1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KOCAELİ ADAYLARI ÜZERİNDEN İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ ADAYLARI ÜZERİNDEN İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ

A+A-

İktidar partisinin ulaştığı “Hakim siyaset” konumunun sürdürülebilirliğinin görülebileceği en önemli yerel küçük bütün Kocaeli’dir. Kocaeli Türkiye’nin değişim ve gelişim dinamiklerinin yansıması kapsamında oluşan sanayi kenti olduğu için yaşanılan dönemi ve geleceği prototip özgünlüğüyle yansıtabilmektedir. Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminin sorunlarının çözümünün, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasının, temsilinin ve yapabilirliğinin, iktidar partisinin Kocaeli yerel adayları üzerinden anlaşılmaya çalışılması, siyasi değerlendirmeler için çok önemlidir.

BELİRLEYİCİ KADRO SİYASETİ ÇALIŞMASI

İktidar partisi siyaseti belirleyici kadro hareketi özelliklerini taşıdığı için Kocaeli adaylarının belirlenmesi de, lidere ve merkeze bağlı siyasetin ürünüdür. Bütün seçim sonuç verileri, örgüt davranışları ve etkinliği, seçmen davranışları, özgün dinamiklerin temsili ve etkili siyasi konumu, oluşan güç merkezleri ve etkileri, dönemin koşulları ve zamanın ruhu gibi pek çok veri üzerinde çalışılarak üretildiği anlaşılmaktadır. Belirlemeler, iktidar partisinin “hakim siyaset” konumunun Kocaeli’de sürdürülemez hissi uyandırmaya başlayan görünümünün aşılıp aşılamayacağı sorusunun cevabı niteliğini taşımaktadır. Örgütsel ilişkilerde, güç dengelerinde, temsili konumlarda vb. de ortaya çıkan yerel belirsizlikler ve çekişmeler, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak, demokratik dönüşümle karşılanabilecek boyuta ulaşmıştı. Demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayamayan iktidar partisinin Kocaeli prototipindeki yaklaşımı bu nedenlerle çok önemliydi. Değişimi, dönüşümü, gelişimi hissettirmesi, ortaya çıkan sorunları çözebilme, ihtiyaç ve beklentileri karşılayabilme özellikleri, en önemlisi de iktidar partisinin Kocaeli’deki güç dengeleriyle mesafe ayarını yeniden düzenleyebilme kapasitesi merak edilmekteydi. Belirlenen adaylar eski siyasi alışkanlıklar yönüyle şaşırtıcı bulunmakla beraber, Kocaeli’ de iktidar partisinin belirleyici kadro siyasetinin yaklaşımını ortaya koyabilmesi yönüyle cesaretli girişim özelliğindedir.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİNİN İHTİYAÇLARI

İktidar partisinin Kocaeli yerel adayları demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin temel ihtiyacı olarak ortaya çıkan demokratik kurumsal yaklaşımlarla belirlenememiştir. Türkiye’nin geleceğini yansıtan dinamiklerin en yoğun olduğu küçük bir yerel bütünde, belirleyici kadro siyaseti kapsamında yapılmıştır. Adayların, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili sorunların çözümünde, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasında temsili işlevi yerine getirip getirememe yeterlilikleri önemlidir. Orta gelişmişlik üstü sorunlarla uğraşan Türkiye’nin teknik yeterlilikle ilgili ihtiyaçları karşılanabilecek düzeye ulaşmıştır ve hiçbir siyasi yaklaşım için teknik yetmezliği söz konusu değildir. Türkiye’nin ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilir geleceğinin temsil edilmesi belirlenen adaylar üzerinden yansıtılmak durumundadır ve iktidar partisinin belirleyici kadro siyaseti, siyasi anlayışını belirlediği adaylar üzerinden yansıtmaya çalışmaktadır. İktidar partisinin ortaya çıkardığı adayların, oluşan beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı önümüzdeki seçim sürecinin ve sonrasının temel sorunudur ve halen tartışmalı durumdadır. Ancak Kocaeli özgünlüğünü temsil edebileceğine, Kocaeli’nin geleceğini yönetebileceğine inanılan yaklaşım iktidar partisi siyasetince sergilenmiş, görülebilir, değerlendirilebilir olmuştur.

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.