1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Koalisyonlar analizi
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Koalisyonlar analizi

A+A-
Pazar günü itibariyle henüz resmi görevlendirme yapılmadığı halde, doğal olarak partiler arası koalisyon görüşmeleri partilerin kurmayları tarafından perde arkasında yapılıyor. Bunda şaşılacak bir şey yok. Olması gereken de budur.
        Hangi koalisyonun, sonuçları itibariyle özellikle de Ak Parti’ye “ne getirir, ne götürür” hakkındaki kanaatlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Önce, Ak Parti- MHP koalisyonundan başlayalım. Zannedildiği gibi Ak Parti tabanıyla MHP tabanı çok da homojen değildir. Evet, Ak Parti’nin içinde milliyetçi refleksleri kuvvetli ve bu damardan beslenen insanlar var. Aynı zamanda bu görüşe pek de uymayan ve Ak Parti’nin varoluş nedeni sayılabilecek hatırı sayılır bir kesimin varlığı da unutulmamalıdır. İslami ve Kürt damarı gibi… Bu da, Milliyetçi damarın dışındaki ana damarı oluşturuyor. 
Ak Parti’nin başlattığı Çözüm süreci, bu koalisyonla akamete uğrama ihtimali yüksek… Böylesi bir koalisyonla, Ak Parti tedrici bir çözülmeye doğru evirilerek Kürt oylarının giderek Ak Parti’den uzaklaşacağı ve olası hükumetin, Milliyetçi Cephe hükumetinin yeni bir versiyonu ile arzı endam etmesi, son tahlilde daha çok Ak Parti’nin varlık nedenlerini ortadan kaldıracağı gibi, karşıt görüşleri daha da keskinleştirir, bu da zarar verecektir. Çünkü, böylesi bir hükümetle Ak Parti, çift yönlü bir erimeye maruz kalabilir. İçindeki milliyetçi oyların MHP’ye kayma ihtimalinin yanında, bununla beraber elde kalan Kürt oylarının da tepkisel olarak HDP’ye kayması kuvvetle muhtemel. Yani böylesi bir koalisyonun olası erken seçimlere kadar da olsa, Ak Parti’ye ciddi zararlar verebileceği ve Ak Parti’yi tedrici bir erimenin eşiğine savuracağı endişesi gözden ırak tutulmamalıdır. Uzatmak mümkün, lakin köşemiz buna müsait değil.
Ak Parti-HDP koalisyonuna gelince, çözüm sürecinin sahili selamete kavuşması, böylelikle toplumsal barışın tesis edilmesi için belki de en iyi formül bu ama, tıpkı MHP ile yapacağı koalisyonda olduğu gibi aynı çözülmenin ve erimenin Ak parti açısından burada da görülebileceği kaçınılmazdır. Zira böylesi bir hükumette Ak Parti Kürtlerin oylarını elinde tutması, oldukça zor gibi görünüyor. Daha da ilginci, hem Kürt oyların HDP’ye kayması ve hem de aynı zamanda Kürtlere karşı var olagelen alerjik sebeple milliyetçi oyların da tepkisel olarak MHP’ye kayması kaçınılmaz olacaktır. Bu da Ak Parti açısından çift yönlü kitlesel bir kayıp olmakla beraber, varlık sebebi sayılabilecek tüm farkındalıkların bir potada tutulması fikriyatını dinamitlemek anlamına gelir. Yani böyle bir koalisyonun faydalarının yanında, hem Kürt milliyetçiliği ve hem de Türk milliyetçiliği esası üzerine bina edilmiş siyasi organizasyonları besler; buna mukabil Ak Parti’yi zayıflatır.
Azınlık hükumetlerinden bahsetmeyeceğim. 
Geriye kalan Ak Parti-CHP Koalisyonu seçeneği… Böylesi bir koalisyon da uzun süreli olması beklenmemekle berber, kanaatimce hem ülke menfaatleri açısından ve hem de her iki partinin süreç içerisinde zafiyete uğramadan, varlıklarını koruyarak ve hatta farkındalıklarını hissettirip güçlendirerek (özellikle Ak Parti açısından) idame ettirmeleri açısından mümkün gibi gözüküyor. Böylelikle, zıt görüşlü iki partinin bir arada olması, var olagelen karşılıklı husumetleri budamasına da katkı sunacaktır. Mamafih, kendi varlık nedenlerini ortadan kaldırmadan, tabanların da karşılıklı birbirini anlamalarını da mümkün kılacaktır. Olası bu koalisyonun, birbirlerinden oy devşirmeden, karşılıklı tahribat yapmadan ve aynı zamanda toplumsal uzlaşma ve barışma kültürüne katkı sunarak ülkeyi mümkün olan en kısa zamanda erken seçime taşıyabileceği kanaatini taşıyorum. Tabi, Sayın Kılıçdaroğlu’nun ayak oyunları ve dönüşümlü başbakanlık saçmalıkları buna izin verecek mi? Bekleyip göreceğiz.
CHP+MHP+HDP Koalisyonu ise, sanırım bunu hiç konuşmaya gerek yok. Zira, MHP’nin yaklaşımı ortada. Aslında, kardeşlik hukukunun tesis edilebilmesi için en önemli fırsattır bu ama, MHP var olan inadından/kininden bir türlü vaz geçmediğinden, ne yazık ki bu fırsat da kaçmış gibi gözüküyor. 
Ahiri kelam; Mevlâ’m, ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam âlemi için en hayırlısını nasip etsin. Ülkemiz istikrarlı günlere kavuşsun. Böylelikle, hep birlikte Allah’ın nimetlerinden kardeşçe sabahlayalım.
M. Zeki CANŞİ
Bu yazı toplam 437 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.