1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "KOAH'tan korunmak için sigarayı bırakmak şart"
"KOAH'tan korunmak için sigarayı bırakmak şart"

"KOAH'tan korunmak için sigarayı bırakmak şart"

Dünyada 600 milyonun üzerinde KOAH hastası bulunduğunu belirten uzmanlar, bunun yüzde 80’i hastalığının farkında olmadığını ifade ediyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklar

A+A-

Dünyada 600 milyonun üzerinde KOAH hastası bulunduğunu belirten uzmanlar, bunun yüzde 80’i hastalığının farkında olmadığını ifade ediyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr . İlknur Egece Başyiğit, KOAH’ın en önemli belirtisinin öksürük ve efor sonrası solunum yetmezliği olduğunu söyledi. Akciğer fonksiyonlarının azalmasının hastaları oksijene bağımlı olmalarına, yürüme zorluğu çekmelerine, solunum yetmezliği yaşamalarını da beraberinde getirdiğini ifade eden Doç. Dr. Başyiğit, merdiven çıkarken ya da giyinip soyunurken yorulanların ve nefessiz kalanların KOAH şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Kocaeli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Şahin da tıkanmış akciğer hastalığı olarak bilinen KOAH’ın hava yollarında daralma, hırıltılı solunum, öksürük gibi nedenlerle ortaya çıkan kronik bir hastalık olduğunu söyledi. Tüm vücudu etkileyen hastalığın mikrobik olduğunu aynı zamanda bulaşıcı olmadığını dile getiren Şahin, hastalığın ilerleyici, kısmen geri dönüşünün olmadığını ifade etti. Şahin, hastalığın başlıca etkenlerini ise sigara içimi, pasif içicilik, çevresel kirlilik, soba-tezek dumanına maruz kalma, sanayi kirliliği olarak sıraladı. Sanayileşmiş şehirlerde KOAH’a çok sık rastlandığını söyleyen Dr. Şahin, hastaların sigaraya devam edip etmemesinin hastalığın ilerleme hızını etkilediğini vurguladı. Dr. Şahin KOAH’ın evrelerini hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere 4’e ayrıldığını dile getirdi.

Hastanın geri dönüş yok, yaşam kalitesini yükseltmeli

Dr. Murat Şahin hastalıkta geri dönüşün olmadığını yineleyerek, çarenin hastaların yaşam kalitesini arttırmak olduğunu kaydetti. Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “40 yaş üstü sigara tiryakileri, pasif içiciler, odun, kömür, tezek gibi yakacakların kullanıldığı kapalı ortamlardaki ev kadınları ve diğer aile bireyleri, tozlu, dumanlı ortamda çalışan işçiler risk grubunu oluşturur. Bununla birlikte genetik yapı ile akciğer gelişimindeki bozukluklar da KOAH'ın diğer nedenler arasında yer alıyor. Hastalık hafif, orta ve ağır şiddetlerde görülüyor. KOAH’ a “spirometre” denilen basit bir solunum testi ile tanı konulur. Bu test kolay ve ağrısızdır. Test sonucunda hastaların KOAH’ı taşıyıp taşınmadığı teşhis edilir. KOAH tedavisinde ilk yapılması gereken sigarayı bırakmak. Hastalıkta nefes darlığının yaşanması nefes açıcı tedavileri gerekli kılıyor. Nefes alıp vermeye yardımcı olan bir diğer tedavi şekli ise solunum kasları egzersizlerinin yapılmasıdır. Grip aşısının her yıl düzenli olarak yapılması da KOAH’ a yakalanma riskini azaltır. Dünyada 600 milyonun üzerinde KOAH hastası bulunurken bunun yüzde 80’i hastalığının farkında değil. Türkiye’de ise KOAH hastalarının yüzde 90’ını hastalığını bilmeden yaşıyor ve her yıl 26 binden fazla kişi yaşamını yitiriyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.