1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Barış Bloku yarın kuruluyor
Kocaeli Barış Bloku yarın kuruluyor

Kocaeli Barış Bloku yarın kuruluyor

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası bir müdahalesine karşı çıkan, HDP ve CHP milletvekilleriyle çeşitli sendika, meslek örgütü, vakıf ve platformların destek verdiği "Barış Bloku" ilimizde yarın kuruluyor. Kocaeli Barış Bloku yarın ili

A+A-
AKP SAVAŞ İSTİYOR, BARIŞI BİZ İNŞA EDECEĞİZ
Kocaeli Barış Bloku adına yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Günümüzde başta Suriye olmak üzere Orta Doğu'da emperyalist müdahalelerle bir savaş yayılmakta. Emperyalist çıkarların taşeronu IŞİD, bu coğrafyadaki tüm halklar için tehlike oluşturmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin hiçbir ilinde oylarına arttıramayan ve hezimete uğrayan AKP'nin geçici hükümeti, bu yenilgiyi hazmedemiyor ve yenilginin faturasını halkları savaşa sürükleyerek bizlerden çıkarmaya çalışıyor. Kutuplaşma ve gerginlik, toplum içi düşmanlık ve karşıtlık yaratma politikasını seven bu iktidar anlayışı, yargıyı, medyayı ve diğer alanları da kontrol altına alarak, başlatılan çatışmanın bir parçası haline getirerek, Türkiye’yi hızla tehlikeli bir fırtınanın içine sürüklüyor. Suruç'ta 32 kişinin katledilmesinden sonra IŞİD’e karşı operasyon bahanesiyle ortaya çıkan savaş ve şiddet sarmalı doğayı, canlıları, insanları katlettiği gibi Türkiye ekonomisini, ekolojisini, siyasal ve sosyal hayatını ve yoksul emekçi halkı da olumsuz etkiliyor.

TARAFLARI SORUMLULUĞA ÇAĞIRIYORUZ

Tam da bu dönemde demokratik siyaseti geliştirmek ve çatışmasızlığı sağlamak büyük önem taşıyor. Bir kez daha tarafları sorumluluğa çağırıyoruz. Bir an önce çatışmaları ve can kayıplarını sonlandıracak çözüm politikaları devreye girmelidir. Çatışmayı ve ölümleri durduracak adımlar bir an önce karşılıklı atılmalıdır. Bu ülkede yaşayan herkesin yaşam hakkı kutsaldır. Kocaeli Barış Bloğu; Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin savaş politikalarına karşı olduğu gibi tüm savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı kurulmuştur. Girişimimizin temel hedefi, ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışanların karşısına dikilmek, kentimizde ve ülkemizde demokratik, kalıcı barışı inşa etmek ve savunmaktır. Girişimimiz kentimizdeki barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, ülkemizde örgütlenmiş sivil barış insiyatifleriyle iş birliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Bloğumuz dili, cinsiyeti, inancı ve etnik kimliği ne olursa olsun bu amaç etrafında omuz omuza yürüyebileceğimiz herkese açıktır. 

KİRLİ SAVAŞ POLİTİKALARINA “DUR” DİYELİM

Kocaeli Barış Bloğu yürütmesinde yüzde 50 kadın kotası, lgbti temsiliyeti ve eşsözcülük uygulaması hedeflenmektedir. Biliyoruz ki ülkemizde barış var olmadıkça gündelik hayatımızda, siyasal, sosyal, kamusal, ekonomik her alanda kaybedenler bizler olacağız. Bizler çatışmaların durdurulması, demokratik, kalıcı ve onurlu bir barışın sağlanması için her platformda demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Kocaeli Barış Bloğu şimdilik kişi ve kurumun katılımıyla barış kamuoyunu oluşturmak için barış etkinlikleri, toplantıları, mitingleri ile sivil demokratik bir mücadele verecektir. Kocaeli kenti yıllardan beri farklı halkların, inançların barış içinde yaşadığı bir kenttir. Kentimizdeki tüm kurum, kuruluşlara, bileşenlere, demokrasi ve emek güçlerine, vicdan sahibi, inançlı tüm kesimlere, işçilere, emekçilere ve demokratlara çağrı yapıyoruz. Birlikte halkların kardeşliği için, barış için AKP'nin kirli savaş politikalarına dur diyelim.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.