1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kobi’lere 27.000.TL’lik hibe ve istismar!
Kobi’lere 27.000.TL’lik hibe ve istismar!

Kobi’lere 27.000.TL’lik hibe ve istismar!

Bildiğiniz gibi küçük ve orta ölçekli esnaflar, son küresel ekonomik krizin yarattığı tahribat ve AVM’lerin yaygınlaşması sebebiyle zor anlar yaşamaktadır. Bu sıkıntıyı hisseden hükümet,

A+A-

Bildiğiniz gibi küçük ve orta ölçekli esnaflar, son küresel ekonomik krizin yarattığı tahribat ve AVM’lerin yaygınlaşması sebebiyle zor anlar yaşamaktadır. Bu sıkıntıyı hisseden hükümet, bazı projeler geliştirdi. İşte bu projelerden bir tanesi de Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün’ün açıkladığı 27. 000. TL’lik hibe destek projesi. Basına da yansıyan bu proje, bakınız neleri kapsıyor.

“İş kuranlara karşılıksız 27 bin lira destek KOBİ'lere 6 Destek Paketi açıklandı!

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küçük ve orta ölçekli (KOBİ) işletmelerle ilk defa işletme açacak girişimcilere yönelik 6 ayrı yeni destek programı açıkladı. Toplam büyüklüğü 263 milyon lira hibe ya da kredi şeklindeki destekler KOSGEB aracılığıyla girişimcilere dağıtılacak. Program kapsamında KOBİ’lere 750 bin liraya kadar geri ödemesiz finansman desteği sağlanacak. KOBİ’lerin büyümesini ve daha fazla istihdam sağlamasını hedefleyen programlar, aynı zamanda işsizlerle maaşlı çalışanlara patron olma fırsatı da sunuyor.

İş kurana 27 bin TL

Bakan Ergün’ün verdiği bilgilere göre girişimcilik destek programı kapsamında ilk defa işyeri açacak 400 kişiye 27’şer bin lira hibe desteği sağlanacak. Söz konusu 27 bin liranın 5 bin lirası işletmenin kuruluşu sırasında verilecek. 10 bin lira kuruluş döneminde makine teçhizat ve ofis donanımını için aktarılacak. Geri kalan 12 bin lira da işletme giderlerine destek olmak amacıyla her ay biner lira şeklinde ödenecek. Ancak bu destekleri alabilmek için kurulacak işletme birinci veya ikinci teşvik bölgesindeyse toplam giderin yüzde 40’ının; üçüncü veya dördüncü bölgesindeyse yüzde 30’unun girişimci tarafından karşılanması gerekiyor. Kadın veya engelli girişimciler ise bölgeye göre yüzde 30 ve yüzde 20 katkıyla söz konusu 27 bin lira destekten yararlanacak işletmelerini açabilecekler.

Eğitim almayana yok

Söz konusu girişimcilik hibesi için KOSGEB tarafından düzenlenen eğitimleri tamamlamış ya da İŞGEM girişimcisi olma şartı aranacak. KOSGEB bu amaçla en az 60 saatlik eğitim ve atölye çalışmasından oluşan bir eğitim düzenliyor. Ücretsiz verilen bu kurslarda girişimcilik özellikleri sınanıyor, iş fikri egzersizleri yapılıyor ve iş planları hazırlanıyor. Ayrıca İŞKUR, meslek kuruluşları ve belediyeler tarafından düzenlenen kursları bitirenler de bu hibelerden yararlanacak. Kurslar gençler, kadınlar ve dezavantajlı gruplar için düzenleniyor.”

Evet, iyi niyet sahibi girişimcilerimiz, umarım bu desteğin gereğini yerine getirirler ve amacına uygun kullanırlar. Bildiğiniz gibi, geçmiş dönemde rahmetli Özal zamanında çıkartılan bir takım teşvikler amaç dışı kullanıldı ve devlet dolandırıldı. Umarım, alınan tedbirler sayesinde bu istismar önlenmiş olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.