu, “Sorumluluk sadece Vali, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdüründe değildir. Eğitimi nasıl iyileştirebiliriz konuşacağız” ifadesini kullandı.

Karaosmanoğlu, özellikle imar konularında Belediye Başkanlarının yol yordam bilmeyen vatandaşların meşru taleplerinde yardımcı olmalarını hatta risk almalarını tavsiye etti. Başkan Karaosmanoğlu, Örengül’ün Sefa Sirmen Bulvarı’nda trafik kazalarına önlem alınması istemesine, “Eksiklikler var, giderebiliriz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.