1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Bankası'ndan bir dev doğdu
Kocaeli Bankası'ndan bir dev doğdu

Kocaeli Bankası'ndan bir dev doğdu

Küçük bir çocuktum ama iyi hatırlıyorum; 1970'li yıllarda bu kentte Kocaeli Bankası vardı. Banka 1927 yılında kurulmuş. Cumhuriyetin ilk yıllarında çok sayıda mahalli banka varmış. İlerleyen

A+A-

Küçük bir çocuktum ama iyi hatırlıyorum; 1970'li yıllarda bu kentte Kocaeli Bankası vardı. Banka 1927 yılında kurulmuş. Cumhuriyetin ilk yıllarında çok sayıda mahalli banka varmış. İlerleyen yıllarda bu mahalli bankalar ya büyüyüp ulusal banka hâline dönüşmüş ya da faaliyetlerini sonlandırmış.

Sözünü ettiğim 1970'li yıllarda Kocaeli Bankası faaliyetlerine hâlâ devam ediyordu. Hatta yaz aylarını geçirdiğimiz Değirmendere'deki tek banka Kocaeli Bankasıydı.

Şube müdürü, veznedarı, müşteriyle muhatap olan memurları, hep kentin tanıdığı, sokakta selamlaştığı insanlardı.

Devir değişti. Sektör büyüdü. Çılgın faizler ve bankerler dönemi başladığında Kocaeli Bankası iyice küçülmüştü. 1981 yılında bölgemizde sanayi yatırımları ile büyüyen Çolakoğlu grubu bankayı satın aldı. İsmi Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) oldu.

TEB Çolakoğlu Ailesi'nin elinde istikrarlı biçimde büyüdü. 2000'li yılların başlarında Türkiye'de banka sektöründe yaşanan büyük kriz sırasında en sağlam duran bankalardan biri olmuştu. Kriz atlatıldıktan sonra sektör büyüdü. Dünyanın bankacılık alanındaki en büyük gruplarından biri olan BNP Paribas Türkiye’de TEB ile ortak oldu.

İlginç bir rastlantı olarak 2008 yılında yaşanan global krizden en az etkilenen dünya bankalarından biri TEB'in ortağı BNP idi. Grup krizde sıkıntıya düşen Benelüks sermeyali Fortis'i bünyesine kattı. Bu operasyonun neticesinde Türkiye'de faaliyet gösteren Fortis şubeleri de TEB ile birleşti.

Kocaeli Bankası'ndan doğan TEB; 600 şubesi, 10 bin çalışanı ile Türkiye bankacılık sektörünün lider isimlerinden biri hâline geldi.

Kocaeli Bankası'nın ismi ve ortakları tamamen değişmiş olsa bile böylesine büyümüş olmasından övünç duyuyorum…

Hakan Şükür'ün büyük başarısı

İktidar partisi AKP, geçen hafta sonu sadece ilimizde değil, 81 ilin tamamında aday adayları arasında teşkilat yoklaması yaptı. İlimizde olduğu gibi diğer illerde de mevcut milletvekilleri ile il başkanlığından istifa edip aday adayı olanlar, bu yoklamada yarışa sokulmadılar.

Teşkilat yoklamalarında, o bölgedeki il yönetim kurulu, ilçe yönetim kurulları, partili belediye başkanları, meclis üyeleri, kadın ve gençlik kolları yöneticileri, yani partinin teşkilat mensupları oy kullandılar. Bu nedenle, il veya ilçe yönetimlerinden, gençlik kolları, kadın kolları yönetimlerinden ayrılarak aday adayı olanların yoklamada şansı çok yüksekti. Parti teşkilatları ile ilgisi bulunmayan aday adaylarının, kendilerini tanımayan insanlardan oy alması çok zordu.

Nitekim hem Kocaeli'de, hem diğer illerde AKP'nin teşkilat yoklamalarından hep teşkilatlarda uzun yıllar görev yapmış, bu yoklamada oy kullanan delegelerin büyük bölümünü tanıyan, onlarla muhabbeti olan aday adayları ilk sıralarda çıktı.

İstanbul 3 ncü bölgede eski Milli Futbolcu Hakan Şükür istisnalardan biriydi. Hakan Şükür İstanbul 3 ncü bölgede yoklamaya giden 862 aday adayından biriydi. Toplam 1663 oy kullanılmış. Şükür 1070 oy alarak 4 ncü sıraya yerleşmiş. Üzerinde yer alanlar hep teşkilat kökenli adaylar.

İstanbul'da teşkilat yoklamasına giren teşkilat dışı adaylardan örneğin Ayhan Küçükboyaca (Balık Ayhan) sadece 103 oy, gazeteci Fikri Akyüz 78 oy, ünlü müzik yapımcısı Şahin Özer 282 oy, yönetmen Mesut Uçakan 150 oy, Ermeni aday adayları Tatyos Bebek 24, Markus Ürek 23 oy alabilmişler.

Hakan Şükür'e ise 1070 oy çıkıyor. Demek ki Hakan Şükür’ün tanınırlığının yanı sıra sevilirliği de varmış...

Avanak Avni posterli siyasi toplantı

Bu akımı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başlattı. Edebiyatçılarla, sinemacılarla, gazetecilerle, ses sanatçılarıyla ayrı ayrı toplantılar düzenledi. Şimdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Mart Cuma günü İstanbul'da mizah sanatçıları ile bir araya gelecek.

Toplantıya 40 kadar karikatürist, mizah yazarı davet edilmiş.

Türkiye'de mizah dergileri bir dönem çok yaygındı. 80'li yıllarda Gırgır dergisinin trajı 400 bin rakamına dayanmıştı. O dönemde karikatüristler politikacıları özgürce çizer, eleştirirdi. Recep Tayyip Erdoğan kendisi hakkında yapılan mizahi eleştirilere de açık değil. Çok sayıda karikatüriste dava açtı, mahkum ettirdi. Bu durum mizah sanatçıları üzerinde baskı oluşturdu. Eski yaratıcılıkları kayboldu.

Kılıçdaroğlu ile mizahçıların buluşmasında, 2004 yılında vefat eden Türkiye'nin en önemli karikatür sanatçısı Oğuz Aral da anılacakmış, Oğuz Aral'ın Gırgır Dergisinde yarattığı Avanak Avni figürünün dev posterleri salona asılacakmış.

Kılıçdaroğlu kendisiyle ilgili karikatürlere hoşgörüyle yaklaşan bir siyasetçi. Toplantıda mizah sanatçılarıyla iyi anlaşacağına eminim…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.